نشست تخصصی «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» برگزار می‌شود

نشست تخصصی «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» برگزار می‌شود شوینده‌ها چه تاثیری در حفاظت از پارچه‌های تاریخی می‌توانند داشته باشند؟ آیا این مواد آسیب‌هایی به اینگونه پارچه‌ها وارد می‌آورند؟ برای حفاظت از پارچه‌ها و منسوجات تاریخی در زمینه شست‌وشو چه راهکارهایی وجود دارد؟ پاسخ این پرسش‌ها در نشست تخصصی «کاربرد شوینده‌ها در حفاظت از پارچه‌های تاریخی» در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران ارایه خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

تاریخ و موزه، راهی پیش روی کودکان کار می گذارند

تاریخ و موزه، راهی پیش روی کودکان کار می گذارند «به نظر شما بچه‌های خوب و باهوش، موزه چگونه جایی است؟». این پرسش، نخستین پیوند میان «موزه دوستدار کودک» و کودکانی بود که در «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» منتظر نشسته بودند با فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی آشنا شوند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

دوره آموزشی «کتیبه‌خوانی و طراحی خطوط کوفی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «کتیبه‌خوانی و طراحی خطوط کوفی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود دوره آموزشی «کتیبه‌خوانی و طراحی خطوط کوفی» با تدریس عمادالدین شیخ‌الحکمایی، مصحح و پژوهشگر حوزه نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی، تابستان ۱۳۹۵ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

دوره آموزشی «بررسی تکنیک‌های منسوخ در کتاب‌آرایی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

دوره آموزشی «بررسی تکنیک‌های منسوخ در کتاب‌آرایی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم فعالیت‌های آموزشی خود در سال ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی، دوره آموزشی «بررسی تکنیک‌های منسوخ در کتاب‌آرایی (۲)» را با تدریس حسین تنکابنی، نگارگر و پژوهشگر هنرهای سنتی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

نمایشگاه «آینه حسن» در موزه ایلخانی مراغه گشایش یافت

نمایشگاه «آینه حسن» در موزه ایلخانی مراغه گشایش یافت گزیده‌ای از تصویر اسماء نبوی و اسماء الهی در نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، در قالب نمایشگاه «آینه حسن» در موزه ایلخانی مراغه به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

روایت جذاب اهدای نسخه‌های خطی به کتابخانه و موزه ملی ملک

روایت جذاب اهدای نسخه‌های خطی به کتابخانه و موزه ملی ملک «این آثار امانتی بود که پس از در گذشت پدرم به دست من سپرده شده بود و باید به خوبی از آن نگهداری می‌شد. چون نمی‌خواستم این یادگاری‌ها، از بین برود با اطرافیانم مشورت کردم و در این بین، کتابخانه و موزه ملی ملک به من پیشنهاد شد. آن‌ها را بدون در نظر گرفتن ارزش مادی‌شان، به این مجموعه تقدیم کردم تا روح پدرم از من شاد باشد و اجر این عمل نیک نیز به او برسد ...». گپ‌وگفتی صمیمی با دو اهداکننده و واقف نسخه‌های خطی به کتابخانه و موزه ملی ملک، با این نقل قول از یک واقف و نیز با چنین مقدمه‌ای اینگونه در پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی آغاز می‌شود «هر کدام از نسخه‌های خطی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، روایتی شیرین دارند که باید شنیده شود، چرا که بسیاری از این آثار توسط واقفان ایران زمین، به این مجموعه اهدا شده است؛ افرادی که به‌ خوبی، راه و رسم مهربانی در سرای دوست را می‌دانند» ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

​نمایشگاه سروستان؛ نقش سرو در آثار کتابخانه و موزه ملی ملک/ نماهنگ

​نمایشگاه سروستان؛ نقش سرو در آثار کتابخانه و موزه ملی ملک/ نماهنگ «نمایشگاه سروستان؛ نقش سرو در آثار کتابخانه و موزه ملی ملک» هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت بعثت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، در تاریخ 15 اردیبهشت 1395 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

آغاز ثبت نام تابستان برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول

آغاز ثبت نام تابستان برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول مرکز آموزش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، برای دوره‌های جدید آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در فصل تابستان ثبت نام می‌کند. گروهی از استادان برجسته در حوزه‌های گوناگون هنری تدریس در این دوره‌های آموزشی را برعهده دارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

شاهکارهای خطی دیوان حافظ در فرهنگ‌سرای ارسباران به نمایش درآمد

شاهکارهای خطی دیوان حافظ در فرهنگ‌سرای ارسباران به نمایش درآمد تصویر ۱۴ نسخه خطی دیوان حافظ موجود در گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با ماه مبارک رمضان با هدف نمایش نفایس هنری متعلق به فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی، در فرهنگسرای ارسباران به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

علاقه‌مندی برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری میان ایران و ترکیه

علاقه‌مندی برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری میان ایران و ترکیه خالد ارن رییس مرکز تحقیقات فرهنگ، تاریخ و هنر جهان اسلام (ارسیکا) در بازدید از بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، هم‌زمان با آگاهی از گنجینه‌های آثار موزه‌ای و نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، از علاقه‌مندی برای ایجاد همکاری‌های فرهنگی میان این دو نهاد خبر داد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ تیر ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص