مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند

رونمایی از دو مناجات نفیس خطی از مولای شیعیان و گشایش یک نمایشگاه آثار اهدایی در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی (ع) مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند آیین گرامیداشت میلاد مولی‌الموحدین علی (ع) با مراسم رونمایی از مناجات منثور حضرت امیر‌المومنین (ع) (اهدایی استاد مجتبی ملک‌زاده به کتابخانه و موزه ملی ملک)، رونمایی از باز‌نشر مناجات منظوم منسوب به حضرت امیر‌المومنین علی (ع) به خط سلطان‌محمد خندان و بازگشایی نمایشگاه آثار اهدایی دکتر علی حجت‌زاد در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند

​به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این آیین با حضور «سید‌محمد‌مجتبی حسینی» مدیر‌عامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «امیر خوراکیان» عضو هیات‌ مدیره موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و رییس سازمان فرهنگی‌ هنری شهرداری تهران، دکتر «عرفان نظر‌آهاری» نویسنده کتاب «جوانمرد، نام دیگر تو»، «علیرضا اسماعیلی» مدیر‌عامل موسسه متن (انتشارات فرهنگستان هنر)، «حجت‌الاسلام و ‌المسلمین حسین شاه‌مرادی» دبیر پیشین ستاد ویژه بقاع متبرکه سازمان میراث فرهنگی، «استاد مجتبی ملک‌زاده» خوش‌نویس و «میکاییل شهرستانی» بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما عصر پنج‌شنبه دوم خرداد‌ 1392 خورشیدی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به انجام رسید. 

حسینی: نذر فرهنگی استاد مجتبی ملک‌زاده، کاری زیبا و ارزشمند«سید‌محمد‌مجتبی حسینی» مدیر‌عامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در ابتدای آیین گرامیداشت میلاد حضرت علی (ع) بیان کرد: «این مراسم یکی از اعیاد هفت‌گانه وقف‌نامه‌‌ای موسسه است که بنا به وصیت واقف این مکان در سال برگزار می‌شود».
وی وقف را سنتی ماندگار برشمرد و افزود: «سنت وقف و اهدای آثار فرهنگی ‌هنری به موزه‌ها از یک‌سو موجب ماندگاری آثار می‌شود و از سوی دیگر، غنای موزه‌‌ها و پویایی این مراکز فرهنگی را در پی خواهد داشت. در کتابخانه و موزه ملی ملک به علت چشمه زاینده و دولت پاینده وقف و به یمن انفاس قدسی امام رضا (ع)، اعتماد مجموعه‌داران و فرهنگ‌ورانی به غیر از واقف، جذب شده و مجموعه‌های نفیس و آثار اهدایی بسیاری از بزرگانی چون ملک‌الشعرای بهار، عزت‌ملک ملک، ایران دستغیب بهشتی، استاد اتابکی و دکتر علی حجت‌زاد به این مجموعه پیوسته است».
مدیر‌عامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک درباره آثار اهدایی دکتر علی حجت‌زاد نیز عنوان کرد: «این انسان فرهیخته به دفعات مجموعه‌ای شامل 50 اثر را به این موسسه اهدا و وقف کرده است. این مجموعه دربرگیرنده آثار متنوعی از جمله نسخه خطی قرآن کریم، تجوید‌القرآن، ارشاد‌العلوم، طب اکبر فارسی، برگه تلگراف، رقعه خط، مصالحه‌نامه و عقدنامه است».
«حسینی» گفت: «یکی از برنامه‌های ویژه امروز، رونمایی از باز‌نشر مناجات منظوم منسوب به حضرت امیر‌المومنین علی (ع) به خط سلطان‌محمد خندان است که در تاریخ خوش‌نویسی معیاری برای خوش‌نویسان بوده است. این اثر به یاری و همت فرهنگستان هنر منتشر شده است».
وی در پایان یادآور شد: «رونمایی از مناجات منثور حضرت امیر‌المومنین (ع) (اهدایی استاد مجتبی ملک‌زاده به کتابخانه و موزه ملی ملک) که در واقع نذر فرهنگی استاد ملک‌زاده به مجموعه آستان قدس رضوی است، از دیگر برنامه‌های ارزشمند این آیین زیبا است. استاد ملک‌زاده در سال گذشته نیز قصیده شگفت‌انگیز مولا علی (ع) را به صورت مرقع نفیسی کتابت و به عنوان نذر فرهنگی به موسسه ملک اهدا کرده است.
خوراکیان: در نذر فرهنگی، اثر ماندگار می‌شود«امیر خوراکیان» عضو هیات‌ مدیره موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در این آیین پس از رونمایی از مناجات منثور حضرت امیر‌المومنین (ع) (اهدایی استاد مجتبی ملک‌زاده به کتابخانه و موزه ملی ملک) با مهم شمردن جایگاه نذر فرهنگی عنوان کرد: «در فرهنگ شیعیان، نذر جایگاه شناخته شده و خاصی دارد که در آیات قرآن به‌ آن اشاره شده و در احکام نیز برای آن دستورات دقیقی بیان و آثار بسیاری بر آن مترتب شده است. در این میان اما باید به نذر فرهنگی توجه بیش‌تری شود».
وی افزود: «در نذر فرهنگی، اثر ماندگار می‌شود و چون در حوزه تاریخ، فرهنگ، علم، ایمان و اندیشه است دارای جایگاه و اهمیت بالایی است و برای سالیان سال نسل‌های گوناگون از آن بهره‌مند می‌شوند. ما باید به جایگاه، روح، محتوا و ارزش کیفی هر چیزی توجه کنیم و این در نذر فرهنگی نمود دارد».
رییس سازمان فرهنگی ‌‌هنری شهرداری تهران در ادامه اظهار کرد: «در شرایط کنونی باید به چند نکته درباره نذر فرهنگی توجه کنیم که نخستین آن، جایگاه نذر فرهنگی است. همه نهادها و دستگاه‌های فرهنگی باید به این مساله توجه و رجوع دوباره داشته باشند و به نقش این عمل والا در گردش فرهنگ و هنر توجه ویژه‌ای در‌خور ظرفیت این اقدام ارزشمند صورت گیرد.
«خوراکیان» دومین نکته را الگو سازی برشمرد و بیان کرد: «هنر در خدمت این مفاهیم بلند ارزش پیدا می‌کند. جا دارد که همه اهالی فرهنگ و هنر، این کار با‌ارزش را تجربه کنند. سومین مساله مورد اهمیت، اطلاع رسانی و آگاهی‌بخشی رسانه‌ها درباره نذر فرهنگی از راه تولید آثار گوناگون دیداری، شنیداری و نوشتاری است».
عضو هیات‌ مدیره موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، تشویق مسوولان و قانون‌گذاران را عاملی مهم در زمینه گسترش فرهنگ نذر به ویژه نذر فرهنگی دانست و بیان کرد: «انگیزه‌های عمومی و قداست عرصه هنر و زیبایی و دلنشینی این حوزه‌ها در جای خود محفوظ، اما مسوولان اجرایی و قانون‌گذاری کشور برای رونق این چرخه، همت بیش‌تری باید از خود نشان دهند. متاسفانه امروزه یکی از مشکلات ما در عرصه فرهنگ و هنر، چرخه تولید است که در کشور ما چندان فعال نیست و این نگران‌کننده است».
«امیر خوراکیان» در پایان اعتماد نذرکنندگان و واقفان به مجموعه آستان قدس رضوی را ستود و در این زمینه یادآور شد: «آستان مقدس امام رضا (ع) کارنامه درخشانی در این زمینه دارد. دقت و استفاده درست، مرمت و نگهداری در زمینه موقوفات و نذرها، از شاخصه‌های مهم و درخشان این آستان ملکوتی است. کجا از این آستان مقدس شیرین‌تر و دلپذیرتر وجود دارد که هم بتوان نذری را ادا و هم پیشکشی را به قدوم مبارک آن امام مطهر تقدیم کرد».
نظرآهاری: برای تفاوت میان ما و دیوار به جوانمردی محتاجیمدیگر سخنران این آیین «دکتر عرفان نظر‌آهاری» نویسنده کتاب «جوانمرد، نام دیگر تو» با بیان این نکته که ما در اینجا به نام و یاد جوانمردی گرد آمده‌ایم، عنوان کرد: «سعدی بزرگ در گلستان این نکته را به ما آموخت که برای تفاوت میان ما و دیوار به جوانمردی محتاجیم. اما چه کنیم که در روزگاری به سر می‌بریم که از جوانمردی جز نامی باقی نمانده است».
وی در ادامه گفت: «ما در موزه‌ای جمع شده‌ایم که به نام جوانمردی است اما جوانمردی واقعی در قلب‌های ما است. پیامبر نخستین، انسان جوانمرد بود، ابراهیم (ع) جوانمرد بود زیرا عزیزترینش را قربانی کرد. نوح (ع) از جوانمردان بود زیرا در برابر همه نا‌ملایمت‌ها تاب آورد و یوسف (ع) نیز جوانمرد زیرا که عفت ورزید».
نویسنده کتاب «جوانمرد، نام دیگر تو» با برشمردن برخی شاخصه‌های جوانمردی بیان کرد: «مهمان‌نوازی، بی‌تکلفی، ایثار، ازخود‌گذشتگی، وفای به عهد و رازداری از جمله شاخصه‌های جوانمردان است».
رونمایی از بازنشر مناجات منظوم منسوب به حضرت امیر‌المومنین علی (ع) به خط سلطان‌محمد خنداندر ادامه آیین گرامیداشت میلاد مولی‌الموحدین علی (ع) علیرضا اسماعیلی، مدیر‌عامل موسسه متن (انتشارات فرهنگستان هنر) پس از رونمایی از نسخه باز‌نشر مناجات منظوم منسوب به حضرت امیر‌المومنین علی (ع) به خط سلطان‌محمد خندان در سخنانی گفت: «قطع و جلد این نسخه بازنشر دقیقا به شکل نسخه اصلی است و در یک هزار و 500 نسخه چاپ و منتشر شده است».
وی یادآور شد: «بازنشر نسخه دیگری با عنوان «اسماء‌الله» به خط شاه‌محمود نیشابوری از مجموعه گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک را نیز در دست چاپ داریم که در آینده نزدیک به چاپ خواهد رسید».
پس از این رونمایی، نخستین نسخه از این اثر به صورت نمادین از سوی علیرضا اسماعیلی به «حجت‌الاسلام و ‌المسلمین حسین شاه‌مرادی» دبیر پیشین ستاد ویژه بقاع متبرکه سازمان میراث فرهنگی اهدا شد.
در این مراسم همچنین «میکاییل شهرستانی» در دو مرحله به خوانش کتاب «جوانمرد، نام دیگر تو» نوشته «عرفان نظرآهاری» پرداخت. اجرای آیین‌های پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای همراه با اشعاری در نعت مولا علی (ع) با بیان مرشد، زیبایی‌بخش این آیین گرامی بود.
در پایان آیین گرامیداشت، نمایشگاه آثار اهدایی «دکتر علی حجت‌زاد» به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برای بازدید علاقه‌مندان گشایش یافت.
آیین گرامیداشت میلاد مولی‌الموحدین علی (ع) از ساعت 16 تا 18 عصر پنج‌شنبه دوم خرداد‌ 1392 خورشیدی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در مجموعه باغ ملی به نشانی میدان امام خمینی (ره)، خیابان امام خمینی (ره)، سر در باغ ملی، خیابان ملل متحد برگزار شد.

برچسب‌ها:

نظر شما: