تور «یک روز مهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»؛ روز نخست

تور «یک روز مهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»؛ روز نخست

گردشگران در پشت صحنه بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران/ تور «یک روز مهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»؛ روز نخست

نخستین روز از تور گردشگری «یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک»، هم‌زمان با آغاز دهه کرامت و برگزاری جشنواره ماه هشتم در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد. در این برنامه جذاب و متفاوت، درهای پشت صحنه موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن جشن‌های میلاد امام رضا علیه‌السلام برای گردشگران این تور گشوده شد و آنان از صحنه و پشت صحنه موزه ملی ملک بازدید کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

حضور چشم‌گیر کودکان و نوجوانان در برنامه‌های بازدید کتابخانه و موزه ملی ملک

حضور چشم‌گیر کودکان و نوجوانان در برنامه‌های بازدید کتابخانه و موزه ملی ملک

حضور چشم‌گیر کودکان و نوجوانان در برنامه‌های بازدید کتابخانه و موزه ملی ملک

حضور هدف‌مند و برنامه‌ریزی شده کودکان و نوجوانان در کتابخانه و موزه ملی ملک با رویکرد آشنایی با فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی در سال‌های اخیر افزایش و نمودی چشم‌گیر یافته است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، برنامه‌ریزی برای حضور هدف‌مند کودکان و نوجوانان در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، یکی از رویکردها و اهداف مهم این گنجینه در سال‌های اخیر به شمار می‌آید. برگزاری، کارگاه‌ها و تورهای مدون آموزشی ویژه کودکان و نوجوانان، اطلاع‌رسانی گسترده در این زمینه و دعوت از خانواده‌ها، مدرسه‌ها و دیگر مرکزهای آموزشی برای شرکت‌دادن کودکان و نوجوان در اینگونه برنامه‌ها، از جمله این اقدامات به شمار می‌آید. همین مساله موجب شده است گروهی قابل توجه از کودکان و نوجوانان در این تورها، کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی به گونه‌ای هدف‌مند مشارکت و حضور داشته باشند.

در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای این حضور دلگرم‌کننده را ببینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۴

آغاز به کار فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی

آغاز به کار فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی

​فروشگاه محصولات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک از یکم تیر ۱۳۹۴ خورشیدی با عرضه آثار و اقلام گوناگون فرهنگی در حوزه‌های متنوع هنر و تمدن ایرانی- اسلامی گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک، با طراحی جذاب در گستره ۶۰ متر مربع با تجهیزات، ویترین‌ها و کمدهای ویژه، در سرسرای نخست این موقوفه ایجاد و راه‌اندازی شده است. آثار هنری، مسکوکات، کتاب‌ها و تابلوهای منحصربه‌فرد با بهره‌گیری از نفایس کتابخانه و موزه ملی ملک در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی عرضه شده در این مرکز فروشگاهی، برای اهل فرهنگ و هنر می‌تواند جذابیتی ویژه داشته باشد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ تیر ۱۳۹۴

​برگزاری نشست تخصصی همگرایی بافت میراث فرهنگی در سازمان‌دهی اشیای محتوایی

​برگزاری نشست تخصصی همگرایی بافت میراث فرهنگی در سازمان‌دهی اشیای محتوایی

هم‌زمان با برگزاری نشست تخصصی هم‌گرایی بافت میراث فرهنگی (کتابخانه، موزه و آرشیو) در سازمان‌دهی اشیای محتوایی، دو کتاب جدید در حوزه ذخیره و بازیابی اطلاعات دانش با حضور گروهی از استادان و کارشناسان حوزه کتاب‌داری در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نشست تخصصی هم‌گرایی بافت میراث فرهنگی (کتابخانه، موزه و آرشیو) در سازمان‌دهی اشیای محتوایی در روز سه‌شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ خورشیدی ساعت ۱۵ تا ۱۷، با رونمایی دو کتاب جدید در حوزه کتاب‌داری همراه شد. «فراداده‌ها؛ موتورهای کاوش وب و میانکنش‌پذیری آنها» تالیف دکتر سیدمهدی طاهری، دکتر نجلا حریری و دکتر سیدرحمت‌الله فتاحی و «ذخیره و بازیابی اطلاعات و دانش با تاکید بر رویکردهای نوین» تالیف دکتر سیدمهدی طاهری، دو کتابی بودند که کارشناسان علم اطلاعات و دانش‌شناسی هم‌زمان با نشستی تخصصی رونمایی کردند.

در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای این نشست تخصصی را ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۴

​کارگاه و تور قصه‌گویی «راز قصه‌ها»

​کارگاه و تور قصه‌گویی «راز قصه‌ها»

کتابخانه و موزه ملی ملک در ادامه برگزاری برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان، کارگاه و تور قصه‌گویی «راز قصه‌ها» را برای دانش‌آموزان مدرسه‌ها و آموزشگاه‌ها برگزار کرده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، مجموعه کارگاه و تور قصه‌گویی «راز قصه‌ها» برای کودکان و نوجوانان، تازه‌ترین فعالیت فرهنگی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در حوزه انتقال مفاهیم تاریخ، موزه و ادبیات ایرانی- اسلامی به کودکان و نوجوانان است. این کارگاه در روزهای دوشنبه هر هفته در اردیبهشت 1394 خورشیدی به گونه رایگان برگزار می‌َشود.

قصه‌گوهای کارگاه و تور «راز قصه‌ها»، قصه‌های مولانا را برای کودکان در فضایی ویژه در کتابخانه و موزه ملی ملک بازمی‌گویند. همچنین در کنار قصه‌گویی، تور بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک به همراه یک کارگاه جذاب برگزار می‌شود.

گزیده‌ای از تصویرهای یکی از تورها و کارگاه‌های راز قصه‌ها را برای کودکان می‌بینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۴

​رونمایی کتاب عکس اربعین

​رونمایی کتاب عکس اربعین

کتاب عکس اربعین، مجموعه‌ای از تصویرهای گروهی از عکاسان برجسته از راه‌پیمایی میلیونی اربعین سال گذشته، هم‌زمان با روز میلاد حضرت علی اکبر علیه‌السلام و روز جوان با حضور گروهی از اهالی فرهنگ و هنر در روز شنبه ۹ خرداد۱۳۹۴ در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد.

در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای مراسم رونمایی کتاب را ببینید؛

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۴

​​بیا تا ز مردی چه داری نشان ...

​​بیا تا ز مردی چه داری نشان ...

​​بیا تا ز مردی چه داری نشان ...

«پهلوان زنده را عشق است، ساقی! مِی بیار/ چند می‌گویی سخن از رستم و اسفندیار» ...

عیاران، کهن‌ترین گروه جوانمردان در تاریخ ایران شناخته شده‌اند. بر اساس روایت تاریخ، با گذشت زمان، در میان آن‌ها انشعاب پدید آمد و به چندین گروه تقسیم شدند. یک گروه بزرگ از این جوانمردان و عیاران، پهلوانان بودند. ظاهرا وجه تمایز پهلوانان از دیگر گروه‌های جوانمردان، در زورآوری شگفت‌انگیز آنان و تبحرشان در برخی از ورزش‌ها و فنون رزمی همچون کشتی‌گیری، رزم با فیل، تیراندازی و نیزه‌بازی بوده است ...

و اما بازوبند؛ چه ارتباطی میان بازوبند و پهلوانی وجود دارد؟ برای دریافت آگاهی‌های بیش‌تر در این‌باره می‌توانید گزارش تصویری زیر را ببینید. اگر کنج‌کاوی‌تان را برانگیخت، به کتابخانه و موزه ملی ملی ملک بیایید؛ مشتاقانه در انتظارتان‌ایم تا در نمایشگاه «تک اثر/ بازوبند» با هم به تماشای یکی از جلوه‌های جذاب فرهنگ ایرانی- اسلامی باشیم و نیز روایتی دگرگونه از تاریخچه پهلوانی و بازوبند پهلوانی در ایران را بازبخوانیم ...

میعادگاه ما محوطه تاریخی باغ ملی تهران، کتابخانه و موزه ملی ملک، به نشانی «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد».

اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای نمایشگاه بازوبند را ببینید؛ 

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ خرداد ۱۳۹۴

​تور تجربه قصه در موزه ملی ملک

​تور تجربه قصه در موزه ملی ملک

تور تجربه قصه در موزه ملی ملک

«تور تجربه قصه در موزه ملی ملک»، تازه‌ترین فعالیت کتابخانه و موزه ملی ملک در زمینه برگزاری تورهای متفاوت برای آشنایی گردشگران با بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران به شمار می‌آید.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در تور تجربه قصه در موزه ملی ملک، در پنج ایستگاه، قصه آدم‌ها، مکان‌ها، افسانه‌ها، رویدادها و اشیا در کتابخانه و موزه ملی ملک روایت شد و شرکت‌کنندگان در این تور، توانستند آن‌ها را تجربه کنند.

قصه‌های «سردرباغ ملی و میدان مشق»، «حاج حسین آقا ملک»، «صندوقچه اسرار»، «ضرابخانه» و «ایستگاه قصه»، پنج روایتی بودند که میهمانان «تور تجربه قصه در موزه ملی ملک»، آن‌ها را تجربه کردند تا پایان آن قصه‌ها را با قصه خود رقم بزنند.

این تور در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه، ۲۹ و ۳۱ردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار شد. در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای این تور را ببینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ خرداد ۱۳۹۴

​بازدید سفیر اتریش در ایران و قائم‌مقام وزیر امور خارجه این کشور از کتابخانه و موزه ملی ملک

​بازدید سفیر اتریش در ایران و قائم‌مقام وزیر امور خارجه این کشور از کتابخانه و موزه ملی ملک

سفیر کشور اتریش در ایران به همراه قائم‌مقام وزیر امور خارجه این کشور در روز یک‌شنبه ۳خرداد ۱۳۹۴ خورشیدی از گنجینه وقفی حاج حسین آقا ملک در محوطه تاریخی باغ ملی تهران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، «فریدریش اشتیفت» سفیر اتریش در ایران به همراه «راینهولد لوپاتکا» در بازدید از گنجینه آثار تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک، به تماشای هنر ایرانیان در هزاره‌های گذشته در حوزه‌های هنر و فرهنگ نشستند.

در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از تصویرهای این بازدید را ببینید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ خرداد ۱۳۹۴