سکه‌های کهن، صداهای تازه

سکه‌های کهن، صداهای تازه اگر یک سکه سه هزار ساله می‌توانست سخن بگوید چه قصه‌ای روایت می‌کرد؟ شاید قصه آدم‌هایی را می‌گفت که در این سه هزار سال صاحب او بوده‌اند ... شاید درباره نقش‌هایی سخن می‌راند که بر خود داشته است ... شاید هم اصلا قصه‌ای تعریف نمی‌کرد و تنها از ما می‌پرسید! ما اکنون می‌خواهیم صدای سکه‌های تاریخی را بشنویم و با کشف قصه‌های آن‌ها، سفری شگفت‌انگیز به گذشته‌های دور داشته باشیم. از شما دعوت می‌کنیم با ما در کارگاه «قصه‌گویی دیجیتال»‌ با نام «سکه‌های کهن، صداهای تازه» همراه شوید تا در کنار هم از دریچه‌ای دیگر به سکه‌ها بنگریم و با یاری تخیل و خلاقیت‌مان و نیز با بهره‌گیری از رسانه قصه‌گویی دیجیتال، قصه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

نخستین برخورد من با حاج حسین آقا ملک

نخستین برخورد من با حاج حسین آقا ملک خیلی باید شگفت‌انگیز باشد که من چگونه با نام حاج حسین آقا ملک آشنا شدم. سال‌های ۱۳۲۵ یا ۱۳۲۶ در هفت یا هشت سالگی که به همراه خانواده به گردش در دامان طبیعت اطراف مشهد رفته بودم، از سوی روان‌شاد مادرم مامور شدم هیزم جمع کنم، چون آن زمان نه گاز بود نه می‌شد چراغ نفتی به طبیعت برد؛ هر کس به دامان طبیعت می‌رفت، از هیزم و خار و این‌ها برای گرما و آتش استفاده می‌کرد. من راه افتادم هیزم‌های ریز را جمع کردم. خارها و هیزم‌ها در دستان‌ام فرورفته بود ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

نام نیک و رفتار نیکو

نام نیک و رفتار نیکو من سال ۱۳۵۱ که در دانشگاه تهران پذیرفته شدم، از شهرستان همدان به تهران آمدم؛ همان سالی بود که حاج حسین آقا ملک رحمت‌الله علیه، دیار فانی را به قصد دیار باقی وداع گفتند. بنابراین سعادت نداشتم ایشان را زیارت کنم، با این که در کتاب‌ها درباره ایشان و کتابخانه‌شان خوانده و در دبیرستان نیز اطلاعاتی نسبت به گنجینه مشهور ایشان در تهران پیدا کرده بودم. همان زمان هم که آمدم، ایشان کسالت داشتند و فعالیت زیاد گویا انجام نمی‌دادند ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

دوره آموزشی «نقاشی ویژه کودکان» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «نقاشی ویژه کودکان» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم فعالیت‌های خود در حوزه آموزش فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی به کودکان، دوره آموزشی «نقاشی ویژه کودکان» را با تدریس شکوفه جعفری، نقاش و نگارگر و متخصص آموزش نقاشی به کودکان برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

گزارش علمی درباره کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی ارایه شد

گزارش علمی درباره کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی ارایه شد بیست و هفتمین نشست علمی کتابخانه و موزه ملی ملک در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاریخی با موضوع «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» با سخنرانی مهری قبادی دانشجوی دکترای مرمت آثار تاریخی در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۹۵ در

نشست تخصصی «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» برگزار می‌شود

نشست تخصصی «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» برگزار می‌شود شوینده‌ها چه تاثیری در حفاظت از پارچه‌های تاریخی می‌توانند داشته باشند؟ آیا این مواد آسیب‌هایی به اینگونه پارچه‌ها وارد می‌آورند؟ برای حفاظت از پارچه‌ها و منسوجات تاریخی در زمینه شست‌وشو چه راهکارهایی وجود دارد؟ پاسخ این پرسش‌ها در نشست تخصصی «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران ارایه خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

تاریخ و موزه، راهی پیش روی کودکان کار می گذارند

تاریخ و موزه، راهی پیش روی کودکان کار می گذارند «به نظر شما بچه‌های خوب و باهوش، موزه چگونه جایی است؟». این پرسش، نخستین پیوند میان «موزه دوستدار کودک» و کودکانی بود که در «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» منتظر نشسته بودند با فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی آشنا شوند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

دوره آموزشی «کتیبه‌خوانی و طراحی خطوط کوفی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «کتیبه‌خوانی و طراحی خطوط کوفی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود دوره آموزشی «کتیبه‌خوانی و طراحی خطوط کوفی» با تدریس عمادالدین شیخ‌الحکمایی، مصحح و پژوهشگر حوزه نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی، تابستان ۱۳۹۵ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

دوره آموزشی «بررسی تکنیک‌های منسوخ در کتاب‌آرایی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «بررسی تکنیک‌های منسوخ در کتاب‌آرایی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم فعالیت‌های آموزشی خود در سال ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی، دوره آموزشی «بررسی تکنیک‌های منسوخ در کتاب‌آرایی (۲)» را با تدریس حسین تنکابنی، نگارگر و پژوهشگر هنرهای سنتی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

نمایشگاه «آینه حسن» در موزه ایلخانی مراغه گشایش یافت

نمایشگاه «آینه حسن» در موزه ایلخانی مراغه گشایش یافت گزیده‌ای از تصویر اسماء نبوی و اسماء الهی در نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، در قالب نمایشگاه «آینه حسن» در موزه ایلخانی مراغه به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی