۳نمایشگاه کتابخانه و موزه ملی ملک، تنها رخدادهای جهانی موزه‌ای از ایران

۳نمایشگاه کتابخانه و موزه ملی ملک، تنها رخدادهای جهانی موزه‌ای از ایران شورای بین‌المللی موز‌ه‌ها (ایکوم) در آستانه روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۶ میلادی، با معرفی رویدادها و برنامه‌های موزه‌های سراسر جهان هم‌زمان با این مناسبت جهانی، از ۱۱ رخداد در موزه‌های خاورمیانه بدین مناسبت خبر داده است که۳ مورد از آن‌ها در ایران و مشخصا در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

بهمن نامور مطلق: موزه‌ها قامت تمدن ما را بلند می‏‌کنند

بهمن نامور مطلق: موزه‌ها قامت تمدن ما را بلند می‏‌کنند بلندی قامت تمدن‌ها به اندازه متن‎هایی است که آن فرهنگ و تمدن ایجاد کرده است، به همین دلیل نگهداری میراث فرهنگی و آثار تاریخی در موزه‌ها، ما را بلندقامت می‏‌کند زیرا قامت هر تمدنی به تجربه‎های او بستگی دارد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

بازدید رییس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) از نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران

بازدید رییس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) از نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران هانس مارتین هینز رییس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) در آستانه فرارسیدن روز جهانی موزه 17 می 2016 میلادی (28 اردیبهشت 1395 خورشیدی) از نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران بازدید کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

سخنرانی بهمن نامور مطلق و اسماعیل بنی‌اردلان درباره موزه‌های هنر اسلامی

سخنرانی بهمن نامور مطلق و اسماعیل بنی‌اردلان درباره موزه‌های هنر اسلامی دومین نشست «موزه و گفتمان‌های اجتماعی» با سخنرانی بهمن نامور مطلق و اسماعیل بنی‌اردلان در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

آغاز نمایش شاهنامه چاپ سنگی علی‌قلی خویی هم‌زمان با روز بزرگ‌داشت فردوسی

آغاز نمایش شاهنامه چاپ سنگی علی‌قلی خویی هم‌زمان با روز بزرگ‌داشت فردوسی محوطه تاریخی باغ ملی تهران را که به سمت کتابخانه و موزه ملی ملک می‌گذرانیم، دانشجویان و استادان بازدید کننده نمایشگاه در تالار تک اثر موزه نظرمان را به سوی خود می‌کشانند. این نمایشگاه به صورت فصلی برگزار می‌شود و در هر فصل سال میزبان یک اثر ویژه تاریخی و موزه‌ای است. سالن تک اثر کتابخانه و موزه ملی ملک در بهار 1395 خورشیدی به میزبانی از فردوسی و شاهکارش، شاهنامه نشسته است. دسته‌ای از دانشجویان رشته‌های گوناگون گردهم آمده‌اند تا از یک نسخه چاپ سنگی از شاهنامه متعلق به سده سیزدهم خورشیدی بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

دو نمایشگاه «شاهنامه چاپ سنگی» و «هفت اقلیم» در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت

دو نمایشگاه «شاهنامه چاپ سنگی» و «هفت اقلیم» در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت دو نمایشگاه «تک اثر؛ شاهنامه چاپ سنگی» و «هفت اقلیم؛ جغرافیا به روایت نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک» همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام بر اساس‌وقف نامه حاج حسین آقا ملک، در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

سیدمحمد بهشتی: موزه، چراغ روشنایی‌بخش و تبدیل‌گر جمعیت به جامعه است

سیدمحمد بهشتی: موزه، چراغ روشنایی‌بخش و تبدیل‌گر جمعیت به جامعه است موزه مسوولیت دارد به ما یادآوری کند «که» هستیم و «کجا» جای داریم؛ از این‌رو در تبدیل جمعیت به جامعه تاثیری فراوان دارد. موزه‎ها چراغ روشنایی‌بخش ما هستند. در نسبت میان دگرگونی از جمعیت به جامعه هیچ چیز به اندازه حقیقتِ موزه نمی‌تواند کمک کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

دو نمایشگاه تازه با موضوع فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد

دو نمایشگاه تازه با موضوع فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران از دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی دعوت می‌کند با حضور در آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، هم‌زمان با بهره‌گیری از مراسم آیینی، از دو نمایشگاه تازه کتابخانه و موزه ملی ملک در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

سخنرانی سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با موضوع «موزه و جامعه»

سخنرانی سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با موضوع «موزه و جامعه» سلسله نشست‌های «موزه و گفتمان‌های اجتماعی» با سخنرانی سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی