نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود

همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در آیینی باشکوه از نسخه بازنشر «مناجات» منسوب به امیرالمومنین علیه‌السلام به خط «سلطان‌محمد خندان» رونمایی می‌کند.

نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود

​به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نسخه نفیس خطی «المناجات» منسوب به علی بن ابیطالب علیه‌السلام به خط سلطان‌محمد خندان به شماره 5929 در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک نگه‌داری می‌شود. این نسخه ارزشمند در سده 9 هجری به وسیله «سلطان‌محمد خندان» خوش‌نویس مشهور خراسانی به خط نستعلیق، روی کاغذ ختایی کتابت شده و به شیوه لاکی طرح با گل و بوته درون لاجورد مشکی با گل زنبق تجلید شده است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نسخه خطی این است که به شیوه رنگه‌نویسی کتابت شده است. رنگه‌نویسی به شیوه نگارش سطرهای نسخه‌ها با رنگ‌های گوناگون گفته می‌شود. از جمله ارزش‌های این نسخه خطی می‌توان به این موضوع اشاره کرد به دلیل خط ممتاز و برجسته آن، به عنوان متن معیار خوش‌نویسان در دوره‌های پس از کتابت به شمار می‌رفته است. 

«سلطان‌محمد خندان» از خوش‌نویسان ایرانی است که وی در دربار سلطان‌حسین بایقرا به فعالیت هنری مشغول بوده است. او از خوشنویسان خراسان و از جمله شاگردان تراز اول «سلطان‌علی مشهدی» به شمار می‌آید.
مناجات منسوب به امیرالمومنین با همکاری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک (موقوفه آستان قدس رضوی) و فرهنگستان هنر با حفظ ویژگی‌های اصیل نسخه اصل موجود در گنجینه وقفی حاج حسین آقا ملک، بازنشر شده است.

برچسب‌ها:

نظر شما: