مرادخانی: عظمت کار حاج حسین آقا ملک، با گذشت روزگار بیش‌تر نمایان می‌شود

مرادخانی: عظمت کار حاج حسین آقا ملک، با گذشت روزگار بیش‌تر نمایان می‌شود تاکید معاون هنری وزیر ارشاده به افق روشن پیش روی هنر ایران «مرادخانی»: عظمت کار حاج حسین آقا ملک، با گذشت روزگار بیش‌تر نمایان می‌شود معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت میلاد پیامبر اسلام (ص) در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک عنوان کرد: هرچه روزگار بیش‌تر می‌گذرد انسان بیش‌تر عظمت کار حاج حسین آقا ملک را درمی‌یابد. ایشان برای ماندگاری و پایایی این مجموعه بزرگ زحمت بسیاری کشیده‌اند و یک چنین مجموعه‌ای برای فرهنگ و هنر کشور مایه مباهات و برای ایشان باقیات و صالحات خواهد بود». به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «علی مراد‌خانی» در این آیین که در روز شنبه 28 دی 1392 خورشیدی بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک در این موقوفه 77 ساله آستان قدس رضوی برگزار شد، افزود: «اعجاز دو وجه و دو رکن اصلی دارد که همه پیامبران از جمله حضرت رسول (ص) که پایان‌بخش رسالت و رحمت بر کل عالم است نیز بر این اصل معتقد بوده‌‌اند و آن موضوع ارتباط کلام و قلم است. آنچه در حوزه فرهنگ و هنر همیشه رخ نموده، حاصل ارتباط کلام و قلم است».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

استانداردترین تالارهای موزه‌ای ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک قرار دارد

استانداردترین تالارهای موزه‌ای ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک قرار دارد بازدید رییس شورای شهر تهران از موقوفه آستان قدس رضوی استانداردترین تالارهای موزه‌ای ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک قرار دارد رییس شورای شهر تهران در ادامه برنامه کشف تهران (تورهای تهران‌گردی به همراه خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری) از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گشتی در گنج ملک به روایت عکاس خبرگزاری کتاب ایران

گشتی در گنج ملک به روایت عکاس خبرگزاری کتاب ایران کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۱۶ خورشیدی توسط حاج حسین آقا ملک، بازرگان فرهیخته، بنیان گذارده و بر آستان قدس رضوی وقف شد. این کتابخانه با داشتن ۱۹ هزار عنوان نسخه نادر و نفیس خطی یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران است. این موقوفه 77 ساله همچنین نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور به شمار می‌آید و آثار گوناگون و منحصربه‌فرد تاریخی را در خود جای داده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نرم‌افزار موبایل کتابخانه و موزه ملی ملک، 28 دی ماه رونمایی می‌شود

نرم‌افزار موبایل کتابخانه و موزه ملی ملک، 28 دی ماه رونمایی می‌شود هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اسلام (ص) در موقوفه 77 ساله آستان قدس رضوی نرم‌افزار (Application) موبایل کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی می‌شود نرم‌افزار موبایل کتابخانه و موزه ملی ملک در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه و آله در روز شنبه 28 دی 1392 خورشیدی رونمایی می‌شود. علاقه‌مندان بدین‌ترتیب می‌توانند از این‌پس، به بانک اطلاعات کتاب‌های کتابخانه ملی ملک روی تبلت یا گوشی هوشمند خود دسترسی داشته باشند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت محمد مصطفی (ص)، نمایشگاه آثار جمعی از شکسته‌نویسان گشایش می‌یابد

همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت محمد مصطفی (ص)، نمایشگاه آثار جمعی از شکسته‌نویسان گشایش می‌یابد همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت محمد مصطفی (ص)، نمایشگاه آثار جمعی از شکسته‌نویسان گشایش می‌یابد «طلوعی دیگر» در کتابخانه و موزه ملی ملک همزمان با برگزاری آیین گرامی داشت میلاد حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه و آله و سلم، نمایشگاه خوش‌نویسی «طلوعی دیگر» (آثار جمعی از شکسته‌نویسان/ هنرجویان استاد مجتبی ملک‌زاده) در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

کتاب ماه کلیات، ویژه کتابخانه و موزه ملی ملک منتشر شد

کتاب ماه کلیات، ویژه کتابخانه و موزه ملی ملک منتشر شد کتاب ماه کلیات شماره 193 (دی 1392 خورشیدی) ویژه کتابخانه و موزه ملی ملک منتشر شد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، در این ماهنامه، در قالب مقاله‌ها و گفت‌وگوهایی به شکل ویژه و از جنبه‌های گوناگون به این موقوفه 77 ساله پرداخته شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۹۲ در

دوره آموزشی سیر نظری تاریخ آرایه‌های تزیینی نسخه‌های خطی در ایران تا آغاز سده نهم هجری

دوره آموزشی سیر نظری تاریخ آرایه‌های تزیینی نسخه‌های خطی در ایران تا آغاز سده نهم هجری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌کند دوره آموزشی «سیر نظری تاریخ آرایه‌های تزیینی نسخه‌های خطی در ایران تا آغاز سده نهم هجری» موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم مسیر آگاهی‌بخشی در حوزه کتابت و کتاب‌آرایی سنتی ایرانی- اسلامی، دوره آموزشی «سیر نظری تاریخ آرایه‌های تزیینی نسخه‌های خطی در ایران تا آغاز سده نهم هجری (کوفی، ایلخانی، سلجوقی، تیموری)» را برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

تبریک روز و هفته وقف

تبریک روز و هفته وقف «موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک» نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های نفیس خطی، فرارسیدن روز وقف (9 دی) و آغاز هفته وقف را به همه نیک‌اندیشان و فرهیختگان تبریک می‌گوید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۹۲ در اخبار موسسه