برگزاری دوره فوق ممتاز خط شکسته استاد ملک‌زاده در کتابخانه و موزه ملی ملک

«مجتبی ملک‌زاده» استاد برجسته خوش‌نویسی ایران از برگزاری دوره تکمیلی و فوق ممتاز خط شکسته در کتابخانه و موزه ملی ملک از بهمن ۱۳۹۱ خورشیدی خبر داد و افزود: «کسانی که دوره‌های عالی انجمن خوش‌نویسان ایران را گذرانده و دست‌کم در سطح ممتاز باشند می‌توانند در این کلاس‌های ثبت نام و شرکت کنند».

برگزاری دوره فوق ممتاز خط شکسته استاد ملک‌زاده در کتابخانه و موزه ملی ملک

​وی در این‌باره تاکید کرد: «دوره‌هایی که در نظر دارم در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار کنم، در زمره دوره‌های آموزش تکمیلی و فوق ممتاز در حوزه خط شکسته به شمار می‌آیند». 

ملک‌زاده درباره دوره‌های فوق ممتاز خط شکسته در کتابخانه و موزه ملی ملک گفت: «من سال‌ها است که چندان، کلاس و دوره‌های آموزشی نداشته‌ام. اکنون فقط ماهیانه یک جلسه کلاس در روزهای جمعه دارم که علاقه‌مندان و دوستان از شهرستان‌های گوناگون در چهار گوشه ایران از شهرهایی همچون بوشهر، تبریز، مراغه، زاهدان، تبریز، کاشان، کرمان و قم به تهران می‌آیند تا در آن کلاس شرکت کنند. به نظرم رسید شاید کسانی هم در تهران یا مناطق نزدیک‌تر باشند که دوست داشته باشند در یک دوره آموزشی در روز دیگری به جز جمعه‌ها، دوره فوق ممتاز و تکمیلی خط شکسته را فرابگیرند از این‌رو با هماهنگی مسوولان کتابخانه و موزه ملی ملک مقرر شد یک دوره آموزشی در این مجموعه برگزار شود».
استاد برجسته خط شکسته تاکید کرد: «واقعیت آن است که موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با اقدامات شایسته‌ای که در چند سال گذشته صورت گرفته، توانسته است به پایگاه خوب و قابل اعتمادی برای هنردوستان و پژوهشگران بدل شود به همین دلیل به نظرم رسید، این نهاد فرهنگی بهترین و مناسب‌ترین مکان برای برگزاری دوره تکمیلی و فوق ممتاز خط شکسته و زمینه‌ای نیز فراهم می‌شود تا کلاس‌های آموزشی من در حوزه خط شکسته نیز گسترش یابد».
گسترش کلاس‌های هنری در آغاز چهارمین دهه تدریس
مجتبی ملک‌زاده از خوش‌نویسان بنام ایران به ویژه در حوزه خط شکسته به شمار می‌آید. سطح توانمندی این هنرمند خوش‌نویس، انجمن خوش‌نویسان ایران را برآن داشت که در سال ۱۳۷۸ خورشیدی، مدرک درجه استادی را به وی اعطا کند. یک‌سال بعد نیز به عنوان عضو شورای تشخیص و ارزشیابی هنری انجمن و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد. این استاد کرمانی خوش‌نویسی که از سال 1361 خورشیدی به تدریس و آموزش خط رو آورده بود، در سال ۱۳۷۹ خورشیدی پس از ۲۰ سال اقامت و فعالیت در شیراز به تهران آمد؛ جایی که به پایگاهی مناسب برای برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون با استادانی همچون امیرخانی و شیرازی تبدیل شد. برگزیده نخستین جشنواره بین‌المللی خوش‌نویسی جهان اسلام در سال 1376 خورشیدی، تاکنون آثار و کتاب‌های گوناگونی کتابت کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به کتابت ترجیع‌بند هاتف اصفهانی، گزیده غزلیات و رباعیات خواجوی کرمانی، گزیده غزلیات و رباعیات فواد کرمانی، دیوان درویش عبدالمجید طالقانی، ترکیب‌بند محتشم کاشانی، مناجات منشور حضرت امیرالمومنین علی (ع)، نخستین قرآن تاریخ به خط شکسته و مناجات منظوم منسوب به حضرت علی (ع) اشاره کرد.
چگونگی ثبت نام و زمان آغاز دوره
دوره آموزشی فوق ممتاز «خط شکسته» استاد مجتبی ملک‌زاده، از روز پنج‌شنبه 19 بهمن 1391 خورشیدی کتابخانه و موزه ملی ملک آغاز خواهد شد. این دوره، 12 جلسه بوده و هر ماه یک جلسه آن در مرکز آموزش این موسسه تشکیل خواهد شد. علاقه‌مندان به حضور در دوره‌های فوق ممتاز خط شکسته استاد ملک‌زاده، برای ثبت نام می‌توانند به شماره‌های تلفن 66756775 و 66751291 تماس بگیرند. 

برچسب‌ها:

نظر شما: