نمایشگاه نسخه‌های خطی ادبیات فارسی و عربی در نعت محمد مصطفی (ص)

همزمان با جشن بزرگ میلاد پیامبر اسلام محمد مصطفی صلی‌الله و علیه و آله در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نسخه نفیس خطی «برده بوصیری» برای سه ماه به نمایش درخواهد آمد، دو نمایشگاه از نسخه‌های منحصربه‌فرد خطی منثور و منظوم در نعت حضرت محمد (ص) برگزار خواهد شد و «دکتر غلامعلی حداد عادل» رییس فرهنگستان زبان و ادب در منقبت آخرین پیام‌آور آسمانی سخنرانی خواهد کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

«برونو فوشه» سفیر فرانسه در ایران: گنجینه نسخه‌های خطی و سکه‌های تاریخی ملک شگفت‌انگیز است

«برونو فوشه» سفیر فرانسه در ایران: گنجینه نسخه‌های خطی و سکه‌های تاریخی ملک شگفت‌انگیز است سفیر فرانسه در ایران در روز سه‌شنبه 3 بهمن 1391 خورشیدی با حضور در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، به تماشای هنر و فرهنگ ایرانی- اسلامی نشست و آثار نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و گنجینه خطی یکی از 6 کتابخانه نفیس خطی کشور را شگفت‌آور خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

بزرگان فرهنگ و ادب ایران، تاریخ شفاهی زندگی حاج حسین آقا ملک را روایت می‌کنند

بزرگان فرهنگ و ادب ایران، تاریخ شفاهی زندگی حاج حسین آقا ملک را روایت می‌کنند چهارصد و هفدهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حالی برگزار شد که مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و گروه همراه وی به دعوت دکتر «غلامعلی حداد عادل» رییس فرهنگستان در این نشست شرکت کرده بودند تا زمینه‌های اجرایی مناسب برای عملیاتی کردن تفاهم‌نامه اخیر میان این دو نهاد فرهنگی را فراهم آورند. مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در این نشست، همچنین اعلام کرد که پروژه‌ای مهم در حوزه گردآوری تاریخ شفاهی زندگی «حاج حسین آقا ملک» واقف و بنیان‌گذار این نهاد بزرگ فرهنگی آغاز شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

برگزاری کارگاه «آشنایی با موزه‌های سکه، نقش، جایگاه و راه‌های همکاری»

عضو کمیته موزه‌های پول شورای بین‌المللی موزه‌ها در نشستی با حضور کارشناسان موزه‌های سکه و پول در مکان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره آشنایی با موزه‌های سکه و پول و نقش و جایگاه این نهاد فرهنگی- تاریخی سخنرانی خواهد کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

فراخوان دومین مسابقه راهنمایی موزه 1391

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد، پس از برگزاری نخستین دوره مسابقه راهنمایی موزه که در سال 1390 خورشیدی برگزار شد، اقدام به برگزاری دومین دوره این مسابقه کرده‌اند. از آنجا که هدف این مسابقه تشویق فعالان عرصه راهنمایی موزه و همچنین کمک به ترویج دانش‌های مورد نیاز در این حوزه است، کمیته برگزاری در نظر گرفته است تا این مسابقه را در دو بخش کارگاه آموزشی و مسابقه برگزار کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

دیدار با مناره‌های «شهر هزار مناره»

دیدار با مناره‌های «شهر هزار مناره» مسجد یکی از نمادهای هویتی شهر اسلامی است. بی‌شک یکی از ارکان سازه مسجد، مناره‌ای است که جایگاه نور و بانگ اذان به شمار می‌آید. بانگ اذان، در فرهنگ اسلامی، مومنان را به عبادت گروهی در مسجد فرامی‌خواند. از این رو در فرهنگ اسلامی، مناره در بنای مسجد از جایگاهی ویژه برخوردار است. مومنان از فراز مناره با بانگ اذان به عبادت گروهی دعوت می‌شوند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

در همخوانی با آسمان در کتابخانه و موزه ملی ملک

در همخوانی با آسمان در کتابخانه و موزه ملی ملک به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در ادامه طرح غنی سازی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، کتابی دیگر با عنوان " در همخوانی با آسمان " به مجموعه کتاب های انگلیسی کتابخانه ملک افزوده شد. انسان همواره در پی کشف راز های نهفته در گستره آسمان بوده است تا از طریق آن زندگی زمینی را برای خود آسانتر کند. دانشمندان زیادی به گردش و تحقیق در علم نجوم پرداختند که در این میان سهم دانشمندان اسلامی سهم کمی نبوده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۱ در اخبار موسسه