​تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی

​تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، درگذشت فقیه عالیقدر و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی را که پس از حدود یک سال بیماری سخت و دردناک رخ داده است، به همگان تسلیت می‌گوید و از خداوند متعال علوّ درجات را برای آن مرحوم مسالت می‌دارد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ دی ۱۳۹۷ در اخبار موسسه

وجود بیش از هزار گونه سوزن‌دوزی در ایران

وجود بیش از هزار گونه سوزن‌دوزی در ایران شهین ابراهیم‌زاده پزشکی پژوهشگر و نگارنده کتاب‌هایی در زمینه دوخت‌های سنتی ایران، در نخستین نشست تخصصی «نقوش سوزن‌دوزی‌های ایرانی» با اشاره به گستردگی و پراکندگی هنر سوزن‌دوزی در کشور گفت: «نقوش در سوزن‌دوزی‌های سنتی ایران حرف نخست را می‌زند و تقسیم‌بندی آن‌ها فراتر از دیگر هنرهای کشور است». فاطمه سیدی هنرمند و نگارنده کتاب «پته‌دوزی و کاربردهای آن» نیز در این نشست از وجود بیش از هزار گونه سوزن‌دوزی در ایران سخن راند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ دی ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

پیوند دنیای دیجیتال با گوشه‌ای از هنر معماری سنتی چه دستاوردهایی دارد

پیوند دنیای دیجیتال با گوشه‌ای از هنر معماری سنتی چه دستاوردهایی دارد گره‌چینی یکی از شاخه‌های جذاب هنر معماری و کاشی‌کاری سنتی در ایران به شمار می‌آید. استادان این هنر از چیدن و گذاشتن ابزارها و واژگان گوناگون برپایه طرح مورد نظر، با بهره‌گیری از کاشی، چوب، آجر و دیگر مواد، نقش‌های تزیینی هندسی پدید می‌آورند. شاهکارهای این هنر ایرانی در بناهای بزرگ تاریخی و مذهبی ایران به چشم می‌آید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ دی ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

نخستین نشست تخصصی «موزه‌درمانی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

نخستین نشست تخصصی «موزه‌درمانی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نخستین نشست تخصصی «موزه‌درمانی» هم‌زمان با فرارسیدن هفته پژوهش، عصر چهارشنبه 28 آذر 1397 با سخنرانی یک کارشناس موزه‌داری و یک کارشناس روان‌شناسی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​کارگاه آموزشی «علوم و فنون در ایران و جهان اسلام» در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد

​کارگاه آموزشی «علوم و فنون در ایران و جهان اسلام» در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد کارگاه آموزشی «علوم و فنون در ایران و جهان اسلام» را با تدریس دکتر سیدحجت‌الحق حسینی، پژوهشگر دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین توسی و مشاور علمی سازمان جهانی یونسکو در خاورمیانه، نیم‌روز چهارشنبه 28 آذر 1397 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با فرارسیدن هفته پژوهش برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

ترسیم هندسه نقوش گره‌چینی به شیوه دیجیتال در کتابخانه و موزه ملی ملک

ترسیم هندسه نقوش گره‌چینی به شیوه دیجیتال در کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین کارگاه آموزشی «ترسیم هندسه نقوش گره‌چینی به شیوه دیجیتال» را هم‌زمان با هفته پژوهش برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

کتابخانه و موزه ملی ملک از پژوهشگران برتر تقدیر کرد

کتابخانه و موزه ملی ملک از پژوهشگران برتر تقدیر کرد کتابخانه و موزه ملی ملک، در آیین گرامی‌داشت هفته پژوهش، از پژوهشگران برتر مرتبط با این گنجینه تاریخی که پژوهش‌هایی ارزشمند انجام داده یا منتشر کرده‌اند، تقدیر کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه آموزشی «علوم و فنون در ایران و جهان اسلام» را برگزار می‌کند

کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه آموزشی «علوم و فنون در ایران و جهان اسلام» را برگزار می‌کند کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با فرارسیدن هفته پژوهش، کارگاه آموزشی «علوم و فنون در ایران و جهان اسلام» را با تدریس دکتر سیدحجت حسینی، پژوهشگر دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین توسی و مشاور علمی سازمان جهانی یونسکو در خاورمیانه برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

نخستین نشست تخصصی «موزه‌درمانی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

نخستین نشست تخصصی «موزه‌درمانی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با فرارسیدن هفته پژوهش، نخستین نشست تخصصی «موزه‌درمانی» را با سخنرانی یک کارشناس موزه‌داری و یک کارشناس روان‌شناسی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

کتابخانه و موزه ملی ملک از پژوهشگران برتر سال 1397 تقدیر و تجلیل می‌کند

کتابخانه و موزه ملی ملک از پژوهشگران برتر سال 1397 تقدیر و تجلیل می‌کند کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با برپایی آیین گرامی‌داشت هفته پژوهش، از پژوهشگران برتر مرتبط با بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران تقدیر و تجلیل می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی