اهدای نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک

اهدای نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر بن محمدتقی مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی اهدا شد. «سیدحسین حسامی» از دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی در اقدامی نیک‌اندیشانه، یک نسخه نفیس خطی متعلق به سده 12 هجری تالیف علامه محمدباقر مجلسی را به کتابخانه ملی ملک اهدا کرد. این کتاب ارزشمند که به خط نسخ کتابت شده، به شماره 6723 در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک ثبت شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

استاد عبدالله انوار: گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است

استاد عبدالله انوار: گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است استاد عبدالله انوار از نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک می‌گوید گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است «اصطلاحی در میان کتاب‌شناس‌ها وجود دارد به نام کتاب بُنجل. شما در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک حتی یک کتاب بُنجل هم نمی‌بینید. بهترین کتاب‌ها و نسخه‌های خطی ایران در این کتابخانه وجود دارد. حاج حسین آقا ملک، این بازرگان بزرگ که این مجموعه را پایه‌گذارده است، برای کمیت، کیفیت را فدا نکرده است». این‌ها را استاد «سیدعبدالله انوار» نسخه‌شناس مشهور درباره ویژگی‌های مهم کتاب‌های خطی مجموعه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه آستان قدس رضوی می‌گوید. او با اشاره به شخصیت حاج حسین آقا ملک تاکید می‌کند که این بازرگان فرهیخته «کتاب‌شناسی قهار» بود و با علم و آگاهی، به گردآوری نسخه‌های خطی می‌پرداخت. گفت‌وگو با این استاد بزرگ نسخه‌شناس می‌تواند بیانگر نکته‌های مهمی از گنجینه وقفی حاج حسین آقا ملک باشد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند

استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی، در نخستین روزهای پاییزی 1392 خورشیدی، میزبان هنرمندی برجسته از اهالی ایران‌زمین، مهد فرهنگ و هنر بود. استاد «محمود فرشچیان» مینیاتوریست برجسته و خالق اثر جاویدان عصر عاشورا در بازدید از موقوفه معطر به عطر رضوی، دلبستگی حاج حسین آقا ملک به هنر و فرهنگ ایران‌زمین را ستود و برکت و شکوه این موزه و این مجموعه را از الطاف ویژه خداوند و نگاه آسمانی علی‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام دانست.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نشست «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

نشست «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نشست «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد روایت یک رویداد مهم عصر ساسانی از دریچه سکه‌های تاریخی «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» عنوان نشستی تخصصی است که در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد. «فریدون آورزمانی» از پژوهشگران حوزه سکه‌شناسی عصر ساسانی در این نشست سخنرانی کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه