​آخر شاهنامه

​آخر شاهنامه فردوسی در پایان سرایش شاهنامه می‌گوید: سرآمد کنون قصۀ یزدگَردبه ماه سِپَندارمَذ روز اَرد ز هجرت شده پنج هشتاد باربه نام جهانداور کردگار مقصود از پنج‌هشتاد بار سال 400 هجری قمری (388-389 خورشیدی) است. در ایران باستان هفته نبود و هر روز نامی ویژه داشت. مثلا روز اول ماه «هرمز»، دوم «بهمن»، سوم «اردیبهشت»، چهارم «شهریور»، پنجم «سپندارمذ: اسفند» و ... تا بیست و پنجم «ارد» ... و سی‌ام «اَنَغران» یا «اَنیران»... .

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی ویژه‌ها

کارگاه ساخت عروسک نوروزی تَکَم در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

کارگاه ساخت عروسک نوروزی تَکَم در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک، «کارگاه ساخت عروسک نوروزی تَکَم» را برای کودکان و بزرگسالان در آستانه بهار برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

​«از مهستان تا بهارستان»

​«از مهستان تا بهارستان» در بررسی تاریخ مرم‌سالاری در ایران آنچه به وضوح مشخص است اینکه نظام غالب حکومتی در ایران پیش از اسلام، از نوع سلطنت موروثی بوده‎‌ است. این نوع از حکومت تفاوت‌های عمده‌ای با سیستم حکومت دموکراتیک دارد و بر خلاف نقش مؤثر مردم در نظام‌های سیاسی دموکراتیک، در نظام‌های مونارشی، حاکم تصمیم‌گیرنده نهایی است. با این وجود، در برخی ادوار تاریخ ایران، نشانه‌هایی از وجود برخی از عناصر دموکراسی در ساختارهای حکومتی مشاهده می‌شود. به این معنی که اگرچه در این دوران، هیچ یک از سیستم‌های حاکمیتی موجود، شرایط لازم برای ایجاد یک دموکراسی کامل را نداشته‌اند اما در مقاطعی از تاریخ، برخی از ویژگی‌های جزئی دموکراسی را به عاریه گرفته‌اند و یا برخی رویدادها بنا بر تصمیم جمعی شکل گرفته است. از این رهگذر امروز می‌دانیم که در مقاطعی از حکومت‌های ماد و هخامنشی انتخاب پادشاه طی مشورت و توافق بزرگان صورت پذیرفته است.

ادامه مطلب

نام‌نویسی دوره تازه آموزشی نگارگری، گل و مرغ و تشعیر در کتابخانه و موزه ملی ملک آغاز شد

نام‌نویسی دوره تازه آموزشی نگارگری، گل و مرغ و تشعیر در کتابخانه و موزه ملی ملک آغاز شد دوره تازه آموزشی نگارگری، گل و مرغ و تشعیر با تدریس استاد پریسا رحمانی در چارچوب مدرسه زمستانی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

کتاب «درآمدی بر هویّت ملّی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)» رونمایی شد

کتاب «درآمدی بر هویّت ملّی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)» رونمایی شد مراسم رونمایی از کتاب «درآمدی بر هویت ملی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)» بعد از ظهر یکشنبه، ۲۹ بهمن در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

​کتاب «درآمدی بر هویّت ملّی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)» رونمایی میشود

​کتاب «درآمدی بر هویّت ملّی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)» رونمایی میشود آیین رونمایی از کتاب «درآمدی بر هویّت ملّی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)» تازه‌ترین اثر انتشارات انقلاب اسلامی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار میشود.

ادامه مطلب

تجلیل از بانوان هنرمند و نیکوکار، در کتابخانه و موزه ملی ملک

تجلیل از بانوان هنرمند و نیکوکار، در کتابخانه و موزه ملی ملک آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام برپایه وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

کتابخانه و موزه ملی ملک از پنج مرشد و میراث‌دار فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران تقدیر کرد

کتابخانه و موزه ملی ملک از پنج مرشد و میراث‌دار فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران تقدیر کرد کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با رونمایی از کتاب «یکصد و سیزده مجلس از نقالی‌های مرشد ولی‌الله ترابی»، از پنج مرشد و میراث‌دار فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران به پاس دهه‌ها کوشش در نگه‌داشت و ترویج هنر نقالی و پرده‌خوانی تقدیر کرد.

ادامه مطلب

کتابخانه و موزه ملی ملک از پنج مرشد و میراث‌دار فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران تجلیل می‌کند

کتابخانه و موزه ملی ملک از پنج مرشد و میراث‌دار فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران تجلیل می‌کند آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت مبعث حضرت رسول اکرم صلّی‌الله علیه و آله و سلّم از ساعت 14 روز چهارشنبه 18 بهمن 1402 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار خواهد شد. مضمون و موضوع اصلی در این آیین، پاس‌داشت هنر نقالی و پرده‌خوانی و تجلیل از بزرگان و مرشدان و میراث‌داران فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران است.

ادامه مطلب