«در آینه آسمان»؛ نمایش صورت‌های فلکی در کتابخانه و موزه ملی ملک

«در آینه آسمان»؛ نمایش صورت‌های فلکی در کتابخانه و موزه ملی ملک منتشر شده در تاریخ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳

​«در آینه آسمان»، نمایشگاهی بود که از خرداد تا پایان آذر سال ۱۳۹۳ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد. در این نمایشگاه ۲۱ صورت فلکی مربوط به نیم‌کره شمالی از نسخه کم‌نظیر خطی «صور الکواکب» تالیف عبدالرحمان صوفی در قالب نمایشگاه «در آینه آسمان» به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کتاب «صور الکواکب» یادگار برجسته عبدالرحمان صوفی ریاضی‌دان و ستاره‌شناس بزرگ ایران در سده‌های سوم و چهارم هجری است که نسخه‌ای منحصربه‌فرد از آن به همراه ترجمه‌ای از خواجه نصیرالدین توسی در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه نگهداری می‌شود. این کتاب ارزشمند که به دلیل دربرداشتن نقاشی‌های رنگی همه صورت‌های فلکی، نسخه‌ای کم‌نظیر و منحصربه‌فرد در جهان به شمار می‌آید تاکنون به زبان‌های گوناگون ترجمه شده است.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام در روز یک‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ خورشیدی، نمایشگاهی از صورت‌های فلکی کتاب «صور الکواکب» عبدالرحمان صوفی را به نام «در آینه آسمان» برگزار کرد. در این گزارش، گزیده‌ای از تصویرهای این نمایشگاه را می‌بینید.

نظر شما: