​​آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در عاشورای حسینی برگزار شد

​​آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در عاشورای حسینی برگزار شد آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در عاشورای حسینی به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز یک‌شنبه 9 مهر ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با 10 محرم ۱۴۳۹ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​آیین تاسوعای حسینی در سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

​آیین تاسوعای حسینی در سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعای حسینی به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با ۹ محرم ۱۴۳۹ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود محرم، باز آمد ... ماه سوگواری سیدالشهدا ... بزرگ‌مردی از خانواده خوبان ... او که با ایثار و شهادت خود مسیر تاریخ را تغییر داد. محرم، حال شهر و مردمان‌اش، دگر می‌شود ... محرم، خاطره همه نسل‌هایی است که فداکاری و فداکاران را دوست می‌دارند و می‌ستایند. بزرگ‌ترین سوگواری تاریخ که شیعیان و نیز دیگر مسلمانان به احترام آنان برگزار می‌کنند، به گونه‌ای است که نگاه هر بیننده‌ای را از مسلمان و غیر مسلمان به خود می‌کشاند ... مگر می‌شود در این سوگ «از سنگ ناله خیزد» اما در آدمی جنبشی پدید نیاید؟ این روزها، هوای همه «حسینی» می‌شود ... خانه، خیابان، میدان، صحن امام‌زاده و مسجد و حرم، بازار و کوچه‌‌پس‌کوچه‌های شهر، همه، رنگ محرم به خود می‌گیرند. جای‌جای شهر را می‌بینی که با پرچم‌های حاشیه‌نویس تزیین شده‌ و «باز این چه شورش است» محتشم کاشانی روی نوارهای سیاه خودنمایی می‌کند. محرم، باز آمده است ... موسم سوگواری سیدالشهدا ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​چهارشنبه 5 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی

​چهارشنبه 5 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی کتابخانه و موزه ملی ملک با گرامی‌داشت پنجم مهر، روز جهانی جهانگردی، علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی را به بازدید رایگان از تالارها و آثار موزه‌ای این موقوفه آستان قدس رضوی در روز چهارشنبه 5 مهر 1396 خورشیدی فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

روایت هشتاد سال «مشق فرهنگ»ِ دو موزه دیرپا در باغ ملی تهران

روایت هشتاد سال «مشق فرهنگ»ِ دو موزه دیرپا در باغ ملی تهران «آیین هشتاد سالگی» نقطه‌ای است که کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه ملی ایران را که در همسایگی یکدیگرند، به هم می‌رساند؛ کتابخانه و موزه ملی ملک به واسطه هشتاد سالگی وقف و موزه ملی ایران به واسطه هشتاد سالگی بنیان‌گذاری و گشایش! سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک در این‌باره روایتی تاریخی دارد «در مقطعی که طولانی‌ترین عمر فعالیت نهادها و موسسات در ایران به سختی به نیم قرن نیز نمی‌رسد، 80 سالگی بهانه‌ای مبارک است برای این که موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک اقداماتی مشترک در کنار هم بتوانند انجام دهند». دو موزه بزرگ و مهم ایران که یکی نخستین موزه رسمی ملی دولتی و دیگری نخستین موزه ملی وقفی خصوصی ایران به شمار می‌آید، 30 سالی می‌شود با هم در محوطه تاریخی میدان مشق یا باغ ملی تهران همسایه‌اند. «آیین هشتاد سالگی»، نام اقدام‌هایی مشترک برشمرده می‌شود که مقرر شده است این دو موزه در شش ماه پیش رو انجام دهند. سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک، جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران و مسعود صالحی، دبیر ستاد «آیین هشتاد سالگی» در نشستی خبری که در نگارخانه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، برنامه‌های این ستاد را تشریح کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مهر ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

خیابان پروفسور رولن، میزبان شاهکارهای تاریخی ایران

خیابان پروفسور رولن، میزبان شاهکارهای تاریخی ایران 80 تابلوی تصویر آثار نفیس تاریخ ایران، از دوره پیش از تاریخ تا روزگار قاجار، به مناسبت هشتاد سالگی «بنیان‌گذاری و گشایش موزه ایران باستان» و «وقف کتابخانه و موزه ملی ملک» در خیابان پروفسور رولن در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 23 شهریور 1396

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 23 شهریور 1396 خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به گردشگران و پژوهشگران ارجمند در روز پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 خورشیدی به دلیل جابه‌جایی‌های درونی و انبارگردانی به مدت یک روز متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه

شاهکار دختر فتحعلی شاه قاجار در موزه مردم‌شناسی دزفول به نمایش درآمد

شاهکار دختر فتحعلی شاه قاجار در موزه مردم‌شناسی دزفول به نمایش درآمد نمایشگاه تصویرهای نسخه نفیس «دعای صباح» به خوش‌نویسی ام سلمه، دختر فتحعلی‌شاه قاجار که در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دارد، در موزه مردم‌شناسی دزفول برپا شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 16 شهریور 1396

​توقف یک‌روزه خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک در 16 شهریور 1396 خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به گردشگران و پژوهشگران ارجمند در روز پنج‌شنبه 16 شهریور 1396 خورشیدی به دلیل جابه‌جایی‌های جابه‌جایی‌های درونی ساختمان و سم‌پاشی به مدت یک روز متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ در اخبار موسسه