کتابخانه و موزه ملی ملک در ادامه «نشست‌های تخصصی سکه» برگزار می‌کند؛ بررسی و شناخت نمادهای سکه‌های هخامنشی

کتابخانه و موزه ملی ملک در ادامه «نشست‌های تخصصی سکه» برگزار می‌کند؛ بررسی و شناخت نمادهای سکه‌های هخامنشی «محمد خزایی» محقق و پژوهشگر حوزه سکه‌های تاریخی، در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی سکه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در نشست تیرماه به «بررسی و شناخت نمادهای سکه‌های هخامنشی» می‌پردازد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نشست‌های تخصصی سکه، برآیند همکاری موزه‌های سکه در تهران به شمار می‌آید که در هر ماه با موضوعی ویژه در این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی برگزار می‌شود. در این برنامه، کارشناسان سکه از موزه‌های گوناگون تهران و نیز علاقه‌مندان و دوستداران سکه‌های تاریخی حضور می‌یابند. نشست تیر 1392 خورشیدی که در روز سه‌شنبه 4 تیر از ساعت 10 صبح در نگارخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود، به سکه‌های هخامنشی و بررسی و شناخت نمادهای روی آن‌ها اختصاص دارد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گرامی‌داشت میلاد امام حسین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ نسخه خطی شرح عبدالعلی بیرجندی بر «تذکره نصیریه» به نمایش درآمد

گرامی‌داشت میلاد امام حسین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ نسخه خطی شرح عبدالعلی بیرجندی بر «تذکره نصیریه» به نمایش درآمد همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین (ع)، نسخه خطی شرح علامه عبدالعلی بیرجندی بر «تذکره نصیریه» اثر «خواجه نصیر‌الدین توسی» به مدت شش ماه، در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه دید علاقه‌مندان و دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این آیین فرخنده با حضور «سید‌محمد بهشتی» رییس کمیته ملی موزه‌های ایران، «رضا کوچک‌زاده» پژوهشگر و مولف کتاب «فهرست توصیفی شبیه‌‌نامه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک»، «نوشاد رکنی» پژوهشگر میراث فرهنگی، «خسرو شیخی» مدیر امور عمومی و پشتیبانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «محسن میرزا‌علی» پرده‌خوان و جمعی از استادان و علاقه‌مندان عرصه هنر و فرهنگ برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بررسی جایگاه علمی ریاضی‌دان و ستاره‌شناس مشهور ایرانی و گشایش نمایشگاه گزیده کاغذهای ابری

بررسی جایگاه علمی ریاضی‌دان و ستاره‌شناس مشهور ایرانی و گشایش نمایشگاه گزیده کاغذهای ابری برنامه‌های آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک بررسی جایگاه علمی ریاضی‌دان و ستاره‌شناس مشهور ایرانی و گشایش نمایشگاه گزیده کاغذهای ابری همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک- موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی- کارشناسان درباره جایگاه علمی عبدالعلی بیرجندی ریاضی‌دان و ستاره‌شناس مشهور سده‌های نهم و دهم هجری سخنرانی خواهند کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

رونمایی از کتاب «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک»

رونمایی از کتاب «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک» در آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام در موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی انجام می‌شود رونمایی از کتاب «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک» همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، کتاب «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های ملک (شبیه‌نامه‌های گنجینه خطی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک)» رونمایی خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

آیین گرامی‌داشت مبعث حضرت محمد (ص) در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ بررسی جایگاه معراج پیامبر (ص) در نگارگری ایرانی

آیین گرامی‌داشت مبعث حضرت محمد (ص) در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ بررسی جایگاه معراج پیامبر (ص) در نگارگری ایرانی عصر شنبه هجدهم خرداد‌ ماه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به یمن نام رسول نور و رحمت و زیباترین جلوه آفرینش، غرق در شکوهی روحانی و عطر محمدی بود. در بخشی از این مراسم، میهمانان به ویژه علاقه‌مندان به هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی، به تماشای هنر نگارگران ایرانی در نمایش معراج پیامبر (ص) نشستند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

رونمایی از نسخه نفیس خطی «شرح التذکره النصیریه فی الهیئه» عبدالعلی بیرجندی در کتابخانه و موزه ملی ملک

رونمایی از نسخه نفیس خطی «شرح التذکره النصیریه فی الهیئه» عبدالعلی بیرجندی در کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت ثبت «پانصدمین سالگرد زندگی فعال عبدالعلی بیرجندی» در برنامه ثبت سده و هزاره مشاهیر یونسکو انجام می‌شود رونمایی از نسخه نفیس خطی «شرح التذکره النصیریه فی الهیئه» عبدالعلی بیرجندی در کتابخانه و موزه ملی ملک موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام، به مناسبت ثبت «پانصدمین سالگرد زندگی فعال عبدالعلی بیرجندی» در برنامه ثبت سده و هزاره مشاهیر یونسکو، از نسخه نفیس خطی «شرح التذکره النصیریه فی الهیئه» تالیف این ریاضی‌دان و ستاره‌شناس مشهور سده‌های نهم و دهم هجری رونمایی می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج در کتابخانه و موزه ملی ملک

معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج در کتابخانه و موزه ملی ملک سخنرانی «عبدالمجید شریف‌زاده» در آیین گرامی‌داشت مبعث حضرت رسول (ص) معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج در کتابخانه و موزه ملی ملک «سیدعبدالمجید شریف‌زاده» نگارگر و پژوهشگر حوزه هنرهای سنتی در آیین گرامی‌داشت مبعث حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه و آله در کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج سخنرانی خواهد کرد. «شریف‌زاده» به ویژگی‌های هنری و معنوی نگاره‌های مرتبط با معراج خواهد پرداخت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

با حضور 3 استاد ابری‌ساز از 19 تا 21 خرداد برگزار می‌شود/ کارگاه آموزش عملی ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک

با حضور 3 استاد ابری‌ساز از 19 تا 21 خرداد برگزار می‌شود/ کارگاه آموزش عملی ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک 3 تن از استادان ابری‌ساز ایران با حضور در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در یک کارگاه 3 روزه عملی، تکنیک‌های گوناگون ابری‌سازی را به علاقه‌مندان و دوستداران هنرهای ایرانی- اسلامی آموزش خواهند داد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «ابری» در اصطلاح، کاغذی است که با درآمیختن رنگ‌های گوناگون روی آن، نقوشی درهم شبیه به ابر یا امواج آب بر آن، پدید می‌آید. از این‌گونه کاغذ برای آراستن حاشیه کتاب‌های نفیس خطی، مرقعات، متن قطعات خط و نقاشی، روی جلد، آستربدرقه کتاب، زمینه قلمدان و جعبه‌های روغنی استفاده می‌شده است. این کاغذ امروزه اما بیش‌تر برای قطعه‌نویسی به کار می‌رود. «شهریار پیروزرام»، «مهدی سهرابی نصر» و «محمدحسین قربانی» در این کارگاه سه روزه، هر یک به شیوه خویش، روش‌ها و طرح‌ها گوناگون ساخت کاغذهای ابری را اجرا می‌کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند

مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند رونمایی از دو مناجات نفیس خطی از مولای شیعیان و گشایش یک نمایشگاه آثار اهدایی در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی (ع) مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند آیین گرامیداشت میلاد مولی‌الموحدین علی (ع) با مراسم رونمایی از مناجات منثور حضرت امیر‌المومنین (ع) (اهدایی استاد مجتبی ملک‌زاده به کتابخانه و موزه ملی ملک)، رونمایی از باز‌نشر مناجات منظوم منسوب به حضرت امیر‌المومنین علی (ع) به خط سلطان‌محمد خندان و بازگشایی نمایشگاه آثار اهدایی دکتر علی حجت‌زاد در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

پنج‌شنبه 2 خرداد 1392، برگزاری آیین گرامی‌داشت حضرت علی (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک

پنج‌شنبه 2 خرداد 1392، برگزاری آیین گرامی‌داشت حضرت علی (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام- بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک- با برنامه‌های گوناگون فرهنگی در حوزه نمایشگاه‌های موزه‌ای و نسخه‌های نفیس خطی از میهمانان و فرهیختگان میزبانی می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه