کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی

نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی از ۲۱ تا ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.

کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی

آثار «سوزن‌دوزی، قلاب‌دوزی و پوشاک محلی» از سراسر کشور در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران به نمایش درمی‌آیند

کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی

نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی از 21 تا 30 فروردین 1396، هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، مرکز غیر دولتی توسعه راهبردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملل و کمیته تخصصی دوخت‌های سنتی ایران به کوشش استاد شهین ابراهیم‌زاده پزشکی با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و چندین تشکل مردم‌نهاد، نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی را در دو بخش معاصر و تاریخی در قالب رشته‌های «سوزن‌دوزی، قلاب‌دوزی و پوشاک محلی» برگزار خواهند کرد. نمایشگاهی جذاب از آثار شرکت داده‌شده در این جشنواره به همراه کارگاه‌های گوناگون در این حوزه در کتابخانه و موزه ملی ملک تشکیل خواهد شد.

نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی با هدف‌های «گسترش، حفظ، احیا، فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به هنر مهجور و مغفول دوخت‌های سنتی»، «بهره‌بردن از ظرفیت دوخت‌های سنتی در توسعه کسب‌وکار، اشتغال و کارآفرینی» و «توسعه و ارتقای هنر دوخت‌های سنتی و فراهم‌آوردن فرصت مناسب برای بهره‌گیری از خلاقیت‌ها و آفرینش‌های هنری، تبادل تجربیات و ارایه آخرین نمونه‌ها و طراحی‌های انجام‌شده» طراحی شده است.

کتابخانه و موزه ملی ملک در کنار میزبانی از نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی که با آثار هنرمندان حوزه دوخت‌های سنتی از سراسر کشور برگزار می‌شود، نمایشگاهی جذاب از این آثار برپا خواهد کرد. گوشه‌هایی جذاب از هنرآفرینی هنرمندان ایرانی در زمینه دوخت‌های سنتی در رشته‌ها و شاخه‌های ده‌یک‌دوزی اصفهان، مرصع‌دوزی، نقده‌دوزی و زردوزی کاشان و تهران، قلاب‌دوزی اصفهان و رشت، گلابتون‌دوزی مشهد، قلاب‌دوزی و شبکه‌دوزی اصفهان، قلاب‌دوزی بندرعباس، قلاب‌دوزی مشهد، پولک‌دوزی، ململ‌دوزی قزوین، پته‌دوزی کرمان، خامه‌دوزی سیستان و بلوچ‌دوزی، گلابتون‌دوزی کاشان، ابریشم‌دوزی مناطق گوناگون کشور، چهل‌تکه‌دوزی، سرمه‌دوزی مشهد و اصفهان و پوشاک تزیین‌شده با دوخت‌های گوناگون تزیینی کشور، در این نمایشگاه ارایه خواهد شد.

نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی در کتابخانه و موزه ملی ملک همچنین 6 کارگاه آموزشی را با حضور و تدریس استادان و مدرسان برجسته حوزه دوخت‌های سنتی بدین‌ترتیب دربرخواهد گرفت؛ ده‌یک‌دوزی (استاد نسرین کاردانی)، سیاه‌دوزی (استاد شهین ابراهیم‌زاده پزشکی)، مرصع‌دوزی زیورآلات (استاد مریم فامیل‌سماک جلالی)، نقده‌دوزی (استاد زهرا کوشای‌فرد)، قلاب‌دوزی اصفهان (استاد صدیقه پهلوان‌زاده) و قلاب‌دوزی رشت (استاد عالیه صادقی). همچنین در جریان برگزاری جشنواره استادان فاطمه سیدی، شهین ابراهیم‌زاده پزشکی و مریم فامیل‌سماک جلالی در رفع اشکال‌ها و پرسش‌های علاقه‌مندان، دانشجویان و هنرمندان آمادگی پاسخ‌گویی خواهند بود.

علاقه‌مندان برای دریافت آگاهی‌های اطلاعات بیش‌تر درباره نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی این جشنواره به نشانی www.sdchtn.ir مراجعه کنند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ نسخه‌های نفیس خطی در کشور است که حاج حسین آقا ملک، بازرگان فرهیخته، 80 سال پیش بر آستان قدس رضوی وقف کرده است. این گنجینه اکنون در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» جای دارد و به دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی خدمات گوناگون فرهنگی می‌رساند.

نظر شما: