روایت هشتاد سال «مشق فرهنگ»ِ دو موزه دیرپا در باغ ملی تهران

روایت هشتاد سال «مشق فرهنگ»ِ دو موزه دیرپا در باغ ملی تهران «آیین هشتاد سالگی» نقطه‌ای است که کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه ملی ایران را که در همسایگی یکدیگرند، به هم می‌رساند؛ کتابخانه و موزه ملی ملک به واسطه هشتاد سالگی وقف و موزه ملی ایران به واسطه هشتاد سالگی بنیان‌گذاری و گشایش! سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک در این‌باره روایتی تاریخی دارد «در مقطعی که طولانی‌ترین عمر فعالیت نهادها و موسسات در ایران به سختی به نیم قرن نیز نمی‌رسد، 80 سالگی بهانه‌ای مبارک است برای این که موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک اقداماتی مشترک در کنار هم بتوانند انجام دهند». دو موزه بزرگ و مهم ایران که یکی نخستین موزه رسمی ملی دولتی و دیگری نخستین موزه ملی وقفی خصوصی ایران به شمار می‌آید، 30 سالی می‌شود با هم در محوطه تاریخی میدان مشق یا باغ ملی تهران همسایه‌اند. «آیین هشتاد سالگی»، نام اقدام‌هایی مشترک برشمرده می‌شود که مقرر شده است این دو موزه در شش ماه پیش رو انجام دهند. سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک، جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران و مسعود صالحی، دبیر ستاد «آیین هشتاد سالگی» در نشستی خبری که در نگارخانه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، برنامه‌های این ستاد را تشریح کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

خیابان پروفسور رولن، میزبان شاهکارهای تاریخی ایران

خیابان پروفسور رولن، میزبان شاهکارهای تاریخی ایران 80 تابلوی تصویر آثار نفیس تاریخ ایران، از دوره پیش از تاریخ تا روزگار قاجار، به مناسبت هشتاد سالگی «بنیان‌گذاری و گشایش موزه ایران باستان» و «وقف کتابخانه و موزه ملی ملک» در خیابان پروفسور رولن در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 23 شهریور 1396

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 23 شهریور 1396 خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به گردشگران و پژوهشگران ارجمند در روز پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 خورشیدی به دلیل جابه‌جایی‌های درونی و انبارگردانی به مدت یک روز متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

شاهکار دختر فتحعلی شاه قاجار در موزه مردم‌شناسی دزفول به نمایش درآمد

شاهکار دختر فتحعلی شاه قاجار در موزه مردم‌شناسی دزفول به نمایش درآمد نمایشگاه تصویرهای نسخه نفیس «دعای صباح» به خوش‌نویسی ام سلمه، دختر فتحعلی‌شاه قاجار که در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دارد، در موزه مردم‌شناسی دزفول برپا شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 16 شهریور 1396

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 16 شهریور 1396 خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به گردشگران و پژوهشگران ارجمند در روز پنج‌شنبه 16 شهریور 1396 خورشیدی به دلیل جابه‌جایی‌های جابه‌جایی‌های درونی ساختمان و سم‌پاشی به مدت یک روز متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

هنر خوش‌نویسان بزرگ تاریخ ایران، پیش روی شهروندان تهرانی

هنر خوش‌نویسان بزرگ تاریخ ایران، پیش روی شهروندان تهرانی مجموعه‌ای از تابلوهای تصویر ادعیه از حضرت علی علیه‌السلام به خط خوش‌نویسان برجسته تاریخ ایران همچون میرزا احمد نیریزی و زین‌العابدین اصفهانی که به یک مرقع نفیس در کتابخانه و موزه ملی ملک تعلق دارد، در قالب نمایشگاهی جذاب در ایستگاه متروی شهید بهشتی تهران به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 9 شهریور 1396

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 9 شهریور 1396 خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به گردشگران و پژوهشگران ارجمند در روز پنج‌شنبه 9 شهریور 1396 خورشیدی به دلیل جابه‌جایی‌های درونی و انبارگردانی به مدت یک روز متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

کتابخانه و موزه ملی ملک میزبان قلب تهران

کتابخانه و موزه ملی ملک میزبان قلب تهران آیین اهدای جایزه‌های برترین‌های نخستین جایزه هنری قلب تهران به همراه مراسم گشایش نمایشگاه آثار این برنامه، در روز سه‌شنبه 7 شهریور 1396 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

نمایش نفایس آثار تاریخی ایران در ایستگاه مرکزی متروی پایتخت

نمایش نفایس آثار تاریخی ایران در ایستگاه مرکزی متروی پایتخت شهروندان پایتخت و بهره‌گیرندگان متروی تهران، هنگام گذر از ایستگاه مرکزی مترو (امام خمینی) می‌توانند به تماشای گنجینه‌ای از نفایس آثار تاریخی ایران بنشینند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص