​روایت کودکانی که مهر و بازوبند ساختند

​روایت کودکانی که مهر و بازوبند ساختند

روایت کودکانی که مهر و بازوبند ساختند

کودکانی مشتاق و دوستدار موزه، با هماهنگی «باشگاه کودکان ماجراجو» با بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران آمدند تا با موزه آشنا شوند، به تماشای آثار 3 هزار ساله فرهنگ و تمدن ایران و اسلامی بنشینند و سرانجام، در دو کارگاه عملی ساخت و حک مهر و ساخت بازوبند، با گوشه‌هایی از زندگی روزمره مردمان قدیم ایران و هنرهای دستی آن‌ها آشنا شوند.

گزیده تصویرهای این بازدیدها و کارگاه‌های عملی را می‌توانید اینجا ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۴

​بازدید رییس جمهور اتریش و هیات همراه از کتابخانه و موزه ملی ملک

​بازدید رییس جمهور اتریش و هیات همراه از کتابخانه و موزه ملی ملک

رییس جمهور اتریش به همراه همسرش و تعدادی از مدیران موزه‌های برتر و چند تن از وزیران کابینه آن کشور و نیز گروه خبرنگاران اتریشی در روز چهارشنبه 18 شهریور 1394 خورشیدی از بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران و نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، در سفر رسمی هاینس فیشر رییس جمهور و هیات بلندپایه اتریش به ایران که به دعوت رییس جمهوری کشور انجام گرفته است، وی با هیات همراه در بازدیدی رسمی از تالارهای موزه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک، 3 هزار سال فرهنگ و تمدن ایران و اسلام را به تماشا نشستند.

در اینجا می‌توانید گزارش تصویری این بازدید را ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۴

جهانی، آسوده در کنجی

جهانی، آسوده در کنجی

سه کارگاه «ساخت کاغذ ابری»، «آشنایی با صحافی» و «تذهیب برای کودکان و نوجوانان» به مناسبت هفتمین جشنواره ماه هشتم در مرداد و شهریور 1394 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک، بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برپا شد. این کارگاه‌ها، گوشه‌ای از فعالیت‌های بزرگ ترین موقوفه فرهنگی ایران را در حوزه آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی به دوستداران این حوزه نمایان کرد. گزیده تصویرهای این نمایشگاه‌ها را اینجا می‌توانید ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

​رونمایی مجموعه لالایی‌های کودکانه رضوی در کتابخانه و موزه ملی ملک

​رونمایی مجموعه لالایی‌های کودکانه رضوی در کتابخانه و موزه ملی ملک

مجموعه لالایی‌های کودکانه رضوی با هنرمندی عبدالجبار کاکایی در مقام ترانه‌سرا و فردین خلعتبری آهنگ‌ساز این مجموعه در آیین گرامی‌داشت میلاد ستاره پرفروغ آسمان ایران‌زمین، حضرت امام رضا علیه‌السلام، چهارشنبه چهارم شهریور 1394 خورشید، در میان مشتاقان خاندان عصمت در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، در این آیین که با اجرای آیین‌های ویژه نقالی، منقبت‌خوانی و شعرخوانی، همراه بود، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، علی ثابت‌نیا مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، عبدالجبار کاکایی شاعر، فردین خلعتبری آهنگ‌ساز و نصرالله حدادی پژوهشگر و تهران‌شناس مهمانان ویژه آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام بودند.

مجموعه لالایی‌های کودکانه رضوی، تولید موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی است. سازندگان و هنرمندان این اثر، لالایی‌هایی از جنس عشق و ارادت به رئوف هشتم و با شمیم خوش زیارت برای کودکان این سرزمین خوانده‌اند. عبدالجبار کاکایی، شعرها و ترانه‌های این مجموعه را سروده و فردین خلعتبری آهنگ‌سازی و تنظیم آن را برعهده داشته است. 

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ شهریور ۱۳۹۴

​یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک ... سفر به پشت صحنه یک موزه

​یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک ... سفر به پشت صحنه یک موزه

یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک ... سفر به پشت صحنه یک موزه

تور یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک در 5 نوبت به مناسبت برگزاری جشنواره ماه هشتم و دهه کرامت در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد. گردشگران و میهمانان این تور، امکان یافتند افزون بر تالارهای موزه‌ای و کتابخانه‌ای، به پشت صحنه جذاب یک موزه سفر کنند و نادیده‌ها را ببینند؛ کارگاه‌ها مرمت، مستندنگاری و صحافی از آن جمله بودند. گزیده تصویرهای این نمایشگاه‌ها را اینجا می‌توانید ببینید؛ 

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ شهریور ۱۳۹۴

​کارگاه «آشنایی با صحافی»

​کارگاه «آشنایی با صحافی»

کارگاه یک روزه آموزشی «آشنایی با صحافی» با حضور کارشناسان صحافی و جلدسازی، در دو نوبت با هدف آشنایی علاقه‌مندان هنرهای سنتی با تکنیک‌های گوناگون صحافی، هم‌زمان با برگزاری جشنواره ماه هشتم در کتابخانه و موزه ملی ملک تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کارگاه یک روزه آموزشی «آشنایی با صحافی» در دو نوبت در روزهای چهارشنبه 28 مرداد و یک‌شنبه 1 شهریور 1394 خورشیدی ساعت 8:30 برگزار شد. کارشناسان صحافی و جلدسازی کتابخانه و موزه ملی ملک، دستاوردهای تازه این گنجینه وقفی را در حوزه صحافی و جلدسازی ارایه کردند.

در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای این کارگاه را ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۴

​جلوه خورشید ... سه نمایشگاه در یک جشنواره

​جلوه خورشید ... سه نمایشگاه در یک جشنواره

جلوه خورشید ... سه نمایشگاه در یک جشنواره

سه نمایشگاه «زببایی»، «سکه‌ها و تمبرهای یادبود امام رضا علیه‌السلام» و «منتخب آثار کودکان در موزه» تاکنون به مناسبت برگزاری هفتمین جشنواره ماه هشتم در مرداد و شهریور 1394 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک، بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برپا شده است. گزیده تصویرهای این نمایشگاه‌ها را اینجا می‌توانید ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ شهریور ۱۳۹۴

تور «یک روز مهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»؛ روز دوم

تور «یک روز مهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»؛ روز دوم

گردشگران در پشت صحنه بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران/ تور «یک روز مهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»؛ روز دوم

دومین روز از تور گردشگری «یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»، هم‌زمان با آغاز دهه کرامت و برگزاری جشنواره ماه هشتم در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد. در این برنامه جذاب و متفاوت، درهای پشت صحنه موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن جشن‌های میلاد امام رضا علیه‌السلام برای گردشگران این تور گشوده شد و آنان از صحنه و پشت صحنه موزه ملی ملک بازدید کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۴

بازدید گروه‌های ایران‌شناس خارجی از برنامه‌های جشنواره ماه هشتم

بازدید گروه‌های ایران‌شناس خارجی از برنامه‌های جشنواره ماه هشتم

بازدید گروه‌های ایران‌شناس خارجی از برنامه‌های جشنواره ماه هشتم

گروهی از ایران‌شناسان خارجی از کشورهایی چون اوکراین، روسیه، آلمان و گرجستان با حضور در کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، از برنامه‌های هفتمین جشنواره ماه هشتم به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، هفتمین جشنواره ماه هشتم با برنامه‌های گوناگون فرهنگی و هنری همچون نمایشگاه، تور ویژه، نشست تخصصی، کارگاه آموزشی، شهر فرنگ‌خوانی، نقالی و منقبت‌خوانی از روز یک‌شنبه 25 مرداد 1394 تا روز چهارشنبه 4 شهریور 1394 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود. این جشنواره با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در روز چهارشنبه 4 شهریور 1394 خورشیدی پایان خواهد یافت.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است که در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» جای گرفته است. این گنجینه در روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 8:15 تا 16:45 (پنج‌شنبه‌ها تا 15:45) فعالیت می‌کند. بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران از دوستداران هنر و فرهنگ ایرانی- اسلامی دعوت می‌کند برای بهره‌گیری از برنامه‌های گوناگون جشنواره ماه هشتم به این گنجینه مراجعه کنند، از مطالب وب‌سایت آن به نشانی www.malekmuseum.org بهره ببرند یا برای دریافت آگاهی‌های بیش‌تر با شماره تلفن 66751291 (روابط عمومی) تماس بگیرند.

گزیده تصویرهای این بازدید را می‌توانید در اینجا ببینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۴

​کارگاه تذهیب ویژه نوجوانان در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

​کارگاه تذهیب ویژه نوجوانان در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

کارگاه عملی آشنایی با هنر تذهیب برای نوجوانان، با حضور گروهی از دانش‌آموزان مدرسه‌های تهران، هم‌زمان با برگزاری هفتمین جشنواره ماه هشتم، در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کارگاه عملی آشنایی با هنر تذهیب برای نوجوانان در روز دوشنبه 26 مرداد 1394 خورشیدی، با حضور گروهی از دانش‌آموزان مدرسه‌های تهران تشکیل شد. کارشناسان هنرهای سنتی، در این کارگاه، نوجوانان را با هنر تذهیب و کتاب‌آرایی به شیوه سنتی آشنا کردند. 

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۴