آغاز ثبت نام پاییز برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول

آغاز ثبت نام پاییز برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول مرکز آموزش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه پاییز ۱۳۹۴ خورشیدی، برای ۶ دوره آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در فصل پاییز ثبت نام می‌کند. گروهی از استادان برجسته در حوزه‌های گوناگون هنری تدریس در این دوره‌های آموزشی را برعهده دارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

رییس کتابخانه ملی چین: خوش‌نویسی در هیچ ملت و تمدنی به اندازه جهان اسلام، ویژه و منحصربه‌فرد نیست

رییس کتابخانه ملی چین: خوش‌نویسی در هیچ ملت و تمدنی به اندازه جهان اسلام، ویژه و منحصربه‌فرد نیست رییس کتابخانه ملی چین در بازدید از گنجینه آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، پس از تماشای تالار خوش‌نویسی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران گفت: فکر می‌کنم در هیچ ملت و تمدنی، خوش‌نویسی مثل جهان اسلام، مخصوص، پیشرفته و منحصربه‌فرد نباشد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

آثار تاریخی در موزه‌ها چگونه ثبت، شماره‌بندی و لیبل‌گذاری می‌شوند

آثار تاریخی در موزه‌ها چگونه ثبت، شماره‌بندی و لیبل‌گذاری می‌شوند اگر بخواهیم در یک موزه، اثری تاریخی را ثبت و شماره‌بندی کنیم و بر آن لیبل بگذاریم، چه شیوه‌هایی برای این کار وجود دارد؟ این کار آیا به تکنیک‌هایی نیازمند است؟ کارشناسان و متولیان موزه‌ها در این زمینه چگونه باید رفتار کنند؟ کارشناسانی از نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشستی تخصصی که با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی، در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار می‌شود، به این پرسش‌ها پاسخ خواهند داد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

آمادگی متخصصان ژاپنی برای همکاری با کتابخانه و موزه ملی ملک در زمینه مستندنگاری پیشرفته آثار تاریخی

آمادگی متخصصان ژاپنی برای همکاری با کتابخانه و موزه ملی ملک در زمینه مستندنگاری پیشرفته آثار تاریخی یک گروه از متخصصان برجسته ژاپنی و ایرانی دانشگاه کیوتو ژاپن در زمینه مستندنگاری پیشرفته آثار تاریخی به ویژه در حوزه آثار حجمی و سه‌بعدی، در بازدیدی تخصصی از گنجینه آثار تاریخی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، آمادگی خود را برای همکاری مشترک با کتابخانه و موزه ملی ملک اعلام کردند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

سخنرانی رییس مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در کتابخانه و موزه ملی ملک با موضوع هنر و زیبایی

سخنرانی رییس مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در کتابخانه و موزه ملی ملک با موضوع هنر و زیبایی ششمین و آخرین نشست تخصصی هنر و زیبایی با سخنرانی دکتر محمدرضا رحیم‌زاده رییس مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در روز چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ خورشیدی ساعت ۱۶ در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

پروفسور لورنز کورن: کتابخانه و موزه ملی ملک به دلیل کیفیت خدمات فرهنگی در جهان شناخته می‌شود

پروفسور لورنز کورن: کتابخانه و موزه ملی ملک به دلیل کیفیت خدمات فرهنگی در جهان شناخته می‌شود ۱۰ کارشناس و متخصص برجسته از دانشگاه و موزه بامبرگ آلمان (بخش‌های شرق‌شناسی و موزه هنر اسلامی)، موزه هنر اسلامی، موزه پرگامون برلین، انستیتو مطالعات ایرانی وین اتریش، انستیتو باستان‌شناسی تاشکند ازبکستان، هنر و باستان‌شناسی اسلامی دانشگاه بامبرگ آلمان، موزه لیدن اشتوتگارت و نیز دانشگاه بن آلمان در بازدیدی تخصصی از بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، جنبه‌های گوناگون فعالیت‌های نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران را به تماشا نشستند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

در جست‌وجوی زیبایی در آثار و تالیفات ابن سینا

در جست‌وجوی زیبایی در آثار و تالیفات ابن سینا یک استاد دانشگاه با بیان این که معناشناسی زیبایی شاخصه اولی است که ابن سینا آن را به عنوان الگویی از زیبایی مطرح می‌کند، افزود: ابوعلی سینا به گونه‌ای ویژه در کتاب یا رساله‌ای خاص به مساله زیبایی نپرداخته است، که این واژه در همه آثار وی جریان می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

هاینس فیشر: گردآوری گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، تنها از عهده یک دولت برمی‌آید

هاینس فیشر: گردآوری گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، تنها از عهده یک دولت برمی‌آید هاینتس فیشر، رییس‌جمهور اتریش به همراه همسرش مارگیت فیشر، تعدادی از مدیران موزه‌های برتر و چند تن از وزیران کابینه آن کشور و نیز چندین خبرنگار اتریشی، چهارشنبه ۱۸ شهریورماه از موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران بازدید کردند. آن‌ها در این بازدید، 3 هزار سال فرهنگ و تمدن ایران و اسلام را نظاره‌گر شدند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

​تأویلاتی صوفیانه

​تأویلاتی صوفیانه کشف‌الاسرار و عده‌الابرار، کتابی در تفسیر قرآن و بزرگ‌ترین و نخستین تفسیر عرفانی به زبان فارسی به شمار می‌آید. این کتاب بر اساس تفسیری از خواجه عبدالله انصاری که دست روزگار آن را به ما نرسانده، در ده جلد نوشته شده است. گروهی بر این این باورند که این اثر در اصل از آنِ خود خواجه عبدالله انصاری است و گروهی دیگر و از جمله محمد معین، این اثر را از آنِ سعدالدین تفتازانی دانسته‌اند. بر اساس مطالعات و پژوهش‌های علی‌اصغر حکمت اما نویسنده این کتاب بازشناسی شد؛ ابوالفضل رشیدالدین میبدی.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ در اخبار موسسه