​آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام

​آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام ۱۲ تیر ۱۳۹۹

مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از تجلیل و تقدیر بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران از مدافعان سلامت مردم و و جامعه در برابر بیماری کرونا هم‌زمان با برپایی آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام برپایه وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک و مراسم پایانی جشنواره ماه هشتم در دهه کرامت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، دکتر غلامرضا خواجه‌سروی درباره چگونگی برپایی این مراسم در آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام و مراسم پایانی جشنواره ماه هشتم در دهه کرامت: «کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با این آیین در روز پنج‌شنبه 12 تیر 1399 خورشیدی از هشت تن از کادر درمانی مبارزه با بیماری کرونا که در این فرآیند به بیماری مبتلا شده و بهبود یافته‌اند تجلیل و تقدیر می‌کند».

وی افزود: «پاسداری از سلامت فردی و همگانی جامعه در دوران گسترش و فراگیری بیماری کرونا (Covid-19) که جامعه ایران را درگیر کرد و آسیب‌های جدی به سلامت فردی و همگانی جامعه رساند، مجاهدتی سترگ در گستره بهداشت و درمان همگانی جامعه به شمار می‌آید؛ کاری بزرگ که میراثی گران‌سنگ و ارزشمند در گستره طب و اخلاق پزشکی و پرستاری را از پسِ سده‌ها و دهه‌ها برای امروزیان به ارمغان آورده است. در قلمروی پاسداری از مواریث علمی و اخلاقی گستره پزشکی و درمان، آنچه امروز بدان می‌بالیم، دستاورد همین کوشش‌ها، نیک‌اندیشی و راست‌قامتی کوشندگان در گستره تاریخ بهداشت و درمان نوین این سرزمین است. این کوشش و ایثار آنجا اهمیت بیش‌تر می‌یابد که دریابیم ابتلای کادر درمانی به این بیماری جان عزیز آنان را نیز در خطر انداخت اما این مساله موجب نشد مجاهدت آن عزیزان با درنگ روبه‌رو شود و فرآیند درمان دیگر بیماران و مبتلایان تحت تاثیر قرار گیرد».

به گفته مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، کوشش و نیک‌اندیشی کادر درمانی کشور در پاسداری و درمان بیماران و مبتلایان بیماری کرونا (Covid-19) در ماه‌های گذشته که ابتلای پاره‌ای از آنان را نیز در پی داشت، در تداوم سنتی دیرینه و پرافتخار است که کوشندگان طبابت و درمان این سرزمین، آن را همواره پاس می‌داشته‌اند. این کوشش‌ها نه تنها به سلامت پایدار مردمان این سرزمین می‌افزاید، که، یادآور پیوستگی حرکت کاروان بزرگ‌مردان و بزرگ‌زنانی است که یاد نیک را در قلمروی اخلاق و ایثار می‌جویند.

دکتر خواجه‌سروی یادآور شد: «کتابخانه و موزه ملی ملک از این‌رو برای پاس‌داشت چنان کوشش بزرگ، هم‌زمان با مراسم پایانی جشنواره ماه هشتم در دهه کرامت و برپایی آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام از هشت تن از این عزیزان تجلیل می‌کند».

وی افزود: «سخنرانی دکتر محمد رجبی استاد دانشگاه و برپایی منقبت‌خوانی و نقالی از دیگر برنامه‌های موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام به شمار می‌آید».

به تصریح مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این آیین در فضای باز، با حضور شمار اندک مهمانان و با رعایت شرایط جامعه در دوران رویارویی با بیماری کرونا و پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های مربوطه برپا می‌شود.

کتابخانه و موزه ملی ملک با آغاز دهه کرامت از میلاد خجسته حضرت معصومه سلام‌الله علیها تا میلاد مبارک امام رضا علیه‌السلام، برنامه‌هایی گوناگون در گستره‌های کتابداری، موزه‌داری و فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی از سوم تا دوازدهم تیر 1399 در چارچوب دوازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم برگزار کرده است.

بنیادها و نهادهایی وقفی همچون موزه آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام، موزه مقدم، کتابخانه مجتبی مینوی، موزه ملی ایران و موزه ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجرای این برنامه‌ها با بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران همکاری داشته و تلویزیون تعاملی تیوا (tva.tv)، وب‌سایت میراث دیجیتال (emiras.ir)، سرویس اشتراک ویدیوی آپارات (apparat.com) روزانه این برنامه‌ها را به گونه زنده پخش کرده‌اند.

کتابخانه و موزه ملی ملک مراسم پایانی دوازدهمین جشنواره ماه هشتم در دهه کرامت و آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام را در روز پنج‌شنبه 12 تیر 1399 خورشیدی از ساعت 18 با رعایت شرایط جامعه در دوران رویارویی با بیماری کرونا و پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های مربوطه، همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌کند. این مراسم به شیوه زنده از حساب اینستاگرام کتابخانه و موزه ملی ملک (malek_museum_library)، تلویزیون تعاملی تیوا (tva.tv)، وب‌سایت میراث دیجیتال (emiras.ir) و سرویس اشتراک ویدیوی آپارات (apparat.com) پخش خواهد شد.

برچسب‌ها:

نظر شما: