برگزاری تور مشاهیر فرهنگی و هنری تهران با محوریت حاج حسین آقا ملک

برگزاری تور مشاهیر فرهنگی و هنری تهران با محوریت حاج حسین آقا ملک کتابخانه و موزه ملی ملک با همکاری کافه تهرون، زندگی بازرگان فرهیخته را روایت می‌کند برگزاری تور مشاهیر فرهنگی و هنری تهران با محوریت حاج حسین آقا ملک با طراحی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و همکاری سایت فرهنگی- گردشگری کافه تهرون، «تور مشاهیر فرهنگی و هنری تهران با محوریت حاج حسین آقا ملک» به مناسبت فرارسیدن میلاد امام رضا علیه‌السلام و آغاز جشنواره ماه هشتم در این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی، برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نمایشگاه گیاهان شفابخش بر اساس طب سنتی ایرانی- اسلامی

نمایشگاه گیاهان شفابخش بر اساس طب سنتی ایرانی- اسلامی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به بهانه ثبت هزاره تالیف قانون ابن سینا در یونسکو برگزار می‌کند نمایشگاه گیاهان شفابخش بر اساس طب سنتی ایرانی- اسلامی «نمایشگاه گیاهان شفابخش بر اساس طب سنتی ایرانی- اسلامی» در موسسه موزه و کتابخانه ملی ملک برگزار می‌شود. در این نمایشگاه افزون بر معرفی گیاهانی که خواص دارویی دارند، نمونه‌هایی از تصویرهای این گیاهان در آثار نگارگری هم به نمایش درمی‌آید. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی به مناسبت برگزاری جشن دهه کرامت و جشنواره ماه هشتم، نمایشگاهی از گیاهان شفابخش را با نام «سبزهای شفابخش» برگزار می‌کند. بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک، هر ساله مراسمی آیینی در 7 مناسبت مذهبی در این مجموعه برگزار می‌شود. میلاد امام رضا علیه‌السلام یکی از این مناسبت‌ها است. جشنواره ماه هشتم، مجموعه آیین‌هایی است که موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک هر ساله از میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها تا میلاد امام رضا علیه‌السلام در این نهاد وقفی فرهنگی برگزار می‌کند. این جشن ده روزه در مجموعه ملک، هر ساله با یک نمایشگاه ویژه همراه است. نمایشگاه گیاهان شفابخش، ویژه امسال این مجموعه است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

ارایه رایگان مشاوره طب سنتی به علاقه‌مندان در کتابخانه و موزه ملی ملک

ارایه رایگان مشاوره طب سنتی به علاقه‌مندان در کتابخانه و موزه ملی ملک همزمان با برگزاری جشنواره ماه هشتم در موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد ارایه رایگان مشاوره طب سنتی به علاقه‌مندان در کتابخانه و موزه ملی ملک موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در دهه کرامت، به ارایه مشاوره طب سنتی می‌پردازد. این مشاوره‌های رایگان که در نگارخانه این موسسه ارایه می‌شود، به مناسبت برگزاری پنجمین سال برگزاری جشنواره ماه هشتم و نمایشگاه گیاهان شفابخش در این جشنواره برنامه‌ریزی شده است. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، همزمانی آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام که هر ساله در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود، با هزارمین سال تالیف کتاب «قانون در طب» اثر حکیم ابوعلی سینا بهانه‌ای است که نمایشگاه ویژه‌ای با موضوع طب سنتی و گیاهان دارویی در این موسسه برگزار شود. این نمایشگاه با محوریت نسخه‌های خطی کتاب قانون در طب ابن سینا، همراه با معرفی 30 گیاه دارویی به عنوان گیاهان دارویی شفابخش، پای متخصصان طب سنتی را هم به جشن دهه کرامت (از میلاد حضرت معصومه سلام‌الله علیها تا میلاد امام رضا علیه‌السلام) باز کرده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

کارگاه یک‌روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی

کارگاه یک‌روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک همزمان با آغاز دهه کرامت برگزار می‌کند کارگاه یک‌روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی کارگاه یک روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی با تدریس «شهریار پیروزرام» در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این کارگاه یک‌روزه در راستای گسترش فعالیت‌های آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در روز دوشنبه 18 شهریور 1392 خورشیدی از ساعت 13 تا 16، میزبان هنرجویان و دوستداران فرهنگ و هنر خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

شرح استاد عبدالله انوار بر «نفایس الفنون فی عرایس العیون» در کتابخانه و موزه ملی ملک

شرح استاد عبدالله انوار بر «نفایس الفنون فی عرایس العیون» در کتابخانه و موزه ملی ملک استاد عبدالله انوار به شرح مهم‌ترین اثر علامه شمس‌الدین آملی می‌پردازد آموزش «نفایس الفنون فی عرایس العیون» در کتابخانه و موزه ملی ملک استاد عبدالله انوار در یک دوره جامع آموزشی در کتابخانه و موزه ملی ملک، به شرح و توضیح کتاب «نفایس الفنون فی عرایس العیون» مهم‌ترین اثر علامه محمد بن محمود ملقب به شمس‌الدین آملی می‌پردازد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «نفایس الفنون فی عرایس العیون» مهم‌ترین اثر علامه محمد بن محمود ملقب به شمس‌الدین آملی در سده هشتم هجری است که از جمله کتاب‌های معتبر فارسی شمرده می‌شود. این اثر درباره شرح موضوعات مختلف علوم است که در آن بیش از 120 نوع از علوم و چندین فنون گوناگون یاد شده است. دکتر ذبیح‌الله صفا در تاریخ ادبیات ایران درباره کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون آورده است که حکم دایره‌المعارفی جامع و مفصل در علوم قدیم دارد و شمس‌الدین آملی آن را با نهایت تبحر و دقت نوشته و در همه ابواب چنانکه باید از عهده کار دشوار خود برآمده و مطالب غامض علمی را با انشایی درست و متقن به صراحت و روشنی بیان کرده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گفت‌وگو با «بانو شهیندخت ناصری» اهداکننده کتابخانه شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک

گفت‌وگو با «بانو شهیندخت ناصری» اهداکننده کتابخانه شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک گفت‌وگو با «بانو شهیندخت ناصری» اهداکننده کتابخانه شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک سنت اهدا و وقف آثار فرهنگی باید به فرهنگ همگانی تبدیل شود سنت وقف از جمله سنت‌های نیکویی است که از دیرباز در میان ایرانیان رواج داشته و منشا خدمات گران‌بهایی شده است. وقف و اهدای آثار فرهنگی و تاریخی از سوی اشخاص به موزه‌ها و کتابخانه‌ها دارای برکتی مضاعف است؛ از یک‌سو ترویج و فرهنگ‌سازی این سنت نیکو در جامعه است و از سوی دیگر گامی در جهت حفظ و ماندگاری آثار فرهنگی، تاریخی و هنری این مرز و بوم به شمار می‌آید. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، بانو شهیندخت ناصری (اتابکی) همسر شادروان دکتر «پرویز اتابکی» به تازگی مجموعه‌ای ارزشمند از کتاب‌های شخصی ایشان را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرده‌اند. شادروان دکتر «پرویز اتابکی» سال‌های دراز در وزارت امور خارجه خدمت و در در کشورهای گوناگون به عنوان کارمند، کاردار و سفیر خدمت می‌کرد. بخشی از کتابخانه ایشان اکنون به همت بانوی گران‌قدرشان به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شده است. با این بانوی نیکوکار در این‌باره گفت‌وگو کرده‌ایم. شما اخیرا مجموعه‌ای از کتاب‌های متعلق به کتابخانه مرحوم دکتر اتابکی را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرده‌اید. کتابخانه ایشان چگونه تشکیل شد؟

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

اهدای یک‌هزار نسخه از کتابخانه شخصی شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک

اهدای یک‌هزار نسخه از کتابخانه شخصی شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک با کوشش بانو شهیندخت ناصری صورت گرفت اهدای یک‌هزار نسخه از کتابخانه شخصی شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک همسر شادروان دکتر «پرویز اتابکی»، بیش از یک‌هزار نسخه از کتاب‌ها و نشریات کتابخانه شخصی این پژوهشگر و نویسنده را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گزارش تصویری مراحل ساخت نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک/ یادگاری که در این گنبد دوار بماند

گزارش تصویری مراحل ساخت نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک یادگاری که در این گنبد دوار بماند صدای پای زمان از جای‌جای این سرای عشق به گوش می‌رسد. این نمادین منزل، یادآور بزرگ‌مردی پارسامنش از تبار جوان‌مردان است؛ او که عشق به معبود ابدی را تنها ثروت جاویدان یافت و زر و زیور دنیا را به گوشه چشمی نظر نکرد و همه ثروت مادی و دنیوی را با یک گوشه چشم یار معاوضه کرد. اتاق مخملی با صندلی چوبی، فرش‌های ظریف ابریشمی و همه موجودی‌اش گویی بار دیگر به حضور صاحب‌خانه اهل دل خود مفتخر است. گویا چرخ زمان به عقب برگشته و حاج حسین آقا با نگاه مهربان و هیبت مردانه خود، نشسته بر صندلی‌اش، خوشامدگوی میهمانان این منزل است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک گشایش یافت

همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک گشایش یافت ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد/ دل رمیده ما را انیس و مونس شد در شبی فرخنده، مزین به نام مبارک کریم اهل بیت علیه‌السلام در ماه مهمانی پروردگار و به پاس گرامی‌داشت سنت نیکوی وقف در موقوفه‌ای که متعلق به حضرت علی ابن موسی‌الرضا علیه‌السلام است، جمعی گرد آمدند تا کار نیک و صالح بزرگ‌مردی فرهیخته از تبار نیکان روزگار را ارج نهند و به سهم خود یاد و نام او را گرامی دارند. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت میلاد نورانی امام حسن مجتبی علیه‌السلام و مراسم باشکوه گشایش «نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک» با حضور بانو «عزت‌ملک ملک»، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک و سخنرانی «سید‌محمد‌مجتبی حسینی» مدیر‌عامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «حمید‌رضا قاسمی» مدیر‌عامل سازمان موقوفات ملک، «محمد‌حسین عادلی» اقتصاددان، نویسنده و مدرس دانشگاه و «محمود صلاحی» استاندار پیشین خراسان رضوی در حضور گروهی از دوستداران فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

تندیس حاج حسین آقا ملک 2 مرداد 1392 رونمایی می‌شود

تندیس حاج حسین آقا ملک 2 مرداد 1392 رونمایی می‌شود ساخت تندیس واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک به وسیله سازنده تندیس مشاهیری چون «عزت‌اله انتظامی» و «محمود فرشچیان» تندیس حاج حسین آقا ملک 2 مرداد 1392 رونمایی می‌شود تندیس «حاج حسین آقا ملک» واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک اثر «حمید کنگرانی» مجسمه‌ساز در روز 2 مرداد همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین مجتبی علیه‌السلام و گشایش نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، با حضور شماری از اهل فرهنگ و هنر رونمایی می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه