وجود دو مجموعه بی‌مانند از شبیه‌نامه‌های خطی در کتابخانه و موزه ملی ملک

وجود دو مجموعه بی‌مانند از شبیه‌نامه‌های خطی در کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دو مجموعه بی‌مانند از شبیه‌نامه‌ها در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، زمینه‌ای مناسب برای پژوهش و بهره‌گیری از این سندهای تاریخی در زمینه آیین‌های نمایشی، مذهبی و هنر تعزیه در فرهنگ ایرانی- اسلامی فراهم آورده است. شبیه‌نامه‌ها از سندهای مهم شناخت فرهنگ و هویت نمایش ایرانی به شمار می‌آیند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

از سنگ ناله خیزد ...

از سنگ ناله خیزد ... «از سنگ ناله خیزد، روز ده محرم/ روز شهادت آن، هفتاد و دو مکرم». این بیت شعر در بیان اندوه مسلمانان ایرانی از رخداد بزرگ کربلا، نه در یک دیوان اشعار، که، سروده‌ای درج‌شده در سفرنامه یکی از جهانگردان اروپایی است که در دوره قاجار به ایران سفر کرده و به تفصیل درباره احترام ایرانیان به جایگاه آسمانی سومین پیشوای شیعیان و در منقبت و بزرگ‌داشت شهادت سیدالشهدا علیه‌السلام سخن رانده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

دوره آموزشی «هندسه نقوش گره‌چینی در هنرهای سنتی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «هندسه نقوش گره‌چینی در هنرهای سنتی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک برای آشنایی بیش‌تر دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی با تکنیک‌ها و روش‌های سنتی در حوزه هنر، دوره آموزشی «هندسه نقوش گره‌چینی در هنرهای سنتی» را برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

سه‌شنبه 6 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی

سه‌شنبه 6 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی کتابخانه و موزه ملی ملک با شادباش ششم مهرماه، روز جهانی جهانگردی، از علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی دعوت می‌کند در روز سه‌شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی، به رایگان از تالارها و آثار موزه‌ای این موقوفه آستان قدس رضوی بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

آغاز نام‌نویسی پاییز برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول

آغاز نام‌نویسی پاییز برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول مرکز آموزش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، برای دوره‌های جدید آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در فصل پاییز نام‌نویسی می‌کند. گروهی از استادان برجسته در حوزه‌های گوناگون فرهنگ و هنری ایرانی- اسلامی، تدریس در این دوره‌های آموزشی را برعهده دارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

گردشگران و پژوهشگران در پاییز و زمستان چگونه می‌توانند از کتابخانه و موزه ملی ملک بهره بگیرند

گردشگران و پژوهشگران در پاییز و زمستان چگونه می‌توانند از کتابخانه و موزه ملی ملک بهره بگیرند کتابخانه و موزه ملی ملک در نیمه دوم سال ۱۳۹۵ خورشیدی از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۱۶:۱۵ به مخاطبان، مراجعه‌کنندگان و گردشگران، خدمات‌رسانی فرهنگی خواهد کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

نمایشگاه کلیله و دمنه در کوشک احمدشاهی گشایش یافت

نمایشگاه کلیله و دمنه در کوشک احمدشاهی گشایش یافت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، هم‌زمان با برگزاری جشنواره بین‌المللی نقالان کوچک، نمایشگاهی با موضوع کلیله و دمنه، برگرفته از تصویرهای یک نسخه چاپ سنگی کلیله و دمنه، متعلق به گنجینه کتاب‌های چاپ سنگی کتابخانه و موزه ملی ملک برپا کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

تولیدات کارگاه قصه‌گویی دیجیتال به نمایش درآمده و نقد و بررسی می‌شوند

تولیدات کارگاه قصه‌گویی دیجیتال به نمایش درآمده و نقد و بررسی می‌شوند نشست نمایش و نقد و بررسی آثار تولید شده در کارگاه قصه‌گویی دیجیتال در روز دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی