کودکان کار با نمایشگاه خود به میهمانی کتابخانه و موزه ملی ملک می‌آیند

کودکان کار در هشتمین جشنواره ماه هشتم در قالب یک نمایشگاه و برنامه ویژه به میهمانی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران می‌آیند.

کودکان کار با نمایشگاه خود به میهمانی کتابخانه و موزه ملی ملک می‌آیند

هشتمین جشنواره ماه هشتم، 14 تا 24 مرداد در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار می‌شود

کودکان کار با نمایشگاه خود به میهمانی کتابخانه و موزه ملی ملک می‌آیند

کودکان کار در هشتمین جشنواره ماه هشتم در قالب یک نمایشگاه و برنامه ویژه به میهمانی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران می‌آیند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، هشتمین جشنواره ماه هشتم به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت، با برنامه‌های گوناگون فرهنگی و هنری همچون نمایشگاه، تور ویژه، نشست تخصصی، کارگاه عملی، نقالی و منقبت‌خوانی و برنامه فرهنگی ویژه کودکان کار، از روز پنج‌شنبه 14 مرداد تا روز یک‌شنبه 24 مرداد 1395 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود. برنامه محوری این جشنواره در سال 1395 خورشیدی، «نمایشگاه موزه و کودکان کار؛ دست‌ساخته‌های کودکان کار بر اساس آثار موزه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک» است که برآیند فعالیت‌های سه سال اخیر بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی در حوزه ارایه خدمات عام‌المنفعه فرهنگی به کودکان کار به شمار می‌آید. کودکان کارِ نگه‌داری شده در چند مرکز خیریه که در سال‌های اخیر از کارگاه‌های آموزشی کارشناسان کتابخانه و موزه ملی ملک بهره‌مند شده‌اند، با حضور در این نمایشگاه، از آثار آفریده‌شده خود بر اساس آموزش‌های ارایه شده در کارگاه‌های یادشده رونمایی می‌کنند. علاقه‌مندان به حضور در این نمایشگاه می‌توانند به تماشای آثاری بنشینند که از سرچشمه خلاقیت کودکان کار در فضایی متفاوت برآمده‌اند.

دهه کرامت، هر ساله در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران در قالب جشنواره‌ای با نام ماه هشتم با برنامه‌هایی گوناگون در دو حوزه تخصصی موزه‌داری و کتاب‌داری در گستره فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی گرامی داشته می‌شود. کتابخانه و موزه ملی ملک، برنامه‌های زیر را در هشتمین جشنواره ماه هشتم را در سال 1395 خورشیدی طراحی کرده است و به اجرا می‌گذارد؛

نمایشگاه‌های درونی

1- مدارس اسلامی (سنت استنساخ در مدارس)

2- موزه و کودکان کار؛ دست‌ساخته‌های کودکان کار بر اساس آثار موزه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک

3- سکه‌ها و تمبرهای تاریخی؛ یادبود امام رضا علیه‌السلام

نمایشگاه‌های بیرونی (تابلوهای تصویر آثار)

هشت نمایشگاه در هشت بیمارستان تهران

1- دستان دعا

2- کلیله و دمنه چاپ سنگی

3- در آینه آسمان

4- شاهنامه چاپ سنگی علیقلی خویی

5- منتخب سکه‌های گنجینه موزه ملی ملک

6- سی مرغ

7- سراچه تن

8- طب الرضا

تورهای ویژه

1- وقف‌گردی در تهران؛ سنت وقف و موقوفات موزه‌ای

2- صحنه و پشت صحنه؛ یک روز میهمانی در کتابخانه و موزه ملی ملک

کارگاه‌های عملی

1- ساخت کاغذ ابری

2- ساخت کاغذ ترمه اصفهان

3- مرمت چوب

4- مرمت کاغذ

5- قصه‌گویی دیجیتال؛ سکه‌های کهن، صداهای تازه

نشست تخصصی

نقش اجتماعی موقوفات/ سیدعبدالله انوار و عمادالدین شیخ‌الحکمایی

آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام

1- سخنرانی

2- نقالی و منقبت‌خوانی

3- پخش فیلم

هشتمین جشنواره ماه هشتم، هم‌زمان با فرارسیدن دهه کرامت از 14 تا 24 مرداد 1395 خورشیدی با برنامه‌های گوناگون در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی در کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» برگزار می‌شود. این جشنواره با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در روز یک‌شنبه 24 مرداد 1395 خورشیدی پایان خواهد یافت. کتابخانه و موزه ملی ملک از همه دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی دعوت می‌کند در برنامه‌های گوناگون این جشنواره بر اساس اطلاع‌رسانی در وب‌سایت کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی malekmuseum.org حضور یابند.

نظر شما: