​گشایش نمایشگاه تک اثر مجله «زبان آموزگار»

​گشایش نمایشگاه تک اثر مجله «زبان آموزگار» ۱۶ اسفند ۱۳۹۶

گشایش نمایشگاه تک اثر مجله «زبان آموزگار»

با نمایش مجله «زبان آموزگار» در سالن تک اثر کتابخانه و موزه ملی ملک، همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران در روز چهارشنبه 16 اسفند 1396 خورشیدی، یکی از دستاوردهای کوشش‌های رسانه‌ای جبار باغچه‌بان، بنیان‌گذار نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز و از پیشگامان شعر و ادبیات کودکان، پیش روی دوستداران فرهنگ و تاریخ ایرانی- اسلامی جای می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، مجله «زبان» یا «زبان آموزگار» ماهنامه‌ای با درون‌مایه اجتماعی و آموزشی به شمار می‌آید که جبار باغچه‌بان، بنیان‌گذار نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز و از پیشگامان شعر و ادبیات کودکان، در بهمن 1323 خورشیدی پایه گذاشت.این مجله جذاب و نو، دستاورد شوق همیشگی باغچه‌بان به روزنامه‌نگاری بود.باغچه‌بان پروانه انتشار آن را 14 اسفند 1322 خورشیدی از وزارت فرهنگ گرفت. او باور داشت پایداری و استقلال یک ملت، به چگونگی فرهنگ آن وابسته است و تا زمانی که آن اصلاح نشود کشور سامان نخواهد یافت. پایه‌گذار آموزش و پرورش پیش‌دبستانی در ایران، این مسوولیت را برعهده آموزگاران می‌دانست و برپایه همین انگیزه «زبان آموزگار» را منتشر کرد.پاره‌ای از شماره‌های مجله، صفحه‌هایی برای کودکان داشت. باغچه‌بان با زبانی شیوا اما صمیم نوشته‌هایی برای آنان منتشر می‌کرد.

نمایشگاه تک اثر مجله «زبان آموزگار» در روز چهارشنبه 16 اسفند 1396 خورشیدی، ساعت 15 هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد. کتابخانه و موزه ملی ملک، دوستداران فرهنگ و تاریخ ایرانی- اسلامی را به حضور در آیین یادشده در ساختمان این گنجینه در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» فرامی‌خواند.

برچسب‌ها:

نظر شما: