«مدرسه بهاری ملک» در فضای مجازی گشایش یافت

«مدرسه بهاری ملک» در فضای مجازی گشایش یافت کتابخانه و موزه ملی ملک، مدرسه بهاری ملک را به شیوه مجازی با بهره‌گیری از توانمندی‌های بسترهای شبکه‌های اجتماعی با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های پژوهشی مجازی ویژه بهار 1400 آغاز کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

میراث «استاد سخن» در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک

میراث «استاد سخن» در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک شیفتگی حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک به کتاب‌ها و نسخه‌های خطی، گنجینه‌ای بی‌همتا از آثار شاعران پارسی‌گوی همچون سعدی شیرازی گرد هم آورده که فخر فرهنگ و تمدن این سرزمین است. هم‌زمان با یکم اردیبهشت، روز بزرگداشت ابومحمد مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله بن مشرف متخلص به «سعدی» با گزیده‌ای از آثار کتابخانه و موزه ملی ملک در پیوند با این شاعر و سخن‌سرای بزرگ ایرانی در هفتم هجری همراه می‌شویم.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری به پژوهشگران ارایه می‌دهد

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری به پژوهشگران ارایه می‌دهد کتابخانه و موزه ملی ملک، با هدف روشن نگاه‌داشتن چراغ پژوهش و تولید آثار فرهنگی در وضعیت کنونی توقف خدمات نهادهای فرهنگی به دلیل پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، خدمات خود را به پژوهشگران حوزه کتاب به ویژه نسخه‌های خطی، به گونه غیر حضوری ارایه می‌دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی ویژه‌ها

​شمایل حضرت علی و حسنین علیهم‌السلام

​شمایل حضرت علی و حسنین علیهم‌السلام نمونه‌ای منحصربه‌فرد از آثار شمایل‌نگاری در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دارد که ارزش‌ها و زیبایی‌های این هنر مذهبی و آیینی را به روشنی نشان می‌دهد؛ تصویری نشسته از امام علی (ع) در حالی که امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در دو سوی ایشان‌اند. ترکیب‌بندی این اثر، از ترکیب‌بندی مقامی الگو و تاثیر پذیرفته است که در این‌گونه ترکیب‌بندی شخصیت‌های موجود در نقاشی برپایه اهمیت مقامی که دارند، نسبت به یکدیگر بزرگ‌تر یا کوچک‌تر ترسیم می‌شوند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

ام الکتاب

ام الکتاب سوره حمد نخستین سوره در مصحف شریف است. قطعه خوش‌نویسی موجود در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، بر کاغذ دست‌ساز نخودی به خط میرعماد الحسنی کتابت شده است و به دوره صفوی بازمی‌گردد. تزیین‌های به‌کاررفته در این قطعه، هنرهایی چون حل‌کاری، جدول‌کشی، تذهیب و ترصیع را دربرمی‌گیرد. درازای این اثر نوزده سانتی‌متر و پنج میلی‌متر و پهنای آن ده سانتی‌متر و هفت میلی‌متر است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

بدون نیاز به مراجعه به کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات پژوهشی بگیرید

بدون نیاز به مراجعه به کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات پژوهشی بگیرید کتابخانه و موزه ملی ملک، از زمان آغاز همه‌گیری بیماری کرونا در جهان و ایران که توقف یا تعطیلی مجموعه‌ای از خدمات و فعالیت‌های اجتماعی را در زمینه‌های گوناگون در پی آورد، هم‌زمان با ارایه خدمات غیر حضوری و مجازی به پژوهشگران و گردشگران، با بهره‌گیری از این فرصت، مجموعه‌ای از کوشش‌ها را در زمینه مستندنگاری آثار تاریخی- فرهنگی به انجام رساند. این گنجینه بزرگ اکنون آمادگی دارد هرگونه خدمات غیر حضوری به پژوهشگران را برپایه این گنجینه مجازی ارایه دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه ویژه‌ها

خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تا آگاهی بعدی متوقف شد

خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تا آگاهی بعدی متوقف شد خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از روز سه‌شنبه 17 فروردین 1400 خورشیدی، بنابر دستورالعمل ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با توجه به قرارگیری تهران در وضعیت قرمز تا آگاهی بعدی تعطیل است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه ویژه‌ها