کاظم جلالی: آماده‌ایم میان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران و موزه‌ها و کتابخانه‌های روسیه پیوند همکاری پدید آوریم

کاظم جلالی: آماده‌ایم میان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران و موزه‌ها و کتابخانه‌های روسیه پیوند همکاری پدید آوریم سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با یادآوری جایگاه ویژه کتابخانه و موزه ملی ملک در منظومه فرهنگی ایران، از آمادگی سفارت ایران در روسیه بر برپایی پیوند میان این گنجینه با موزه‌ها و کتابخانه‌های بزرگ در آن کشور خبر داد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

فرآیند خرید و ثبت سفارش محصولات فرهنگی در سامانه فروشگاهی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک

فرآیند خرید و ثبت سفارش محصولات فرهنگی در سامانه فروشگاهی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک فروشگاه مجازی محصولات فرهنگی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با منظومه‌ای از انتشارات و محصولات گوناگون فرهنگی، زمینه‌ای مناسب برای دسترسی دوستداران فرهنگ، تاریخ و هنر به آثار و محصولات منتشرشده فراهم می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

​یادی از «شاعر زبان»؛ با نشانی پررنگ در کتابخانه و موزه ملی ملک

​یادی از «شاعر زبان»؛ با نشانی پررنگ در کتابخانه و موزه ملی ملک «الهی» شاعرِ زبان است. از این جنبه، شاعری او پهلویی در نحله «حجم» دارد. باوری که زبان را ظرف «وجود» می‌انگارد. زبان ظرف وجود و شعر، حادث‌های در زبان. موضوع شعر، بیرون از زبان نیست، که آفرینندگی نیز با زبان آغاز شد و شاعر، کوچنده‌ای از ساحت برونی زبان، به خلوص و ساحت درونی آن. که این، خود آغاز «ادبیات» است و شعر، کوششی‌ست برای گسترش مرزهای ناپیدای فردای زبان. امری که هم در سروده‌های «الهی» تجلی دارد و هم در ترجمه‌های او به فارسی. که تنها برگردانی به زبان فارسی نیست، که اثری است و متنی گذشته از صافی «هستن» شاعر ـ مترجم و، «درونی»ست جاری، بر سپیدی کاغذ. یادآوری نام‌هایی که الهی از آنان ترجمه کرده است مرزهای «فهم» او از زبان را بر ما گشاده می‌سازد. فهمی که پهلویی در ادب جهانی دارد و پهلویی در متون عرفانی زبان فارسی. این، در زبان شعرش نیز متجلی است، معرفت به «ساحت زبان» که بستر کوچ شاعر به گستره «بی‌نامی»ست. چون «الهی» که بی‌نام در زمینی خفت که تکرارش می‌کند. زیر سنگی بی‌نام. دستاورد سفر او در ژرفای ساحت زبان، گنجینه‌ای‌ست، نشسته اینک در کتابخانه ملی «ملک».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری پژوهشی به پژوهشگران ارایه می‌دهد

کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات غیر حضوری پژوهشی به پژوهشگران ارایه می‌دهد کتابخانه و موزه ملی ملک، با هدف روشن نگاه‌داشتن چراغ پژوهش و تولید آثار فرهنگی در وضعیت کنونی توقف خدمات نهادهای فرهنگی به دلیل پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، خدمات خود را به پژوهشگران حوزه فرهنگ به ویژه کتاب نسخه‌های خطی و آثار تاریخی، به گونه غیر حضوری ارایه می‌دهد.

ادامه مطلب

خدمت‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از ۱۴ تیر ۱۴۰۰ تا آگاهی بعدی متوقف شد

خدمت‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از ۱۴ تیر ۱۴۰۰ تا آگاهی بعدی متوقف شد خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مخاطبان، برپایه اعلام ستاد ملی رویارویی با بیماری کرونا درباره قرمزشدن وضعیت تهران و آغاز پیک پنجم گسترش بیماری، از ۱۴ تیر ۱۴۰۰ تا آگاهی بعدی متوقف خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۴ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی ویژه‌ها

دیدار مجازی با بارگاه ملایک‌پاسبان سلطان سریر ارتضا

دیدار مجازی با بارگاه ملایک‌پاسبان سلطان سریر ارتضا فرارسیدن بیست و سوم ذی‌القعده، روز زیارتی مخصوص امام رضا علیه‌السلام فرصتی تازه برای عرض ارادت به پیشگاه و بارگاه ملایک‌پاسبان سلطان سریر ارتضا حضرت علی‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام و یادآوری جایگاه ویژه ایشان در میان شیعیان به ویژه ایرانیان به شمار می‌آید.

ادامه مطلب

مدیر امور عمومی و پشتیبانی و رییس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک منصوب شدند

مدیر امور عمومی و پشتیبانی و رییس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک منصوب شدند مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در حکم‌هایی جداگانه مدیر امور عمومی و پشتیبانی و رییس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک را منصوب کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

افزایش سطح دانش تخصصی کارشناسان کتابخانه و موزه ملی ملک

افزایش سطح دانش تخصصی کارشناسان کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه و موزه ملی ملک، مجموعه‌ای از کارگاه‌های تخصصی در زمینه‌های گوناگون مدیریت بحران و حوزه‌های تخصصی کتاب‌داری و موزه‌داری را برای افزایش سطح خدمات‌رسانی و کارآیی تخصصی کارکنان و کارشناسان این گنجینه و خانه تاریخی ملک، همچنین افزایش ضریب ایمنی ساختمان موزه و کتابخانه و اشیای تاریخی و نسخه‌های خطی و کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی، در دوره کاهش خدمات حضوری به مخاطبان به دلیل گسترش بیماری کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

کارگاه آموزشی «موزه‌داری و نسخ خطی» در چارچوب «کارگاه‌های دوره جامع نسخه‌شناسی» برگزار می‌شود

کارگاه آموزشی «موزه‌داری و نسخ خطی» در چارچوب «کارگاه‌های دوره جامع نسخه‌شناسی» برگزار می‌شود کارگاه آموزشی «موزه‌داری و نسخ خطی» در چارچوب «کارگاه‌های دوره جامع نسخه‌شناسی» به کوشش موسسه کتاب‌آرایی ایرانی با همکاری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در دو بخش مجازی و حضوری برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ تیر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

کتابخانه و موزه ملی ملک از کتاب نفیس «کلیات سعدی» و «تمبر یادبود حاج حسین آقا ملک» رونمایی کرد

کتابخانه و موزه ملی ملک از کتاب نفیس «کلیات سعدی» و «تمبر یادبود حاج حسین آقا ملک» رونمایی کرد کتابخانه و موزه ملی ملک از کتاب نفیس «کلیات سعدی» و «تمبر یادبود حاج حسین آقا ملک» هم‌زمان با میلاد باسعادت امام رضا علیه‌السلام رونمایی کرد.

ادامه مطلب