بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

کتابخانه و موزه ملی ملک در جایگاه نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران از دوستداران آثار تاریخی و موزه‌ای دعوت می‌کند از روز سه‌شنبه ۱۲ تا روز پنج‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ خورشیدی به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، به رایگان از تالارهای موزه‌ای بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران بازدید کنند.

بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

3 هزار سال در هزارتوی تاریخ از دریچه نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران

بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

کتابخانه و موزه ملی ملک در جایگاه نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران از دوستداران آثار تاریخی و موزه‌ای دعوت می‌کند از روز سه‌شنبه 12 تا روز پنج‌شنبه 21 بهمن 1395 خورشیدی به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، به رایگان از تالارهای موزه‌ای بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران بازدید کنند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، موزه ملی ملک، در کنار کتابخانه نفیس نسخه‌های خطی و چاپی، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است. مجموعه سکه، حدود 10 هزار سکه تاریخی از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون را دربرگرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آنجا مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است.

تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه‌های نفیس خطی را دربرمی‌گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان‌ها، قاب‌آیینه‌ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است. یکی از بخش‌های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد

سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب، در آن عرضه می‌شود. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش‌های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه‌ای، به معرفی بیش‌تر واقف می‌پردازد. در این سالن، آثار، دست‌نوشته‌ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.

در کنار این تالارهای همیشگی، اکنون دو نمایشگاه جذاب در سرسرای نمایشگاه‌های دوره‌ای و نگارخانه کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شده است و میزبانی گردشگران و دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی را انتظار می‌کشد. نخستین نمایشگاه، «هفت اقلیم» نام دارد که در آن از دریچه نسخه خطی «الممالک و المسالک» نوشته استخری، به گونه‌ای جذاب به موضوع جغرافیا در تاریخ تمدن ایران و اسلام پرداخته شده است. نمایشگاه دیگر، «قرآن بایسنغری» نام دارد. بزرگ‌ترین قرآن کتابت‌شده در تاریخ ایران و اسلام، موضوع نمایشگاه به شمار می‌آید که نسخه بازنشر آن به همراه برگ‌هایی از این قرآن شگفت‌انگیز، در نمایشگاه یادشده به نمایش درآمده است.

دوستداران عرصه فرهنگ می‌توانند از روز سه‌شنبه 12 بهمن 1394 خورشیدی به مدت 10 روز به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی به رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» بازدید کنند. ساعت بازدید از این مجموعه، هر روز به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی از 8:30 تا 16:15 است.

نظر شما: