​کارگاه آموزشی نقاشی پشت شیشه و آینه/ سه فیلم آموزشی

​کارگاه آموزشی نقاشی پشت شیشه و آینه/ سه فیلم آموزشی «مدرسه فرهنگ و هنر ملک» در کتابخانه و موزه ملی ملک، درنگی است برای آموزش و آموختن در گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی. بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، ارایه آموزش‌های غیر رسمی در این زمینه به ویژه در حوزه هنرهای سنتی را یک از ماموریت‌های خود می‌داند و سال‌ها است با برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های عملی در این زمینه می‌کوشد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​آثار معماری قدسی

​آثار معماری قدسی کتاب دو جلدی «آثار معماری قدسی»، از آثار استاد فقید و چهره ماندگار معماری ایران، زنده‌یاد دکتر حسین زمرشیدی در برگیرنده 23 عنوان از مقاله‌های او است که در دانش‌نامه‌ها و نشریه‌های تخصصی معماری انتشار یافته یا در همایش‌های گوناگون ارایه شده‌اند. عمده مقاله‌های این اثر به ویژه در جلد نخست به بررسی ابعاد و ویژگی‌های گوناگون معماری مساجد در نقاط مختلف ایران و در دوره‌های تاریخی می‌پردازد. در این بخش، بیش از تکیه بر شهرت مساجد بر شاخصه‌های معماری بسیاری از آن‌ها توجه شده و با دقت به بررسی عناصری مانند نماسازی‌ها‌، انواع و قابلیت ایوان‌ها، شبستان، محراب، قوس‌ها و تاق‌ها، مسجد- مدرسه‌ها و فضاهای دیگر در مسجدها پرداخته می‌شود. در این مجموعه، تنها بخش‌های اصلی مسجد مورد پژوهش قرار نگرفته و کوچک‌ترین و شاید کم‌اهمیت‌ترین اجزای آن مانند تالار اجتماعات، کتابخانه، وضوخانه و حتی خدمات بهداشتی را بررسی می‌کند و جای‌جای پیش‌نهادها و راهکارهایی برای اجرای هر چه مناسب‌تر تمام اجزا به ویژه برای مساجد در حال ساخت و اصلاح مساجد دیگر در دوران معاصر که بیش‌تر مورد توجه نگارنده این مقاله‌ها هستند ارایه می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​نمایشگاه مجازی «تالار هزارداستان» کتابخانه و موزه ملی ملک

​نمایشگاه مجازی «تالار هزارداستان» کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «تالار هزارداستان» از مجموعه نمایشگاه‌های مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک، دعوتی به سفر به تالاری است که نجواهایی در گوشه‌گوشه آن به گوش می‌رسد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

نفایس قرآنی و ادعیه کتابخانه و موزه ملی ملک در بسترهای مجازی معرفی می‌شود

نفایس قرآنی و ادعیه کتابخانه و موزه ملی ملک در بسترهای مجازی معرفی می‌شود مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از معرفی نفایس قرآنی و ادعیه موجود در گنجینه بزرگ ترین موقوفه فرهنگی ایران هم‌زمان با ماه مبارک رمضان در بسترهای مجازی خبر داد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

دعای صباح ام سلمه قاجار

دعای صباح ام سلمه قاجار در میان شاهزادگان قاجار، کم نیستند فرهیختگانی که در عرصه ادب و فرهنگ نامدارند. می توان از چهره هایی یاد کرد که آغاز گر مباحثاتی نوین در فضای فرهنگی ایران بوده اند. برای نمونه می توان از بدیع الملک میرزا عماد الدوله ثانی یاد کرد که نخستین آشنایی ایرانیان با فلسفه کانت که جان اندیشه غربی در دوران مدرن است، به همت او بوده. مکاتبات و طرح پرسش های هفت گانه او از ملا علی زنوزی، از اندیشمندان حلقه فلسفی تهران، بر اهل فلسفه پوشیده نیست.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​نمایشگاه مجازی کاتالوگ‌های موضوعی پژوهش‌محور کتابخانه و موزه ملی ملک

​نمایشگاه مجازی کاتالوگ‌های موضوعی پژوهش‌محور کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه‌ها و موزه‌ها در جهان امروز، تنها نهادهایی فرهنگی برای ارایه خدمات بازدید و پژوهش به مخاطبان به شمار نمی‌آیند. تولید محتوا در زمینه‌های گوناگون به ویژه در قالب‌های متنوع انتشاراتی از ماموریت‌های فرهنگی این نهادهای فرهنگی است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری پژوهشی به پژوهشگران ارایه می‌دهد

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری پژوهشی به پژوهشگران ارایه می‌دهد کتابخانه و موزه ملی ملک، با هدف روشن نگاه‌داشتن چراغ پژوهش و تولید آثار فرهنگی در وضعیت کنونی توقف خدمات نهادهای فرهنگی به دلیل پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، خدمات خود را به پژوهشگران حوزه کتاب به ویژه نسخه‌های خطی، به گونه غیر حضوری ارایه می‌دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​نمایشگاه مجازی «تالار تمبر» کتابخانه و موزه ملی ملک

​نمایشگاه مجازی «تالار تمبر» کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «تالار تمبر» از مجموعه نمایشگاه‌های مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک، دعوتی به سفر به دنیای بزرگ تمبرهای کوچک تاریخی است. تمبرها راویان کوچک تاریخ‌اند و هریک دنیایی از رخدادها و دگرگونی‌های گوناگون تاریخی را به نمایش می‌گذارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

آشنایی با هندسه نقوش گره‌چینی/ دانلود فیلم آموزش

آشنایی با هندسه نقوش گره‌چینی/ دانلود فیلم آموزش «آشنایی با هندسه نقوش گره‌چینی» با آموزش استاد سعید شکوری یکی از دوره‌های جذاب آموزشی کتابخانه و موزه ملی ملک به شمار می‌آید که چندین سال پیاپی با پرورش هنرجویان و دوستداران این گوشه از هنر سنتی اسلامی- ایرانی رونق داشته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ در برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​نمایشگاه مجازی «نقش نام (مُهرهای تاریخی به روایت کتابخانه و موزه ملی ملک)»

​نمایشگاه مجازی «نقش نام (مُهرهای تاریخی به روایت کتابخانه و موزه ملی ملک)» نمایشگاه «نقش نام (مُهرهای تاریخی به روایت کتابخانه و موزه ملی ملک)» از مجموعه نمایشگاه‌های مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک، نام‌ها و نشان‌ها را در تاریخ می‌جوید که با مُهری کوچک در یادها و بر برگ‌های تاریخ مانده‌اند. این نمایشگاه مجازی دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را به درنگ درباره یکی از ویژگی‌های پدیده‌های شخصی و اجتماعی در زیست روزمره بزرگان و نام‌آوران تاریخ این سرزمین در گذشته فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص