​دعوت به بازدید از نمایشگاه نقاشی پشت شیشه در کتابخانه و موزه ملی ملک

​دعوت به بازدید از نمایشگاه نقاشی پشت شیشه در کتابخانه و موزه ملی ملک

دعوت به بازدید از نمایشگاه نقاشی پشت شیشه در کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاهی از آثار نقاشی پشت شیشه استاد مهرنوش بشارت و هنرجویان از تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ خورشیدی به مدت یک هفته برگزار کرده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، آثار نقاشی پشت شیشه استاد مهرنوش بشارت و هنرجویان وی، با مضمون‌ها و موضوعات حماسی، مذهبی، خط و نقاشی، گل و مرغ و شمایل‌کشی اجرا شده است. این نمایشگاه در روز پنج‌شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ خورشیدی هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها با حضور دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی گشایش یافت. هم‌زمان با گشایش نمایشگاه، یک جلسه از دوره آموزشی نقاشی پشت شیشه با حضور استاد و هنرجویان برگزار شد که دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی با تماشای آن می‌توانستند به گونه مقدماتی با این هنر و شیوه‌های اجرای آن آشنا شوند. علاقه‌مندان می‌توانند تا روز ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ خورشیدی از این نمایشگاه بازدید کنند.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های نفیس خطی است که در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» جای گرفته است. 

​​دعوت به بازدید از نمایشگاه نقاشی پشت شیشه در کتابخانه و موزه ملی ملک/ خبر​

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۴

معرفی و تقدیر برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه راهنمایان موزه

معرفی و تقدیر برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه راهنمایان موزه

​نخستین آیین وقف‌نامه‌ای موقوفه حاج حسین آقا ملک در سال ۱۳۹۴ در زادروز حضرت زهرا سلام‌الله علیها با برپایی برنامه قصه‌گویی برای مادران، رونمایی از کتاب‌های منتشرشده در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، گشایش نمایشگاه آثار میرسیدعلی همدانی، عارف، عالم و شاعر سده هشتم هجری و گشایش نمایشگاه و برگزاری کارگاه نقاشی پشت شیشه با حضور استاد مهرنوش بشارت و هنرجویان وی برگزار شد. برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه راهنمایان موزه نیز هم‌زمان با این آیین معرفی و تقدیر شدند.

برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه راهنمایان موزه در کتابخانه و موزه ملی ملک معرفی و تقدیر شدند

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۴

​بازدید نوروزی گردشگران از کتابخانه و موزه ملی ملک

​بازدید نوروزی گردشگران از کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک در نوروز۱۳۹۴ خورشیدی همچون سال‌های گذشته، به میزبانی گردشگران ایرانی و جهانگردان خارجی نشست ... گروه زیادی از گردشگران هم‌زمان با آغاز فصل بهار به موقوفه حاج حسین آقا ملک آمدند تا به تماشای آثار تاریخی در تالارهای گوناگون بنشینند ... موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی، گنجینه‌ای از آثار گوناگون متعلق به سده‌های گوناگون تاریخ ایران و اسلام را پیش روی دیدگان گردشگران نهاد تا از دریچه گنجینه ملک با سه هزار سال از تاریخ ایران آشنا شوند. گزیده‌ای از تصویرهای بازدید گردشگران را در این بخش می‌بینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۴

​مُلکِ مَلِک در انتظار گردشگران نوروز ۱۳۹۴

​مُلکِ مَلِک در انتظار گردشگران نوروز ۱۳۹۴

موقوفه ۷۸ساله «حاج حسین آقا ملک» بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک، با آثاری از هزاره یکم پیش از میلاد تا امروز دربرگیرنده سکه‌های تاریخی، تابلوهای نقاشی و نگارگری، قلمدان‌ها، آثار خوش‌نویسی و نسخه‌های خطی به ویژه قرآن‌های خطی، از گردشگران و بازدیدکنندگان نوروزی میزبانی می‌کند. 

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، دوستداران آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند در نوروز ۱۳۹۴ در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۶ به تماشای این گنجینه متنوع از آثار موزه‌ای بنشینند. بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، این مجموعه هر روز به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی، به مخاطبان و بازدیدکنندگان خدمات‌رسانی می‌کند. گردشگران نوروزی از این‌رو می‌توانند در روزهای غیر تعطیل نوروز ۱۳۹۴ از کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» بازدید کنند. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیش‌تر می توانند به نشانی اینترنتی www.malekmuseum.org مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۶۶۷۵۱۲۹۱ تماس بگیرند. 

​مُلکِ مَلِک در انتظار گردشگران نوروز ۱۳۹۴/ گزارش تفصیلی

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۳

رونمایی کتاب «فرهنگ ریشه‌شناسی فارسی» ترجمه دکتر جلال خالقی مطلق

رونمایی کتاب «فرهنگ ریشه‌شناسی فارسی» ترجمه دکتر جلال خالقی مطلق

​کتاب «فرهنگ ریشه‌شناسی فارسی» به قلم «پاول هُرن» و «هاینریش هوبشمان» دو زبان‌شناس اروپایی و ترجمه همراه با گواه‌های فارسی و پهلوی از سوی دکتر «جلال خالقی مطلق»، در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، در مراسمی که عصرگاهان روز شنبه 23 اسفند 1393 خورشیدی برگزار شد، تازه‌ترین اثر ترجمه دکتر «جلال خالقی مطلق» شاهنامه‌پژوه، نسخه‌شناس و ادب‌پژوه با نام «فرهنگ ریشه‌شناسی فارسی» رونمایی شد. این مراسم با حضور گروهی از استادان و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی و دانشجویان رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی، همکاران گروه آماده‌سازی کتاب و شماری از اهل فرهنگ و قلم برگزار شد. انتشارات مهرافروز در اصفهان، اثر تازه دکتر خالقی‌مطلق را منتشر کرده است.

خبر رونمایی کتاب

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۳

​رونمایی کتاب «سکه‌های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان»

​رونمایی کتاب «سکه‌های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان»

رونمایی کتاب «سکه‌های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان»

کتاب «سکه‌های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان» تالیف دکتر حسن رضایی باغ‌بیدی که به تازگی از سوی انتشارات سمت منتشر شده است، در روز دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، در مراسم رونمایی از اثر تازه رضایی باغ‌بیدی متخصص فرهنگ و زبان‌های باستانی، مولف به همراه دکتر رسول جعفریان استاد تاریخ دانشگاه تهران درباره تاثیر سکه‌های تاریخی در شناخت و فهم مسایل گوناگون تاریخی سخن راندند.

گزیده‌ای از تصویرهای رونمایی کتاب «سکه‌های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان» تالیف دکتر حسن رضایی باغ‌بیدی را در اینجا می‌بینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۳

رقابت برترین راهنماهای موزه در کتابخانه و موزه ملی ملک برای قصه‌پردازی آثار

رقابت برترین راهنماهای موزه در کتابخانه و موزه ملی ملک برای قصه‌پردازی آثار

چهارمین دوره کارگاه و مسابقه راهنمایان موزه، ۱۱ و ۱۲ اسفند برگزار شد

رقابت برترین راهنماهای موزه در کتابخانه و موزه ملی ملک برای قصه‌پردازی آثار

چهارمین دوره «مسابقه راهنمایان موزه» با موضوع «قصه‌پردازی برای آثار» در روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، چهارمین دوره مسابقه راهنمایان موزه به با اهداف ارتقای سطح دانشی راهنمایان، تعامل و انتقال تجربیات میان راهنمایان موزه و هم‌اندیشی برای رسیدن به راهکارها و روش‌های اجرایی راهنمایی در موزه‌ها، به همراه یک کارگاه آموزشی با تدریس «مصطفی رحماندوست»، کار خود را در روز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ خورشیدی آغاز کرد. یک هفته پیش از آغاز کارگاه و مسابقه، کتابچه‌ای درباره چگونگی برگزاری مسابقه به همراه گزیده تصویرهای آثار موزه‌ای این موقوفه از دوره‌های گوناگون تاریخی و معرفی آن‌ها در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت تا بر اساس آن بتوانند اثر مورد نظر خود را برگزینند و هنگام اجرا، قصه طراحی شده خود را بر مبنای آن به هیات داوران ارایه دهند. شرکت‌کنندگان سپس در روز کارگاه، با تکنیک‌های قصه‌پردازی برای آثار موزه‌ای و قصه‌گویی آشنا شدند.

خبر برگزاری چهارمین دوره مسابقه راهنمای موزه

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۳

​«نگاره خانه‌باغ» در سالن تک اثر

​«نگاره خانه‌باغ» در سالن تک اثر

«نگاره خانه‌باغ» در سالن تک اثر

«نگاره خانه‌باغ»، تازه‌ترین اثری است که در سالن تک اثر کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمده است. «نگاره خانه‌باغ» در نسخه خطی دیوان حافظ سده دهم هجری موجود در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک به شماره ۶۰۳۳، تصویری جذاب و خیال‌انگیز از باغ ایرانی را به نمایش درمی‌آورد.

در این گزارش تصویری می‌توانید جزییات این اثر را به تماشا بنشینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ اسفند ۱۳۹۳

اینجا فقط کتابخانه و موزه نیست! گزارشی تصویری از فعالیت‌های آموزشی کتابخانه و موزه ملی ملک

اینجا فقط کتابخانه و موزه نیست! گزارشی تصویری از فعالیت‌های آموزشی کتابخانه و موزه ملی ملک

​از سردر تاریخی باغ ملی می‌گذرند و به محوطه میدان مشق می‌روند. کلاسور و کیفی به همراه دارند پر از ابزارهای کار و کاغذ و وسیله‌هایی دیگر. قرار است در دوره‌ای آموزشی یا یک کارگاه یک روزه شرکت کنند و مثلا یاد بگیرند که چطور می‌توان به روش‌های سنتی، کاغذی را رنگی کرد یا جلد لاکی ساخت یا متنی را به خط ناخنی نوشت. «موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک» به جز روزهای تعطیل، هر روز از ۸:۳۰ تا ساعت ۱۶:۳۰ میزبان مخاطبان‌اش است و برنامه‌های آموزشی بسیاری در طول هفته برای آن‌ها در نظر دارد. آموزش‌های منحصربه‌فردی که در این مجموعه ارایه می‌شود بهانه‌ای است برای خبر گرفتن از چند و چون این آموزش‌ها در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران که موقوفه آستان قدس رضوی است.

گزارش تفصیلی فعالیت‌های کتابخانه و موزه ملی ملک در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ اسفند ۱۳۹۳

​رونمایی از «نگاره خانه‌باغ» در سالن تک اثر

​رونمایی از «نگاره خانه‌باغ» در سالن تک اثر

با پایان یافتن دوره زمانی نمایش نگاره صید صیاد در سالن تک اثر، اثر جدید با نام «نگاره خانه‌باغ» به نمایش درآمد. «نگاره خانه‌باغ» در نسخه خطی دیوان حافظ سده دهم هجری موجود در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک به شماره ۶۰۳۳، تصویری جذاب و خیال‌انگیز از باغ ایرانی را به نمایش درمی‌آورد.

در این گزارش تصویری می‌توانید فرآیند تغییر چیدمان سالن تک اثر به تماشا کنید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۳