چه عوامل داخلی و خارجی بر کیفیت هوا در موزه تاثیر می‌گذارند

چه عوامل داخلی و خارجی بر کیفیت هوا در موزه تاثیر می‌گذارند اگر بخواهیم یک اثر موزه‌ای را در شرایط مناسب هوایی در تالار موزه نگهداری کنیم، چه شرایطی را باید رعایت کنیم؟ چه شیوه‌هایی برای این کار وجود دارد؟ این کار آیا به تکنیک‌هایی نیازمند است؟ کارشناسان و متولیان موزه‌ها در این زمینه چگونه باید رفتار کنند؟ نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در نشستی تخصصی، به این پرسش‌ها پاسخ خواهد داد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

مولانا، طوطی، کودکان و رویاهایی که می‌خواهند پرواز کنند

مولانا، طوطی، کودکان و رویاهایی که می‌خواهند پرواز کنند سومین مرحله از برنامه کارگاه و تور قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» برای دانش‌آموزان تهرانی، در کتابخانه و موزه ملی ملک در هفته پایانی آبان ۱۳۹۴ خورشیدی، در شرایطی آغاز شد که چهل طوطیِ ساخته شده از خلاقیت ذهنی کودکان، از قفس‌های خیالی‌شان بیرون پریدند. صدها سال است بازرگانِ قصه طوطی و بازرگان مولانا، در شگفت از پریدن طوطی زیبایش از قفس مانده است؛ چهل کودک دانش‌آموز تهرانی اما در کارگاه و تور قصه‌گویی «باغ قصه‌ها»، طوطی‌های خود را در این برنامه ساختند، برایشان آرزو کردند و رویا بافتند و خیال‌پردازانه آن‌ها را در قلمرو خیال به پرواز درآوردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​ساکنان امروزین میدان مشق و آوای دلنشین‌شان

​ساکنان امروزین میدان مشق و آوای دلنشین‌شان دارالخلافه ناصری؛ ۱۵۰ سال پیش؛ شهری با آرزوهای بزرگ تابلوی میدان مشق ... ناصرالدین شاه قاجار در برابر میرزا حسین خان سپه‌سالار، رخ در رخ یکدیگر ... آن‌سوتر صدراعظم، مظفرالدین میرزا، کنار شاه صاحب‌قران ایستاده ... هر سه مشق نظام قشون را در محوطه‌ای که میدان مشق نامیده می‌شود، به تماشا ایستاده‌اند ... صدای توپ و تفنگ از هر سو برمی‌خیزد ... اگر گوش فرادهی، شاید بتوانی صداهای زمخت‌شان را از پس سده‌ها و دهه‌ها بشنوی ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

دعوت پژوهشگران و دوستداران کتاب به بهره‌گیری از امکانات کتابخانه و موزه ملی ملک

دعوت پژوهشگران و دوستداران کتاب به بهره‌گیری از امکانات کتابخانه و موزه ملی ملک «کتابخانه و موزه ملی ملک» موقوفه آستان قدس رضوی، در جایگاه یکی از شش کتابخانه بزرگ ایران در حوزه نسخه‌های خطی، هم‌زمان با فرارسیدن هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، ۲۳ آبان تا ۱ آذر، که در سال ۱۳۹۴ با شعار «ایران با کتاب، ایران با امید» آغاز شده است، از همه دوستداران کتاب و پژوهشگران دعوت می‌کند از امکانات گوناگون این کتابخانه برای مطالعه و پژوهش بهره بگیرند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

زیبایی‌شناسی از نگاه ایده‌آلیست‌های سده نوزدهم آلمان

زیبایی‌شناسی از نگاه ایده‌آلیست‌های سده نوزدهم آلمان بنابر نظر ایده‌آلیسم آلمانی، این سوژه است که مفهوم زیبایی را می‌سازد، به این معنی که همه انسان‌هایی که قوه ادراک و تخیل داشته باشند، توان درک و شناخت زیبایی را دارند و می‌توانند تجربه زیباشناسی را به عنوان یک امر ذهنی داشته باشند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

​دوره آموزشی بوم‌سازی/ گزارش تصویری

​دوره آموزشی بوم‌سازی/ گزارش تصویری بوم‌سازی، از دوره‌های تازه مرکز آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی کتابخانه و موزه ملی ملک به شمار می‌آید که از پاییز ۱۳۹۴ خورشیدی آغاز شده است. مجید فداییان، نقاش و نگارگر، تدریس مفاهیم و تکنیک‌های عملی بوم‌سازی به شیوه سنتی را در این دوره آموزشی بر عهده دارد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

​تسلیت درگذشت بانو پوراندخت سلطانی از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران

​تسلیت درگذشت بانو پوراندخت سلطانی از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران کتابخانه و موزه ملی ملک، درگذشت بانو پوراندخت سلطانی، از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی را به جامعه کتابداران، پژوهشگران و دوستداران کتاب تسلیت می‌گوید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه

سخنرانی دکتر اسماعیل پناهی در کتابخانه و موزه ملی ملک

سخنرانی دکتر اسماعیل پناهی در کتابخانه و موزه ملی ملک دهمین نشست تخصصی هنر و زیبایی با سخنرانی دکتر اسماعیل پناهی پژوهشگر و کارشناس حوزه هنر با موضوع زیبایی و هنر در روز چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ خورشیدی ساعت ۱۶ در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

سومین مرحله تور و کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» به مدت ۱۰ هفته در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

سومین مرحله تور و کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» به مدت ۱۰ هفته در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم برگزاری برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان، تور و کارگاه قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» را برای دانش‌آموزان مدرسه‌ها و آموزشگاه‌ها برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

​سخنرانی دکتر شهرام پازوکی با موضوع فلسفه و هنر

​سخنرانی دکتر شهرام پازوکی با موضوع فلسفه و هنر نهمین نشست تخصصی هنر و زیبایی با سخنرانی دکتر شهرام پازوکی عضو گروه فلسفه فرهنگستان هنر با موضوع فلسفه و هنر در روز چهارشنبه ۶ آبان مهر ۱۳۹۴ خورشیدی ساعت ۱۶ در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ آبان ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی