خدمات تخصصی فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به جامعه دانشگاهی گسترش می‌یابد

خدمات تخصصی فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به جامعه دانشگاهی گسترش می‌یابد کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات تخصصی فرهنگی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران را در گستره فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی به جامعه دانشگاهی گسترش می‌دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

نمایشگاه «ابزار صحافی و جلدسازی» در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت

نمایشگاه «ابزار صحافی و جلدسازی» در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت نمایشگاه «ابزار صحافی و جلدسازی» از مجموعه مهدی عتیقی‌مقدم هم‌زمان با برگزاری نشست معرفی و بررسی هشتمین جلد مجموعه «شاهکارهای هنری آستان قدس رضوی»، در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

​محرم، باز آمد، ماه سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام

​محرم، باز آمد، ماه سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام «از سنگ ناله خیزد، روز ده محرم/ روز شهادت آن، هفتاد و دو مکرم». این بیت شعر در بیان اندوه مسلمانان ایرانی از رخداد بزرگ کربلا، نه در یک دیوان اشعار، که، سروده‌ای درج‌شده در سفرنامه یکی از جهانگردان اروپایی است که در دوره قاجار به ایران سفر کرده و به تفصیل درباره احترام ایرانیان به جایگاه آسمانی سومین پیشوای شیعیان و در منقبت و بزرگ‌داشت شهادت سیدالشهدا علیه‌السلام سخن رانده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ در اخبار موسسه

«قدیمی‌ترین اسناد داروهای گیاهی، از دوره صفویه تا قاجار، موجود در گنجینه رضوی» در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد

«قدیمی‌ترین اسناد داروهای گیاهی، از دوره صفویه تا قاجار، موجود در گنجینه رضوی» در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد نخستین برنامه «سه‌شنبه‌های فرهنگی» آستان قدس رضوی در تهران، با رونمایی و معرفی «قدیمی‌ترین اسناد داروهای گیاهی، از دوره صفویه تا قاجار، موجود در گنجینه رضوی»، هم‌زمان با روز بزرگ‌داشت زکریای رازی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

کتاب «شاهکارهای هنری در آستان قدس رضوی؛ منتخب جلدهای نفیس از سده 4 تا 14 هجری» در کتابخانه و موزه ملی ملک معرفی می‌شود

کتاب «شاهکارهای هنری در آستان قدس رضوی؛ منتخب جلدهای نفیس از سده 4 تا 14 هجری» در کتابخانه و موزه ملی ملک معرفی می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک با همکاری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، نشست معرفی کتاب «شاهکارهای هنری در آستان قدس رضوی؛ منتخب جلدهای نفیس از سده چهارم تا چهاردهم هجری قمری» را با سخنرانی کارشناسان هنرهای سنتی و کتاب‌آرایی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

خدمات عام‌المنفعه کتابخانه و موزه ملی ملک به بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه گسترش می‌یابد

خدمات عام‌المنفعه کتابخانه و موزه ملی ملک به بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه گسترش می‌یابد خدمات عام‌المنفعه فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک در گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی با رویکردهای تخصصی کتابخانه‌ای و موزه‌ای، با امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک فرهنگی میان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران و سازمان بهزیستی کشور گسترش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

«قدیمی‌ترین اسناد داروهای گیاهی، از دوره صفویه تا قاجار، موجود در گنجینه رضوی» در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی می‌شود

«قدیمی‌ترین اسناد داروهای گیاهی، از دوره صفویه تا قاجار، موجود در گنجینه رضوی» در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی می‌شود نخستین برنامه «سه‌شنبه‌های فرهنگی» آستان قدس رضوی در تهران، با رونمایی و معرفی «قدیمی‌ترین اسناد داروهای گیاهی، از دوره صفویه تا قاجار، موجود در گنجینه رضوی»، هم‌زمان با روز بزرگ‌داشت زکریای رازی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت عید سعید غدیر خم را برپا داشت

کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت عید سعید غدیر خم را برپا داشت کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت عید سعید غدیر خم را با سخنرانی درباره جایگاه این رخداد مهم در تاریخ اسلام، امامت و ولایت به همراه مولودی‌خوانی برگزار کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

مردی از تبار جاودانان

مردی از تبار جاودانان ایران از گذشته‌های دور تا امروز، مال‌داران و ثروتمندانی فراوان به خود دیده است که همه نیک نمی‌اندیشیده‌اند. نیز نیک‌اندیشانی بسیار داشته است که مال به فراوانی نداشته‌اند. از میان آنان، ستارگانی درخشیده‌اند که هر دو دارایی، «مال» و «نیک‌اندیشی» را با هم یکجا آورده‌اند. حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک، همچنین اهداکننده و واقف چند میلیون متر مربع زمین در خراسان برای بهره‌گیری مردم و نیز بسیاری کارهای عام‌المنفعه دیگر، راه و رسم دل‌کندن و زیستن به نیکوکاری، دارایی و توانایی برای یاری به دیگران را به ما آموخت. او زمین وقف و هبه کرد، باغ‌های شخصی خویش را برای بهره‌گیری مردم اهدا کرد، به تجدید بنای شیرخوارگاه کمک رساند، شهریه و مستمری سالانه به مستمندان آبرومند و کارمندان از کارافتاده کهن‌سال اختصاص داد، کفالت نوباوگان را برعهده گرفت، دبستان و دبیرستان، بیمارستان، مسجد و حمام ساخت و قنات و چاه وقف کرد تا مردمان سرزمین‌اش از ثروتی که پدر برایش به یادگار گذارده بود، بهره بگیرند. روایت امروز، داستان دهش‌ها و نیکویی‌های فرهنگی یک «انسان عادی» است که هر چه داشت برای مردمان سرزمین‌اش بخشید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

مجموعه کتاب‌های اهدایی زنده‌یاد «بیژن الهی» در کتابخانه و موزه ملی ملک در دسترس پژوهشگران جای گرفت

مجموعه کتاب‌های اهدایی زنده‌یاد «بیژن الهی» در کتابخانه و موزه ملی ملک در دسترس پژوهشگران جای گرفت 3 هزار و 401 عنوان کتاب چاپی فارسی و عربی از مجموعه کم‌نظیر اهدایی زنده‌یاد «بیژن الهی» شاعر، مترجم و نقاش، در کتابخانه و موزه ملی ملک در دسترس همگان گذاشته شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه