نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود

نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در آیینی باشکوه از نسخه بازنشر «مناجات» منسوب به امیرالمومنین علیه‌السلام به خط «سلطان‌محمد خندان» رونمایی می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

ضرورت تصویب سند ملی استانداردسازی موزه‌های ایران با همکاری همه موزه‌ها

ضرورت تصویب سند ملی استانداردسازی موزه‌های ایران با همکاری همه موزه‌ها مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در هفته میراث فرهنگی یادآور شد ضرورت تصویب سند ملی استانداردسازی موزه‌های ایران با همکاری همه موزه‌ها موزه ملی ملک به عنوان نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران زیر نظر آستان قدس رضوی، آمادگی دارد با همکاری و اجماع موزه‌های دیگر و کمیته ملی موزه‌های ایران، زمینه تنظیم برنامه و سندی مدون برای ارتقا و توسعه موزه‌داری در کشور را فراهم آورد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بازدید رایگان از موزه ملی ملک در روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی

بازدید رایگان از موزه ملی ملک در روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی بازدید از موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، به مدت یک هفته رایگان خواهد بود. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند از روز شنبه 28 اردیبهشت 1392 خورشیدی همزمان با روز جهانی موزه و آغازین روز از هفته میراث فرهنگی تا روز پنج‌شنبه 2 خرداد 1392 خورشیدی از ساعت 8:15 تا ساعت 16:30 (پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:30)، به شیوه رایگان از تالارهای موزه‌ای موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

آشنایی با تولیدات فرهنگی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه کتاب تهران

آشنایی با تولیدات فرهنگی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه کتاب تهران موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان یکی از موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی با حضور فعال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1392 خورشیدی، نمایی از فعالیت‌های خود در سال گذشته در حوزه‌های گوناگون مرتبط با نسخه‌های خطی و کتاب‌های چاپ قدیمی (سنگی و سربی)، فعالیت در زمینه کتابخانه مجازی، تولیدات فرهنگی و انتشارات مشارکتی با ناشران بزرگ و نهادهای فرهنگی را در آستانه دید علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار داده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها/ رونمایی از نسخه بازنشر دیوان حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی

آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها/ رونمایی از نسخه بازنشر دیوان حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی برگزاری آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی از نسخه بازنشر دیوان حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها و بزرگداشت روز زن در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 خورشیدی برگزار شد. در این آیین، برگی دیگر بر دفتر کهن نیک‌اندیشی و نیکومنشی این سرزمین کهن افزوده شد و تصویری زیبا از یک هنر کهن در ایران به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها

برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها گشایش نمایشگاه آثار اهدایی بانو ایران دست‌غیب بهشتی و رونمایی از نسخه بازنشر دیوان نفیس حافظ همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها (بر اساس وقف‌نامه) در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 خورشیدی، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور در حوزه نسخه‌های نفیس خطی میزبان برنامه‌های گوناگون فرهنگی خواهد بود. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، گشایش نمایشگاه آثار اهدایی بانو ایران دست‌غیب بهشتی، رونمایی از نسخه چاپی دیوان نفیس حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی و گشایش نمایشگاه همانندسازی منتخب سکه‌های تاریخی موزه ملی ملک، برخی از این برنامه‌ها به شمار می‌آیند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌کند/ دوره آموزشی ابری‌سازی (کاغذ ابری) به شیوه عملی

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌کند/ دوره آموزشی ابری‌سازی (کاغذ ابری) به شیوه عملی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با برگزاری «دوره آموزشی ابری‌سازی (کاغذ ابروباد)»، زمینه آشنایی بیش‌تر هنرجویان حوزه هنرهای سنتی کتابت و کتاب‌آرایی را با یکی از جذاب‌ترین تکنیک‌های این بخش فراهم می‌کند. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، ابری‌سازی یکی از هنرهای کهن ایرانی در فن کتاب‌آرایی است. هنرمندان ابری‌ساز با ایجاد نقوش اتفاقی و ترکیبات رنگی چشم‌نواز و زیبا، طرح‌های خیال‌انگیز و جذابی روی کاغذ پدید می‌آوردند. «ابری» در اصطلاح، کاغذی است که با درآمیختن رنگ‌های گوناگون روی آن، نقوشی درهم شبیه به ابر یا امواج آب بر آن، پدید می‌آید. از این‌گونه کاغذ برای آراستن حاشیه کتاب‌های نفیس خطی، مرقعات، متن قطعات خط و نقاشی، روی جلد، آستربدرقه کتاب، زمینه قلمدان و جعبه¬های روغنی استفاده می‌شده است. این کاغذ امروزه اما بیش‌تر برای قطعه‌نویسی به کار می‌رود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بازدید دانشجویان طب سنتی دانشگاه شاهد از موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک

بازدید دانشجویان طب سنتی دانشگاه شاهد از موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک گروهی از دانشجویان گروه طب سنتی دانشگاه شاهد به سرپرستی دکتر محسن ناصری در روز شنبه هفتم اردیبهشت سال 1392 خورشیدی، در جریان بازدید از موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، به تماشای نسخه‌های نفیس خطی پزشکی در یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ایران در حوزه نسخه‌های نفیس خطی نشستند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه