نمایشگاه شمایل

نمایشگاهی از شمایل‌نگاری‌های مجموعه خصوصی محمد حسن ملک‌مدنی

نمایشگاه شمایل

​در ین نمایشگاه کجکوعه‌ای از هنر شمایل‌نگاری با موضوعات شمایل مقدس حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم)، حضرت علی (علیه‌السلام) و حسنین (علیهما السلام) به نمایش گذاشته شده و در کنار نمایش آثار رواست‌هایی از نسخه‌های خطی از دلاوری‌های حضرت علی (علیه‌السلام) و بیان واقعة کربلا نمایش داده شده است. همچنین استادان حوزه‌های گوناگون هنر، شمایل‌نگاری را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار داده‌اند. نمونه‌ای از نقالی‌های مذهبی هم به صورت شنیداری در اختیار علاقمندان قرار داده شده است.

شمایل‌ها،صورت‌های خیالی‌اند که بیانی جوهری از هنر دینی هستند و سبک‌ها و نمون‌ههای آن مفهومی از عالم مینوی است؛ با رمزها و رازهایی که تصویری از فرا انسان را روایت می‌کند. هنرمندان شمایل‌نگار به واقع روایت‌گر تصویر روحانی از پرده خیال خود بودند که عموما برای نصب در اماکن مذهبی چون امامزاده‌ها و بقعه‌ها و حسینیه‌ها ومنازل مورد استقاده قرار می‌گرفتند تا صورتی از بیان تصویری باشند و مکتب نرفتگان مومن با مشاهده این صورت‌های مینوی به عالم معانی راه یابند .این شمایل‌ها سعی در بیانی فراتر از معانی کلامی دارند و سعی می‌نمودند تا واسطه‌ای برای عشق و ارادت به ائمه طهار و اولیاء دین باشند.

دوره قاجار یکی از مهترین ادوار تاریخی شمایل نگاری در ایران است که هنرمندان عاشق دست به قلم برده و شبیه سازی‌هایی از ائمه اطهار و اولیاء دین را به تصویر کشیده‌اند و در میان مضامین مختلف شمایل پنج تن و یا حضرت امیر(ع) و حسنین(ع) از بر جسته‌ترین آن‌هاست.

برچسب‌ها:

نظر شما: