​نمایشگاه گزیده نسخه‌های خطی منسوب به امام جعفر صادق (ع)

​نمایشگاه گزیده نسخه‌های خطی منسوب به امام جعفر صادق (ع) ۲۳ آبان ۱۳۹۸

نمایشگاه «روایت صادق» گزیده نسخه‌های خطی منسوب به امام جعفر صادق علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک، با نمایش چهارده نسخه خطی در موضوع‌های گوناگون، بازگشته به سده‌های یازدهم تا سیزدهم هجری، در روز پنج‌شنبه 23 آبان 1398 خورشیدی در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران گشایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «روایت صادق» چهارده رساله و نسخه خطی از حدیث‌ها و سخنان امام صادق علیه‌السلام را پیش روی می‌گذارد. درون‌مایه این نسخه‌ها و رساله‌ها، سخنان گهربار امام صادق علیه‌السلام را در زمینه‌های توحید، خلقت، ویژگی‌های سوره‌های قرآن، فقه جعفری، همچنین رساله‌هایی با موضوع‌های پزشکی و تعبیر خواب دربرمی‌گیرد. شماری از رساله‌های نمایشگاه به نسخه خطی «مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه» منسوب به امام جعفر صادق علیه‌السلام اختصاص یافته است. این رساله مهم با درون‌مایه‌های اخلاقی و عرفانی در یکصد باب، از علم اخلاق و اسرار حقایق، اخلاقیات، مرحله‌های سیر و سلوک و مراتب ایمان به شیوه‌ای نیکو سخن می‌راند.

دیگر نسخه‌های این نمایشگاه در کنار هفت نسخه از مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه، نسخه‌هایی چون اختلاجات الاعضاء مروته عن الصادق، بیان‌الاسرار (در تفسیر مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه)، ترجمه توحید مفضل، ضیاءالمصباح، ملحمه دانیال به فارسی از گفته امام صادق علیه‌السلام، منافع القرآن العظیم، گل جعفری به شمار می‌آیند که پاره‌ای از آن‌ها به امام جعفر صادق علیه‌السلام منسوب بوده و پاره‌ای از نسخه‌ها را نیز کسانی چون حسین زاهدی، مفصل بن عمر، یحیی بن محسن بن جعفر صالح، محمد بن حسن مشهدی طوسینگاشته‌اند.

برچسب‌ها:

نظر شما: