موزه ملی ملک؛ گشت‌وگذاری سه هزار ساله در تاریخ ایران

موزه ملی ملک، گنجینه‌ای سه هزار ساله از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی دارد. آثار تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک اکنون در ۱۱ تالار و یک نگارخانه برای برپایی نمایشگاه‌های دوره‌ای به نمایش درآمده‌اند.

موزه ملی ملک؛ گشت‌وگذاری سه هزار ساله در تاریخ ایران

از روزگار پیش از هخامنشی تا دوران معاصر

موزه ملی ملک؛ گشت‌وگذاری سه هزار ساله در تاریخ ایران

موزه ملی ملک، گنجینه‌ای سه هزار ساله از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی دارد. آثار تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک اکنون در 11 تالار و یک نگارخانه برای برپایی نمایشگاه‌های دوره‌ای به نمایش درآمده‌اند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، بازدید از این گنجینه، گشت‌وگذاری سه هزار ساله در تاریخ و فرهنگ این سرزمین دیرینه خواهد بود.

با هم به تماشای نمایی از این گنجینه سه هزار ساله بنشینیم؛

* تالار سکه

هزاران قطعه سکه و مدال تاریخی از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون، به همراه نقشه‌های تاریخی از پهنه جغرافیایی ایران در هر دوره تاریخی و توضیحاتی درباره سلسله‌ حکومت‌های ایران از دوره هخامنشی تا امروز.

* تالار خاندان غفاری و کمال‌الملک

مجموعه تابلوهای نقاشی محمد غفاری، نقاش سرشناس تاریخ معاصر ایران به همراه آثار هنرمندان دیگر خاندان غفاری همچون میرزا ابوتراب و ابوالحسن‌خان غفاری (صنیع‌الملک).

* تالار تک اثر

نمایشگاهی فصلی برای نمایش یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخزن‌های آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب و پرداختن به آن از منظرهای گوناگون.

* تالار حاج حسین آقا ملک

مجموعه شرح حال، آثار، دست‌نوشته‌ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به همراه تندیسی زیبا و هنرمندانه از وی، همراه با نقشه بزرگ موقوفات ملک در خراسان، بازطراحی اتاق شخصی وی در خانه پدری

* تالار هنر (خوش‌نویسی و نگارگری)

مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی از بزرگ‌ترین و نامدارترین خوش‌نویسان ایران و اسلام به همراه آثار نگارگری، لاکی (روغنی)، اسناد و نسخه‌های نفیس خطی، با ویژگی نمایش سیر دگرگونی و تکامل خط‌های ایرانی اسلامی از خط کوفی تا خط نستعلیق.

* تالار قلمدان‌ها و آثار لاکی

مجموعه قلمدان، جلد لاکی، قاب‌آیینه و سرچسب‌دانِ آراسته شده با نقاشی لطیف و شاعرانه هنرمندان ایرانی از دوره‌های صفوی و قاجار.

* تالار آثار اهدایی بانو عزت‌ملک ملک

گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، اسناد تاریخی همچون وقف‌نامه و مبایعه‌نامه، سرقلیان و آثار لاکی.

* تالار تمبر

مجموعه‌ای گزیده از نفیس‌ترین تمبرهای جهان و ایران با امکان جست‌وجو در میان تمبرهای مجموعه حاج حسین آقا ملک. در این نمایشگاه، عکس تمبر خود را می‌توانید بسازید و به یادگار ببرید.

* تالار هزارداستان

رنگین‌کمانی جذاب از نسخه‌های خطی تاریخ تمدن اسلام و ایران برپایه روایت‌گری و داستان‌سرایی، همراه با نگاره‌هایی از داستان‌های پرآوازه تاریخی.

* تالار هنر و زندگی

گنجینه‌ای از آثار و اشیای تزیینی در شاخه‌های گوناگون هنری با هدف نمایش نقش هنر در زندگی ایرانی در تاریخ.

* تالار علوم اسلامی

طبقه‌بندی دانش‌ها در تمدن اسلامی- ایرانی، به همراه معرفی دانشمندان ایرانی مسلمان و بازشناسی گوشه‌هایی از دستاوردهای آنان در زمینه علوم دقیقه.

برای دیدار گنجینه آثار تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک، از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 8:30 تا ساعت 16:20 به قلب تاریخی تهران بیایید؛ محوطه تاریخی باغ ملی، به این نشانی: «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)».

برچسب‌ها:

نظر شما: