کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت عید سعید غدیر خم را برپا داشت

کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت عید سعید غدیر خم را برپا داشت کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت عید سعید غدیر خم را با سخنرانی درباره جایگاه این رخداد مهم در تاریخ اسلام، امامت و ولایت به همراه مولودی‌خوانی برگزار کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

مردی از تبار جاودانان

مردی از تبار جاودانان ایران از گذشته‌های دور تا امروز، مال‌داران و ثروتمندانی فراوان به خود دیده است که همه نیک نمی‌اندیشیده‌اند. نیز نیک‌اندیشانی بسیار داشته است که مال به فراوانی نداشته‌اند. از میان آنان، ستارگانی درخشیده‌اند که هر دو دارایی، «مال» و «نیک‌اندیشی» را با هم یکجا آورده‌اند. حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک، همچنین اهداکننده و واقف چند میلیون متر مربع زمین در خراسان برای بهره‌گیری مردم و نیز بسیاری کارهای عام‌المنفعه دیگر، راه و رسم دل‌کندن و زیستن به نیکوکاری، دارایی و توانایی برای یاری به دیگران را به ما آموخت. او زمین وقف و هبه کرد، باغ‌های شخصی خویش را برای بهره‌گیری مردم اهدا کرد، به تجدید بنای شیرخوارگاه کمک رساند، شهریه و مستمری سالانه به مستمندان آبرومند و کارمندان از کارافتاده کهن‌سال اختصاص داد، کفالت نوباوگان را برعهده گرفت، دبستان و دبیرستان، بیمارستان، مسجد و حمام ساخت و قنات و چاه وقف کرد تا مردمان سرزمین‌اش از ثروتی که پدر برایش به یادگار گذارده بود، بهره بگیرند. روایت امروز، داستان دهش‌ها و نیکویی‌های فرهنگی یک «انسان عادی» است که هر چه داشت برای مردمان سرزمین‌اش بخشید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

مجموعه کتاب‌های اهدایی زنده‌یاد «بیژن الهی» در کتابخانه و موزه ملی ملک در دسترس پژوهشگران جای گرفت

مجموعه کتاب‌های اهدایی زنده‌یاد «بیژن الهی» در کتابخانه و موزه ملی ملک در دسترس پژوهشگران جای گرفت 3 هزار و 401 عنوان کتاب چاپی فارسی و عربی از مجموعه کم‌نظیر اهدایی زنده‌یاد «بیژن الهی» شاعر، مترجم و نقاش، در کتابخانه و موزه ملی ملک در دسترس همگان گذاشته شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه

نفایس تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک، ظرفیتی بزرگ برای نمایش برنامه‌سازی در صدا و سیما دارند

نفایس تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک، ظرفیتی بزرگ برای نمایش برنامه‌سازی در صدا و سیما دارند مدیر شبکه 3 سیما در بازدید از گنجینه آثار تاریخی و نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک با بیان تمایل این رسانه تصویری برای بهره‌گیری از گنجینه بزرگ حاج حسین آقا ملک که بر آستان قدس رضوی وقف شده است، یادآور شد: «بسیاری از آثار تاریخی و نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، ظرفیتی بزرگ و گسترده برای بهره‌گیری در برنامه‌سازی برای صدا و سیما به ویژه با رویکرد فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی دارند».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص