نسخه شگفت‌انگیز و اسرارآمیز قرآن بایسنغری پس از 70 سال در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درمی‌آید

نسخه شگفت‌انگیز و اسرارآمیز قرآن بایسنغری پس از 70 سال در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درمی‌آید نسخه شگفت‌انگیز قرآن پرآوازه تاریخ ایران، نام‌بُردار به قرآن بایسنغری، پس از هفتاد سال در قالب نمایشگاهی باشکوه، هم‌زمان با روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتاب‌دار، در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درمی‌آید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

نسخه بازنشر شگفت‌انگیزترین نسخه خطی قرآن کریم در تاریخ ایران رونمایی می‌شود

نسخه بازنشر شگفت‌انگیزترین نسخه خطی قرآن کریم در تاریخ ایران رونمایی می‌شود نسخه بازنشر شگفت‌انگیزترین نسخه خطی قرآن کریم در تاریخ ایران، به کوشش موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، در دهه سوم سوم آبان 1395 خورشیدی در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران رونمایی می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

«فرهنگ واژگان موزه‌شناسی»؛ راهی نو به دنیای موزه‌ها

«فرهنگ واژگان موزه‌شناسی»؛ راهی نو به دنیای موزه‌ها کتابخانه و موزه ملی ملک با همکاری انتشارات آستان قدس رضوی (به‌نشر)، کتاب «فرهنگ واژگان موزه‌شناسی» نوشته فرانسوا مِرِس و آندره دواله، را به عنوان یک منبع مهم مرجع در زمینه واژه‌نامه‌های موزه‌ای و نیز نخستین فرهنگ واژگان تخصصی موزه و موزه‌شناسی در ایران منتشر کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

قافله‌سالار کاروان وقف و نکویی

قافله‌سالار کاروان وقف و نکویی ایران از گذشته‌های دور تا امروز، مال‌داران و ثروتمندانی فراوان به خود دیده است که همه نیک نمی‌اندیشیده‌اند. نیز نیک‌اندیشانی بسیار داشته است که مال به فراوانی نداشته‌اند. از میان آنان، ستارگانی درخشیده‌اند که هر دو دارایی، «مال» و «نیک‌اندیشی» را، با هم یکجا آورده‌اند. حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک، همچنین اهداکننده و واقف چند میلیون متر مربع زمین در خراسان و تهران برای بهره‌گیری مردم و نیز بسیاری کارهای عام‌المنفعه دیگر، راه و رسم دل‌کندن و زیستن به نیکوکاری، دارایی و توانایی برای یاری به دیگران را به ما آموخت. او زمین وقف و هبه کرد، باغ‌های شخصی خویش را برای بهره‌گیری مردم اهدا کرد، به تجدید بنای شیرخوارگاه کمک رساند، شهریه و مستمری سالانه به مستمندان آبرومند و کارمندان از کارافتاده کهن‌سال اختصاص داد، کفالت نوباوگان را برعهده گرفت، دبستان و دبیرستان، بیمارستان، مسجد و حمام ساخت و قنات و چاه وقف کرد تا مردمان سرزمین‌اش از ثروتی که پدر برایش به یادگار گذارده بود، بهره بگیرند. ششم آبان 1395 خورشیدی، روایت هفتاد و نهمین سال وقف دردانه حاج حسین آقا ملک است، کتابخانه و موزه ملی ملک؛ نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی! گنجینه‌ای که در آن روزگار، فخر بازار بین‌الحرمین تهران بود و امروز از پسِ هشت دهه روزگار پرحادثه، نگین انگشتری محوطه تاریخی باغ ملی تهران است. این مجموعه، دو بخش کتابخانه و موزه را با گنجینه‌ای از نفایس فرهنگی ایران از جمله نسخه‌های خطی، سکه‌ها، تمبرها، قالی‌ها و تابلوهای نقاشی تاریخی به همراه برترین آثار خوش‌نویسی و نگارگری تاریخ ایران در خود جای داده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ آبان ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

اهدای دیوان اشعار امیری فیروزکوهی به خط خود شاعر، به کتابخانه و موزه ملی ملک

اهدای دیوان اشعار امیری فیروزکوهی به خط خود شاعر، به کتابخانه و موزه ملی ملک «امروز که برای اهدای دیوان پدرم مرحوم استاد امیری فیروزکوهی ... به کتابخانه ملی ملک آمدم روز نوزدهم مهر ماه یعنی همان روزی است که روح پاک ایشان به عالم علوی پرواز کرده است و این تاریخ نه با قرار قبلی که به تصادف اتفاق افتاده است آنرا به فال نیک می‌گیرم و این وقف را مقبول می‌دانم. بعلاوه که بدیدار موزه و کتابخانه که از معظمات تشکیلات کتابخانه‌ای در وطن عزیز است نائل و مفتخر شدم به روان واقف حاج حسین آقا درود فراوان می‌فرستم که چنین مجموعه گرانسنگی را فراهم آورد ...».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ آبان ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

​چرا حاج حسین آقا ملک

​چرا حاج حسین آقا ملک اگر می‌خواهید با شخصیت و خدمات بزرگ‌ترین واقف فرهنگی ایران آشنا شوید، روزنامه ویژه‌نامه همشهری محله منطقه ۷ روزنامه همشهری را در روز یک‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی بخوانید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شد

آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شد آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۰ و ۲۱ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با ۹و ۱۰ محرم ۱۴۳۸ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نخستین روز آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز یک‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با ۷ محرم ۱۴۳۸ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک از ۷ تا ۱۱ محرم تغییر می‌یابد

خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک از ۷ تا ۱۱ محرم تغییر می‌یابد خدمات فرهنگی «کتابخانه و موزه ملی ملک» به مخاطبان، بر اساس سفارش واقف بزرگوار در وقف‌نامه، برای برگزاری مراسم سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام به مدت پنج روز از یک‌شنبه ۱۸ مهر تا پایان پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی (۷ تا ۱۱ محرم) تعطیل خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها