کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان دبیر اجرایی شورای عالی روابط خارجی

کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان دبیر اجرایی شورای عالی روابط خارجی دکتر محمدباقر خرمشاد، دبیر اجرایی شورای عالی روابط خارجی و رییس پیشین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همراهی دکتر فرهاد پالیزدار معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی، دکتر مرتضی میردار، معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی و گروهی از استادان دانشگاه در روز سه‌شنبه 12 تیر 1397 خورشیدی از کتابخانه و موزه ملی ملک، بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی بازدید کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

کارگاه ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

کارگاه ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کارگاه ساخت کاغذ ابری، هم‌زمان با برگزاری دهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم در دهه کرامت 1397 خورشیدی و آغاز جشن‌های فرخنده‌زادروز امام رضا علیه‌السلام در این گنجینه برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

گردشگران و تاریخ‌دوستان؛ آن‌سوی ویترین‌های یک موزه

گردشگران و تاریخ‌دوستان؛ آن‌سوی ویترین‌های یک موزه پنجمین دوره تور ویژه گردشگری «یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ صحنه و پشت صحنه»، هم‌زمان با برگزاری دهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران، در تاریخ‌های 24 و 28 تیر و 3 امرداد 1397 خورشیدی برگزار می‌شود. درهای پشت صحنه کتابخانه و موزه ملی ملک، در این برنامه جذاب و متفاوت، به مناسبت فرارسیدن جشن‌های زادروز امام رضا علیه‌السلام و دهه کرامت برای میهمانان و گردشگران این تور گشوده خواهد شد تا از مکان‌های نادیده این گنجینه بزرگ بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

ایان بیگس: به جهانگردان استرالیایی پیشنهاد می‌دهم کتابخانه و موزه ملی ملک را ببینند

ایان بیگس: به جهانگردان استرالیایی پیشنهاد می‌دهم کتابخانه و موزه ملی ملک را ببینند سفیر استرالیا در ایران به همه جهانگردان استرالیایی که ایران را برای سفر برمی‌گزینند، پیشنهاد داد از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

حاج حسین آقا ملک، دارایی‌اش را در خدمت ترویج فرهنگ خاندان عصمت وقف کرد

حاج حسین آقا ملک، دارایی‌اش را در خدمت ترویج فرهنگ خاندان عصمت وقف کرد آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام و مراسم گشایش نمایشگاه‌های «تک‌اثر پانزدهم؛ مناجات علی علیه‌السلام» و «مصحف نور؛ 15 قرآن نفیس خطی کتابخانه و موزه ملی ملک»، عصر چهارشنبه نهم خرداد 1397 خورشیدی در شب فرخنده‌زادروز کریم اهل بیت علیه‌السلام با حضور اهالی فرهنگ و ادب و هنر در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

نمایشگاه یک هزار سال قرآن‌نگاری در فرهنگ اسلامی- ایران

نمایشگاه یک هزار سال قرآن‌نگاری در فرهنگ اسلامی- ایران نمایشگاه «مصحف نور» دربرگیرنده 15 نسخه نفیس خطی قرآن کریم از گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، به مناسبت ماه مبارک رمضان، هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین مجتبی علیه‌السلام و در آستانه شب‌های قدر در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران گشایش یافت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه

مرقع نفیس مناجات حضرت علی علیه‌السلام به خط سلطان‌محمد خندان به نمایش درآمد

مرقع نفیس مناجات حضرت علی علیه‌السلام به خط سلطان‌محمد خندان به نمایش درآمد مرقع نفیس خطی «مناجات حضرت علی علیه‌السلام» به خط سلطان‌محمد خندان، خوش‌نویس پرآوازه خراسانی در تالار تک اثر کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه

سفر سی‌مرغ به باغ‌موزه هنر ایرانی

سفر سی‌مرغ به باغ‌موزه هنر ایرانی باغ‌موزه هنر ایرانی با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «سی‌مرغ: پرندگان در فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی» را برپایه نسخه‌های خطی و آثار تاریخی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برپا کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات‌رسانی روزهای پنج‌شنبه را از ورودی اصلی ساختمان خود ازسرمی‌گیرد

کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات‌رسانی روزهای پنج‌شنبه را از ورودی اصلی ساختمان خود ازسرمی‌گیرد کتابخانه و موزه ملی ملک، پس از هماهنگی‌ها و پیگیری‌های انجام‌شده، با بازگشایی ورودی اصلی سردر باغ ملی در روزهای پنج‌شنبه، خدمات‌رسانی به مخاطبان، گردشگران و پژوهشگران را از ورودی اصلی ساختمان خود ازسرمی‌گیرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه

کتابت و تذهیب نسخه‌های خطی قرآن کریم، وام‌دار خاندان‌های هنری شیراز

کتابت و تذهیب نسخه‌های خطی قرآن کریم، وام‌دار خاندان‌های هنری شیراز مجید فداییان نقاش و نگارگر، در نشست «تحلیل و بررسی آرایه‌های تزیینی قرآن‌های دوره قاجار» که عصر سه‌شنبه یکم خرداد 1397 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، با اشاره به اهمیت خاندان‌های هنری شیراز در این دوره در کتابت و کتاب‌آرایی نسخه‌های خطی قرآن کریم افزود: «توجه به گستره جغرافیایی که نسخه‌های خطی قرآن کریم در تاریخ ایران در آنجا پدید آمده‌اند، اهمیت دارد. شیراز یکی از منطقه‌های مهم در این زمینه به شمار می‌آید. دو مکتب کتاب قرآن کریم در آنجا وجود داشت؛ تیموری و قاجار. شیراز شاید تنها منطقه در تاریخ ایران باشد که تسلسل هنری به دلایل ویژه سیاسی و اجتماعی هیچ‌گاه گسسته نشده است، از این‌رو همواره پایگاه هنری به شمار می‌آید. انسجام هنرهای کتابت و کتاب‌آرایی در شیراز، از همین ویژگی برمی‌آمده است».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی