برپایی آیین سوگواری سیدالشهدا (ع) در خانه تاریخی ملک و ساختمان کتابخانه و موزه ملی ملک

برپایی آیین سوگواری سیدالشهدا (ع) در خانه تاریخی ملک و ساختمان کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین و مجلس سوگواری و روضه‌خوانی حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام را برپایه وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف این گنجینه، از هفتم تا یازدهم محرم‌الحرام 1440 قمری برپا می‌دارد. این آیین سوگواری در دو بخش، یکی در خانه تاریخی ملک در بازار بین‌الحرمین تهران (مکان پیشین کتابخانه و موزه ملی ملک) و دیگری در ساختمان اصلی این گنجینه در محوطه تاریخی باغ ملی تهران (مکان کنونی کتابخانه و موزه ملی ملک) برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​محرم، باز آمد، ماه سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام

​محرم، باز آمد، ماه سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام «از سنگ ناله خیزد، روز ده محرم/ روز شهادت آن، هفتاد و دو مکرم». این بیت شعر در بیان اندوه مسلمانان ایرانی از رخداد بزرگ کربلا، نه در یک دیوان اشعار، که، سروده‌ای درج‌شده در سفرنامه یکی از جهانگردان اروپایی است که در دوره قاجار به ایران سفر کرده و به تفصیل درباره احترام ایرانیان به جایگاه آسمانی سومین پیشوای شیعیان و در منقبت و بزرگ‌داشت شهادت سیدالشهدا علیه‌السلام سخن رانده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

​نشست پژوهشی «بررسی نسخه‌های نفیس خواجوی کرمانی موجود در گنجینه ملک» برگزار شد

​نشست پژوهشی «بررسی نسخه‌های نفیس خواجوی کرمانی موجود در گنجینه ملک» برگزار شد نشست پژوهشی «بررسی نسخه‌های نفیس خواجوی کرمانی موجود در گنجینه ملک» با بازشناسی و بررسی نسخه‌های نفیس دیوان این شاعر سرشناس سده‌های هفتم و هشتم هجری، عصر روز دوشنبه 19 شهریور 1397 در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

در جست‌وجوی خواجوی کرمانی در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک

در جست‌وجوی خواجوی کرمانی در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه و موزه ملی ملک ایران با برگزاری نشست پژوهشی «بررسی نسخه‌های نفیس خواجوی کرمانی موجود در گنجینه ملک» تصویری نو از نسخه‌های خطی دیوان این شاعر ایرانی سده‌های هفتم و هشتم هجری پیش روی می‌گذارد که به «نخل‌بند شاعران ایران» آوازه داشته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

تشکیل نهاد منطقه‌ای موزه‌داری اکو با محوریت ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک

تشکیل نهاد منطقه‌ای موزه‌داری اکو با محوریت ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک رییس موسسه فرهنگی اکو در آیین امضای تفاهم‌نامه با کتابخانه و موزه ملی ملک از برنامه بخش فرهنگی سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO) برای پایه‌گذاری نهاد منطقه‌ای موزه‌داری اکو با محوریت ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک خبر داد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

همکاری‌های فرهنگی، پژوهشی و دانشگاهی کتابخانه و موزه ملی ملک با کشورهای عضو اکو گسترش می‌یابد

همکاری‌های فرهنگی، پژوهشی و دانشگاهی کتابخانه و موزه ملی ملک با کشورهای عضو اکو گسترش می‌یابد کتابخانه و موزه ملی ملک و موسسه فرهنگی اکو (ECI) برای گسترش همکاری‌های فرهنگی، دانشگاهی و پژوهشی میان نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور با کشورهای منطقه اکو به محوریت موسسه فرهنگی اکو تفاهم‌نامه امضا کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

نشست تخصصی «جامعه‌شناسی هنر دوره قاجار» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

نشست تخصصی «جامعه‌شناسی هنر دوره قاجار» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نشست تخصصی «جامعه‌شناسی هنر دوره قاجار» از سلسله نشست‌های همایش ملی هنر ایران در دوره قاجار، صبح یک‌شنبه 11 شهریور 1397 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​نشست تخصصی «تاریخ شیعیان هندوستان» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

​نشست تخصصی «تاریخ شیعیان هندوستان» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نشست تخصصی «تاریخ شیعیان هندوستان» را با هدف آشنایی با پیشینه گسترش مذهب و اندیشه تشیع در شبه قاره هند و بررسی زیست روزمره شیعیان در تاریخ آن سرزمین، با سخنرانی دکتر محمد امیرمحمد خان، پژوهشگر شیعه هندوستانی کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی