کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان طرح «موزه و دانش‌آموز» در سال 1398 شد

ستاد گردشگری شهرداری تهران، کتابخانه و موزه ملی ملک را برای میزبانی از طرح «موزه و دانش‌آموز» در سال ۱۳۹۸ خورشیدی برگزید. نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران بدین‌ترتیب از شش تور هفتگی ویژه بازدید دانش‌آموزی در سراسر پاییز ۱۳۹۸ خورشیدی میزبانی خواهد کرد.

کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان طرح «موزه و دانش‌آموز» در سال 1398 شد

برگزاری تورهای ویژه بازدید و کارگاه‌های عملی برای دانش‌آموزان تهران با همکاری ستاد گردشگری تهران

کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان طرح «موزه و دانش‌آموز» در سال 1398 شد

ستاد گردشگری شهرداری تهران، کتابخانه و موزه ملی ملک را برای میزبانی از طرح «موزه و دانش‌آموز» در سال 1398 خورشیدی برگزید. نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران بدین‌ترتیب از شش تور هفتگی ویژه بازدید دانش‌آموزی در سراسر پاییز 1398 خورشیدی میزبانی خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، با اجرای دومین طرح «موزه و دانش‌آموز» در کتابخانه و موزه ملی ملک با همکاری ستاد گردشگری شهرداری تهران، 6 گروه 40 نفره دانش‌آموزی در مقطع متوسطه دوره دوم در قالب 6 تور ویژه بازدید از روز دوشنبه 15 مهر 1398 خورشیدی در سه روز هفته از تالارهای موزه‌ای موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک دیدار کرده، هم‌زمان، با حضور در یک کارگاه ویژه با اجرای راهنمایان موزه‌ای، از دریچه‌ای نو با فرهنگ و تاریخ این سرزمین آشنایی می‌یابند. این طرح که مدرسه‌های سراسر پایتخت را دربرمی‌گیرد، با پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران اجرا خواهد شد.

دانش‌آموزان متوسطه دوره دوم تهرانی در این بازدید ویژه در چهار ایستگاه «میدان مشق»، «تالار حاج حسین آقا ملک (بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک)»، «تالار سکه» و «تالار علوم در ایران اسلامی»، به مهمانی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران می‌آیند و هم‌زمان با بازدید از تالارهای یادشده، در کارگاه‌های موزه‌ای «ساخت پازل»، «ضرب سکه به شیوه باستانی»، «علم» و «آشنایی با زندگی یک دانشمند» شرکت می‌جویند. دستاوردهای این بازدید ویژه و حضور در کارگاه‌های یادشده، دانش‌آموزان تهرانی را در فراگیری مفهوم‌های فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی یاری خواهد کرد.

طرح «موزه و دانش‌آموز» که در آیینی رسمی در روز چهارشنبه 10 مهر 1398 خورشیدی از ساعت 10 در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد، فرصتی نو پیش روی نوجوانان دانش‌آموز در مدرسه‌های تهران می‌گذارد تا به شیوه‌ای نظام‌مند و سازمان‌یافته، با مفهوم‌های تاریخ و فرهنگ در قالب بازدیدهای ویژه موزه‌ای و حضور در کارگاه‌های مرتبط عملی آشنا شوند و آموزه‌هایی نوین در این گستره فراگیرند. ستاد گردشگری شهرداری تهران، این طرح را سال گذشته برای نخستین بار با همکاری موزه ملی ایران به اجرا گذاشت که در جریان آن بیش از دو هزار دانش‌آموز متوسطه دوره دوم از این موزه دیدار کردند. کتابخانه و موزه ملی ملک، دیگر موزه بزرگ ایران برای میزبانی از طرح «موزه و دانش‌آموز» به شمار می‌آید که شهرداری تهران در دومین سال اجرای این طرح برگزیده است.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در گستره نسخه‌های خطی به شمار می‌آید. حاج حسین آقا ملک، زمین‌دار و فرهنگ‌دوست بزرگ تاریخ معاصر ایران، این گنجینه بزرگ را پس از بنیان‌گذاری در واپسین دهه‌های سده سیزدهم هجری، به سال 1316 خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرده است تا همگان از آن بهره گیرند. این مجموعه در کنار خدمات جاری در زمینه‌های موزه و کتابخانه، برنامه‌هایی ویژه همچون برگزاری تورهای بازدید و کارگاه‌های عملی برای کودکان و نوجوانان طراحی و اجرا می‌کند.

برچسب‌ها:

نظر شما: