دعای صباح ام سلمه قاجار

دعای صباح ام سلمه قاجار در میان شاهزادگان قاجار، کم نیستند فرهیختگانی که در عرصه ادب و فرهنگ نامدارند. می توان از چهره هایی یاد کرد که آغاز گر مباحثاتی نوین در فضای فرهنگی ایران بوده اند. برای نمونه می توان از بدیع الملک میرزا عماد الدوله ثانی یاد کرد که نخستین آشنایی ایرانیان با فلسفه کانت که جان اندیشه غربی در دوران مدرن است، به همت او بوده. مکاتبات و طرح پرسش های هفت گانه او از ملا علی زنوزی، از اندیشمندان حلقه فلسفی تهران، بر اهل فلسفه پوشیده نیست.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​نمایشگاه مجازی کاتالوگ‌های موضوعی پژوهش‌محور کتابخانه و موزه ملی ملک

​نمایشگاه مجازی کاتالوگ‌های موضوعی پژوهش‌محور کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه‌ها و موزه‌ها در جهان امروز، تنها نهادهایی فرهنگی برای ارایه خدمات بازدید و پژوهش به مخاطبان به شمار نمی‌آیند. تولید محتوا در زمینه‌های گوناگون به ویژه در قالب‌های متنوع انتشاراتی از ماموریت‌های فرهنگی این نهادهای فرهنگی است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری پژوهشی به پژوهشگران ارایه می‌دهد

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری پژوهشی به پژوهشگران ارایه می‌دهد کتابخانه و موزه ملی ملک، با هدف روشن نگاه‌داشتن چراغ پژوهش و تولید آثار فرهنگی در وضعیت کنونی توقف خدمات نهادهای فرهنگی به دلیل پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، خدمات خود را به پژوهشگران حوزه کتاب به ویژه نسخه‌های خطی، به گونه غیر حضوری ارایه می‌دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​نمایشگاه مجازی «تالار تمبر» کتابخانه و موزه ملی ملک

​نمایشگاه مجازی «تالار تمبر» کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «تالار تمبر» از مجموعه نمایشگاه‌های مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک، دعوتی به سفر به دنیای بزرگ تمبرهای کوچک تاریخی است. تمبرها راویان کوچک تاریخ‌اند و هریک دنیایی از رخدادها و دگرگونی‌های گوناگون تاریخی را به نمایش می‌گذارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

آشنایی با هندسه نقوش گره‌چینی/ دانلود فیلم آموزش

آشنایی با هندسه نقوش گره‌چینی/ دانلود فیلم آموزش «آشنایی با هندسه نقوش گره‌چینی» با آموزش استاد سعید شکوری یکی از دوره‌های جذاب آموزشی کتابخانه و موزه ملی ملک به شمار می‌آید که چندین سال پیاپی با پرورش هنرجویان و دوستداران این گوشه از هنر سنتی اسلامی- ایرانی رونق داشته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ در برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​نمایشگاه مجازی «نقش نام (مُهرهای تاریخی به روایت کتابخانه و موزه ملی ملک)»

​نمایشگاه مجازی «نقش نام (مُهرهای تاریخی به روایت کتابخانه و موزه ملی ملک)» نمایشگاه «نقش نام (مُهرهای تاریخی به روایت کتابخانه و موزه ملی ملک)» از مجموعه نمایشگاه‌های مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک، نام‌ها و نشان‌ها را در تاریخ می‌جوید که با مُهری کوچک در یادها و بر برگ‌های تاریخ مانده‌اند. این نمایشگاه مجازی دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را به درنگ درباره یکی از ویژگی‌های پدیده‌های شخصی و اجتماعی در زیست روزمره بزرگان و نام‌آوران تاریخ این سرزمین در گذشته فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​نمایشگاه مجازی «نشستن به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک»

​نمایشگاه مجازی «نشستن به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک» نمایشگاه «نشستن به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک» از مجموعه نمایشگاه‌های مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک، دعوتی به نشستن و تماشای گوشه‌هایی از فرهنگ و زیست روزمره مردمان این سرزمین به شمار می‌آید که دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را به درنگ درباره یکی از ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی مردمان این سرزمین در گذشته فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه‌های مجازی موزه‌ای برپا می‌کند

کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه‌های مجازی موزه‌ای برپا می‌کند کتابخانه و موزه ملی ملک، مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های مجازی موزه‌ای در گستره فرهنگ و تمدن اسلامی را با هدف گسترش پویش (#موزه‌ها_را_در_خانه_ببینیم) در فضای مجازی برپا می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​فیلم پخش زنده دیدار کتابخانه و موزه ملی ملک در نوروز 1399 را به تماشا بنشینید

​فیلم پخش زنده دیدار کتابخانه و موزه ملی ملک در نوروز 1399 را به تماشا بنشینید دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در دهم فروردین 1399 خورشیدی با سفری مجازی در دهم فروردین 1399 خورشیدی ساعتی به کتابخانه و موزه ملی ملک آمدند تا با گوشه‌ای از گنجینه سه هزار ساله نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و تالارهای موزه‌ای آن آشنا شوند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک را دهم فروردین 1399 در آپارات به تماشا بنشینید

کتابخانه و موزه ملی ملک را دهم فروردین 1399 در آپارات به تماشا بنشینید دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در دهم فروردین 1399 خورشیدی با سفری مجازی، ساعتی به کتابخانه و موزه ملی ملک می‌آیند تا با گوشه‌ای از گنجینه سه هزار ساله نخستین موزه وقفی- خصوصی و تالارهای موزه‌ای آن آشنا شوند. این سفر مجازی از ساعت 15 تا 16 از سرویس پخش ویدیوی آپارات انجام می‌پذیرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ فروردین ۱۳۹۹ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص