«در آینه آسمان»؛ نمایش صورت‌های فلکی در کتابخانه و موزه ملی ملک

«در آینه آسمان»؛ نمایش صورت‌های فلکی در کتابخانه و موزه ملی ملک

​«در آینه آسمان»، نمایشگاهی بود که از خرداد تا پایان آذر سال ۱۳۹۳ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد. در این نمایشگاه ۲۱ صورت فلکی مربوط به نیم‌کره شمالی از نسخه کم‌نظیر خطی «صور الکواکب» تالیف عبدالرحمان صوفی در قالب نمایشگاه «در آینه آسمان» به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کتاب «صور الکواکب» یادگار برجسته عبدالرحمان صوفی ریاضی‌دان و ستاره‌شناس بزرگ ایران در سده‌های سوم و چهارم هجری است که نسخه‌ای منحصربه‌فرد از آن به همراه ترجمه‌ای از خواجه نصیرالدین توسی در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه نگهداری می‌شود. این کتاب ارزشمند که به دلیل دربرداشتن نقاشی‌های رنگی همه صورت‌های فلکی، نسخه‌ای کم‌نظیر و منحصربه‌فرد در جهان به شمار می‌آید تاکنون به زبان‌های گوناگون ترجمه شده است.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام در روز یک‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ خورشیدی، نمایشگاهی از صورت‌های فلکی کتاب «صور الکواکب» عبدالرحمان صوفی را به نام «در آینه آسمان» برگزار کرد. در این گزارش، گزیده‌ای از تصویرهای این نمایشگاه را می‌بینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳

روایت حکایت «فیل در تاریکی» مولانا برای دانش‌آموزان تهرانی

روایت حکایت «فیل در تاریکی» مولانا برای دانش‌آموزان تهرانی

​کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» را با روایت «داستان فیل در تاریکی» از مجموعه حکایت‌های مثنوی معنوی سروده جلال‌الدین مجمد بلخی مشهور به مولانا، با هدف آشنایی کودکان به ویژه کودکان و دانش‌آموزان با ادبیات کهن ایران و کتاب مثنوی و مولانا برگزار کرد.

داستان فیل در تاریکی، از مجموعه حکایت‌های مثنوی معنوی که برای این کارگاه برگزیده شده بود، دارای دو جنبه ظاهری و باطنی است. در ظاهر، داستان عده‌ای است که در خانه‌ای تاریک با موجودی ناشناس روبه‌رو می‌شوند. هر فرد قسمتی از بدن این موجود را لمس و برداشت خود را از آن موجود بیان می‌کند. سرانجام هنگامی که شمع روشن می‌شود همه اشتباه خود را درمی‌یابند.

داستان فیل در تاریکی از جنبه معنوی، حکایت زندگی انسان‌ها است که در رویارویی با مسایل زندگی، هریک، رخدادها را از دید خود تفسیر می‌کنند، شاید بی‌آن که به حقیقت ماجرا آگاه باشند.

کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» امادر قالب ۱۰ تور قصه‌های مولانا در مهدهای کودک و مدرسه‌های ابتدایی تهران طراحی شده بود. در این ۱۰ برنامه، کارشناسان باتجربه موزه و کودک، قصه «فیل در تاریکی» مولانا را به شیوه‌ای جذاب به همراه بازی برای کودکان مدرسه‌های ابتدایی در دسته‌های ۳۰ تا ۴۰ نفره روایت کردند. 

خبر تفصیلی برگزاری این کارگاه قصه‌گویی را می‌توانید در لینک زیر بخوانید؛

روایت حکایت «فیل در ت​اریکی» مولانا برای دانش‌آموزان تهرانی

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ بهمن ۱۳۹۳