​گشایش نمایشگاه «مینای هفت‌رنگ»

​گشایش نمایشگاه «مینای هفت‌رنگ» ۲۳ آبان ۱۳۹۸

کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «مینای هفت‌رنگ»، گزیده آثار استاد و هنرجویان کارگاه نقاشی پشت شیشه را با هدف باززنده‌سازی کاشی ایرانی از دوره صفوی تا روزگار قاجار در روز پنج‌شنبه 23 آبان 1398 خورشیدی از ساعت 15 هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برپا می‌دارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «مینای هفت‌رنگ» که برپایه برنامه باززنده‌سازی کاشی ایرانی در دوران‌های گوناگون از صفویه تا معاصر، برای نخستین بار در پشت شیشه به صورت خود کاشی اجرا شده است، گزیده آثار استاد و هنرجویان کارگاه نقاشی پشت شیشه در کتابخانه و موزه ملی ملک را دربرمی‌گیرد. کارگاه نقاشی پشت شیشه از سال 1391 خورشیدی تاکنون پیوسته در سراسر سال با تدریس استاد مهرنوش بشارت در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شده است. پرورش نزدیک به یکصد هنرجوی نقاشی پشت شیشه و برگزاری چندین نمایشگاه با درون‌مایه‌های گوناگون همچون داستان‌های شاهنامه یا با موضوع‌های دینی، دستاوردهای مهم این کارگاه در این سال گذشته بوده است.

نمایشگاه «مینای هفت‌رنگ» نزدیک به 20 اثر استاد و هنرجویان کارگاه یادشده را دربرمی‌گیرد که در یک سال و نیم گذشته با موضوع کاشی ایرانی در روزگاران صفوی تا قاجار بر پشت شیشه پدید آمده‌اند. این نمایشگاه پس از گشایش در روز پنج‌شنبه 23 آبان 1398 خورشیدی تا یک ماه در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برپا خواهد بود.

برچسب‌ها:

نظر شما: