روایت حکایت «فیل در تاریکی» مولانا برای دانش‌آموزان تهرانی

روایت حکایت «فیل در تاریکی» مولانا برای دانش‌آموزان تهرانی منتشر شده در تاریخ ۰۴ بهمن ۱۳۹۳

​کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» را با روایت «داستان فیل در تاریکی» از مجموعه حکایت‌های مثنوی معنوی سروده جلال‌الدین مجمد بلخی مشهور به مولانا، با هدف آشنایی کودکان به ویژه کودکان و دانش‌آموزان با ادبیات کهن ایران و کتاب مثنوی و مولانا برگزار کرد.

داستان فیل در تاریکی، از مجموعه حکایت‌های مثنوی معنوی که برای این کارگاه برگزیده شده بود، دارای دو جنبه ظاهری و باطنی است. در ظاهر، داستان عده‌ای است که در خانه‌ای تاریک با موجودی ناشناس روبه‌رو می‌شوند. هر فرد قسمتی از بدن این موجود را لمس و برداشت خود را از آن موجود بیان می‌کند. سرانجام هنگامی که شمع روشن می‌شود همه اشتباه خود را درمی‌یابند.

داستان فیل در تاریکی از جنبه معنوی، حکایت زندگی انسان‌ها است که در رویارویی با مسایل زندگی، هریک، رخدادها را از دید خود تفسیر می‌کنند، شاید بی‌آن که به حقیقت ماجرا آگاه باشند.

کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» امادر قالب ۱۰ تور قصه‌های مولانا در مهدهای کودک و مدرسه‌های ابتدایی تهران طراحی شده بود. در این ۱۰ برنامه، کارشناسان باتجربه موزه و کودک، قصه «فیل در تاریکی» مولانا را به شیوه‌ای جذاب به همراه بازی برای کودکان مدرسه‌های ابتدایی در دسته‌های ۳۰ تا ۴۰ نفره روایت کردند. 

خبر تفصیلی برگزاری این کارگاه قصه‌گویی را می‌توانید در لینک زیر بخوانید؛

روایت حکایت «فیل در ت​اریکی» مولانا برای دانش‌آموزان تهرانی

نظر شما: