نخستین تالار موزه‌ای کشور با موضوع «داستان‌سرایی در تاریخ ایران»، با سخنرانی هوشنگ مرادی کرمانی گشایش می‌یابد

نخستین تالار موزه‌ای کشور با موضوع «داستان‌سرایی در تاریخ ایران»، با سخنرانی هوشنگ مرادی کرمانی گشایش می‌یابد نخستین تالار موزه‌ای ایران با موضوع «داستان‌سرایی در تاریخ ایران»، با نام «هزارداستان» با حضور و سخنرانی هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده و داستان‌نویس سرشناس، عصر روز پنج‌شنبه 12 امرداد 1396 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

مجهزترین و پیشرفته‌ترین سالن موزه‌ای تمبر ایران، در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد

مجهزترین و پیشرفته‌ترین سالن موزه‌ای تمبر ایران، در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد مجهزترین و پیشرفته‌ترین سالن موزه‌ای تمبر در ایران، با نمایش 500 تمبر منحصربه‌فرد تاریخی ایرانی و خارجی، هم‌زمان با اختتامیه نهمین جشنواره ماه هشتم و آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام، عصر روز پنج‌شنبه 12 امرداد 1396 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​درهای پشت صحنه کتابخانه و موزه ملی ملک بر گردشگران و جهانگردان گشوده شد

​درهای پشت صحنه کتابخانه و موزه ملی ملک بر گردشگران و جهانگردان گشوده شد دومین مرحله «تور یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ صحنه و پشت صحنه» با بازدید گردشگران از بخش‌هایی نادیده در کتابخانه و موزه ملی ملک، همچون مخزن، کارگاه حفاظت و مرمت، آزمایشگاه، کارگاه صحافی، آتلیه عکاسی صنعتی، در روز دوشنبه 9 امرداد 1396 خورشیدی برگزار شد.

ادامه مطلب

کیمیای رازی؛ علم یا شبه علم؟

کیمیای رازی؛ علم یا شبه علم؟ «نشست تخصصی علوم دوران اسلامی؛ بررسی کتاب الحاوی فی الطب، نوشته زکریای رازی» که در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، یک استاد دانشگاه و یک پژوهشگر تاریخ علم را کنار هم نشاند تا کتاب «الحاوی» اثر پرآوازه محمد بن زکریای رازی، دانشمند بزرگ ایران در نخستین سده‌های اسلامی و نیز پزشکی و کیمیای این او را به نقد کشیده، از جنبه‌هایی گوناگون بدان‌ها بنگرند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

نقشی از «ابر» در آغوش «باد»

نقشی از «ابر» در آغوش «باد» رنگ‌هایی همچو باد، وزان بر افق‌های برگ‌هایی چو ابر ... این، چکیده‌ای توصیفی از برگزاری کارگاهی جذاب در کتابخانه و موزه ملی است؛ ساخت کاغذ ابری ... جلوه‌ای دل‌انگیز و چشم‌نواز از گستره بزرگ فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

​بازدید ویژه از پشت صحنه‌های یک کتابخانه و موزه

​بازدید ویژه از پشت صحنه‌های یک کتابخانه و موزه نخستین مرحله «تور یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ صحنه و پشت صحنه» با بازدید گردشگران از بخش‌هایی نادیده در کتابخانه و موزه ملی ملک، همچون مخزن، کارگاه حفاظت و مرمت، آزمایشگاه، کارگاه صحافی، آتلیه عکاسی صنعتی، در روز شنبه 7 امرداد 1396 خورشیدی برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

نشستی برای بررسی و واکاوی کیمیا و پزشکی رازی از دریچه کتاب «الحاوی فی‌الطب»

نشستی برای بررسی و واکاوی کیمیا و پزشکی رازی از دریچه کتاب «الحاوی فی‌الطب» «نشست تخصصی علوم دوران اسلامی؛ بررسی کتاب الحاوی فی الطب، نوشته زکریای رازی» با سخنرانی‌های دکتر یونس کرامتی با موضوع «پزشکی رازی» و محمد جوهرچی با موضوع «کیمیای رازی»، روز یک‌شنبه 8 امرداد 1396 خورشیدی، ساعت 15 در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

کارگاهی با رنگ‌وبوی صحافی کتاب‌های کهن

کارگاهی با رنگ‌وبوی صحافی کتاب‌های کهن کتابخانه و موزه ملی ملک در چهارمین روز از امرداد 1396 خورشیدی که با دومین روز دهه کرامت همزمان شده است، میزبان جمعی از دوستداران هنر صحافی کتاب در کارگاهی یک‌روزه بود؛ کارگاهی با حضور مشتاقان فراگیری تکنیک‌های سنتی و نوین صحافی که با رنگ‌وبویی از منظومه رنگارنگ هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی، زنان و مردانی جوان، میان‌سال و سالمند را به بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران کشاند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

صدور کارت بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه ملی ایران برای «8» و «80» ساله‌های تهران

صدور کارت بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه ملی ایران برای «8» و «80» ساله‌های تهران کتابخانه و موزه ملی ملک به همراه موزه ملی ایران، در آغاز برنامه‌های آیین هشتادسالگیِ وقفِ نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و بنیان‌گذاریِ نخستین موزه دولتی کشور، هم‌زمان با دهه کرامت، خدمات ویژه صدور کارت بازدید رایگان از این دو موزه، به هشت ساله‌ها و هشتاد ساله‌های تهرانی ارایه می‌دهند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

حاج حسین آقا ملک؛ بازرگان‌مرد فرهنگی

حاج حسین آقا ملک؛ بازرگان‌مرد فرهنگی امروز، چهارم امرداد 1396 خورشیدی، دقیقا 45 سال از درگذشت حاج حسین آقا ملک می‌گذرد؛ مردی بزرگ در تاریخ نیکوکاری و فرهنگ و تاریخ این سرزمین. تاریخ و فرهنگ در ایران، وام‌دار او است؛ فرهنگ‌وری که با بهره‌گیری از دارایی موروثی خانوادگی، آثار تاریخی و کتاب‌های خطی چند هزار ساله ایران را خرید، گرد آورد و وقف کرد تا از گزند روزگار و دست‌اندازی دهر در امان بمانند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها