​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 20 مهر 1396

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 20 مهر 1396 خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به گردشگران و پژوهشگران ارجمند در روز پنج‌شنبه 20 مهر 1396 خورشیدی به دلیل انبارگردانی و تغییرات درونی ساختمان به مدت یک روز متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

اهدای گلدان نفیس برنزی چین به کتابخانه و موزه ملی ملک

اهدای گلدان نفیس برنزی چین به کتابخانه و موزه ملی ملک سازمان بین‌المللی هنرهای قومی و مردمی چین (International Organization of Folk Art) با همکاری موزه پکن، با اهدای یک گلدان نفیس برنزی به کتابخانه و موزه ملی ملک، ابراز امیدواری کرد زمینه شکل‌گیری پیوندهای دوستانه و همکاری‌های بیش‌تر میان این دو نهاد به ویژه در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی و تمدنی بشری فراهم آید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

در سوگ پژوهنده تاریخ و فرهنگ ایران

در سوگ پژوهنده تاریخ و فرهنگ ایران دکتر محسن جعفری‌مذهب ( 1396ـ 1336 خورشیدی) مدیر و بنیان‌گذار سرای ایران‌شناسی، عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، عضو موسس انجمن دوستی ایران و لهستان و پژوهنده تاریخ، در عمر پربار خود لحظه‌ای از فکر و سخن گفتن در خصوص مسایل فرهنگی و تاریخ بازنماند تا در گفت‌وگویی مداوم او با جهان، مرگ واژه آخر را بیان کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

نام‌نویسی دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول دوره‌های پاییز

نام‌نویسی دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول دوره‌های پاییز سومین مرحله از دوره‌های آموزشی هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1396 خورشیدی با تمرکز بر پنج سرفصل «هنر دوران اسلامی (دوره قاجار)»، «مطالعات میان‌رشته‌ای»، «دوخت سنتی»، «نقاشی» و «ویژه کودکان» در 9 عنوان و دوره آموزشی از نیمه دوم مهر آغاز می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​​آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در عاشورای حسینی برگزار شد

​​آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در عاشورای حسینی برگزار شد آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در عاشورای حسینی به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز یک‌شنبه 9 مهر ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با 10 محرم ۱۴۳۹ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​آیین تاسوعای حسینی در سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

​آیین تاسوعای حسینی در سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعای حسینی به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با ۹ محرم ۱۴۳۹ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود محرم، باز آمد ... ماه سوگواری سیدالشهدا ... بزرگ‌مردی از خانواده خوبان ... او که با ایثار و شهادت خود مسیر تاریخ را تغییر داد. محرم، حال شهر و مردمان‌اش، دگر می‌شود ... محرم، خاطره همه نسل‌هایی است که فداکاری و فداکاران را دوست می‌دارند و می‌ستایند. بزرگ‌ترین سوگواری تاریخ که شیعیان و نیز دیگر مسلمانان به احترام آنان برگزار می‌کنند، به گونه‌ای است که نگاه هر بیننده‌ای را از مسلمان و غیر مسلمان به خود می‌کشاند ... مگر می‌شود در این سوگ «از سنگ ناله خیزد» اما در آدمی جنبشی پدید نیاید؟ این روزها، هوای همه «حسینی» می‌شود ... خانه، خیابان، میدان، صحن امام‌زاده و مسجد و حرم، بازار و کوچه‌‌پس‌کوچه‌های شهر، همه، رنگ محرم به خود می‌گیرند. جای‌جای شهر را می‌بینی که با پرچم‌های حاشیه‌نویس تزیین شده‌ و «باز این چه شورش است» محتشم کاشانی روی نوارهای سیاه خودنمایی می‌کند. محرم، باز آمده است ... موسم سوگواری سیدالشهدا ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​چهارشنبه 5 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی

​چهارشنبه 5 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی کتابخانه و موزه ملی ملک با گرامی‌داشت پنجم مهر، روز جهانی جهانگردی، علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی را به بازدید رایگان از تالارها و آثار موزه‌ای این موقوفه آستان قدس رضوی در روز چهارشنبه 5 مهر 1396 خورشیدی فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

روایت هشتاد سال «مشق فرهنگ»ِ دو موزه دیرپا در باغ ملی تهران

روایت هشتاد سال «مشق فرهنگ»ِ دو موزه دیرپا در باغ ملی تهران «آیین هشتاد سالگی» نقطه‌ای است که کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه ملی ایران را که در همسایگی یکدیگرند، به هم می‌رساند؛ کتابخانه و موزه ملی ملک به واسطه هشتاد سالگی وقف و موزه ملی ایران به واسطه هشتاد سالگی بنیان‌گذاری و گشایش! سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک در این‌باره روایتی تاریخی دارد «در مقطعی که طولانی‌ترین عمر فعالیت نهادها و موسسات در ایران به سختی به نیم قرن نیز نمی‌رسد، 80 سالگی بهانه‌ای مبارک است برای این که موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک اقداماتی مشترک در کنار هم بتوانند انجام دهند». دو موزه بزرگ و مهم ایران که یکی نخستین موزه رسمی ملی دولتی و دیگری نخستین موزه ملی وقفی خصوصی ایران به شمار می‌آید، 30 سالی می‌شود با هم در محوطه تاریخی میدان مشق یا باغ ملی تهران همسایه‌اند. «آیین هشتاد سالگی»، نام اقدام‌هایی مشترک برشمرده می‌شود که مقرر شده است این دو موزه در شش ماه پیش رو انجام دهند. سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک، جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران و مسعود صالحی، دبیر ستاد «آیین هشتاد سالگی» در نشستی خبری که در نگارخانه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، برنامه‌های این ستاد را تشریح کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها