​چرا حاج حسین آقا ملک

​چرا حاج حسین آقا ملک اگر می‌خواهید با شخصیت و خدمات بزرگ‌ترین واقف فرهنگی ایران آشنا شوید، روزنامه ویژه‌نامه همشهری محله منطقه ۷ روزنامه همشهری را در روز یک‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی بخوانید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شد

آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شد آیین سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۰ و ۲۱ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با ۹و ۱۰ محرم ۱۴۳۸ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نخستین روز آیین وقف‌نامه‌ای سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام به سفارش واقف بزرگوار کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز یک‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با ۷ محرم ۱۴۳۸ قمری در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک از ۷ تا ۱۱ محرم تغییر می‌یابد

خدمات‌رسانی کتابخانه و موزه ملی ملک از ۷ تا ۱۱ محرم تغییر می‌یابد خدمات فرهنگی «کتابخانه و موزه ملی ملک» به مخاطبان، بر اساس سفارش واقف بزرگوار در وقف‌نامه، برای برگزاری مراسم سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام به مدت پنج روز از یک‌شنبه ۱۸ مهر تا پایان پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی (۷ تا ۱۱ محرم) تعطیل خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

وجود دو مجموعه بی‌مانند از شبیه‌نامه‌های خطی در کتابخانه و موزه ملی ملک

وجود دو مجموعه بی‌مانند از شبیه‌نامه‌های خطی در کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دو مجموعه بی‌مانند از شبیه‌نامه‌ها در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، زمینه‌ای مناسب برای پژوهش و بهره‌گیری از این سندهای تاریخی در زمینه آیین‌های نمایشی، مذهبی و هنر تعزیه در فرهنگ ایرانی- اسلامی فراهم آورده است. شبیه‌نامه‌ها از سندهای مهم شناخت فرهنگ و هویت نمایش ایرانی به شمار می‌آیند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

از سنگ ناله خیزد ...

از سنگ ناله خیزد ... «از سنگ ناله خیزد، روز ده محرم/ روز شهادت آن، هفتاد و دو مکرم». این بیت شعر در بیان اندوه مسلمانان ایرانی از رخداد بزرگ کربلا، نه در یک دیوان اشعار، که، سروده‌ای درج‌شده در سفرنامه یکی از جهانگردان اروپایی است که در دوره قاجار به ایران سفر کرده و به تفصیل درباره احترام ایرانیان به جایگاه آسمانی سومین پیشوای شیعیان و در منقبت و بزرگ‌داشت شهادت سیدالشهدا علیه‌السلام سخن رانده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

دوره آموزشی «هندسه نقوش گره‌چینی در هنرهای سنتی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «هندسه نقوش گره‌چینی در هنرهای سنتی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک برای آشنایی بیش‌تر دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی با تکنیک‌ها و روش‌های سنتی در حوزه هنر، دوره آموزشی «هندسه نقوش گره‌چینی در هنرهای سنتی» را برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

سه‌شنبه 6 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی

سه‌شنبه 6 مهر؛ بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی کتابخانه و موزه ملی ملک با شادباش ششم مهرماه، روز جهانی جهانگردی، از علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی دعوت می‌کند در روز سه‌شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ خورشیدی، به رایگان از تالارها و آثار موزه‌ای این موقوفه آستان قدس رضوی بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

آغاز نام‌نویسی پاییز برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول

آغاز نام‌نویسی پاییز برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول مرکز آموزش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، برای دوره‌های جدید آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در فصل پاییز نام‌نویسی می‌کند. گروهی از استادان برجسته در حوزه‌های گوناگون فرهنگ و هنری ایرانی- اسلامی، تدریس در این دوره‌های آموزشی را برعهده دارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مهر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی