قصه‌گویی و عروسک‌سازی برای کودکان کار افغان

قصه‌گویی و عروسک‌سازی برای کودکان کار افغان «بچه‌ها فکر می‌کنید چند سال از دوستی ایرانی‌ها و افغانی‌ها می‌گذره؟». این پرسش ساده و کودکانه، آغاز همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه عروسک‌های ملل برای برگزاری کارگاه و ارایه آموزش‌هایی فرهنگی و هنری به کودکان کار افغان در موسسه خیریه اراتقای کیفیت زندگی ایرانیان (ایلیا) بود که با نگاهی نیک‌اندیشانه هم‌زمان با رمضان۱۴۳۷ قمری و از واپسین روزهای خرداد ۱۳۹۵ خورشیدی شکل گرفته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

کتابخانه و موزه ملی ملک؛ موزه دوستدار کودک

کتابخانه و موزه ملی ملک؛ موزه دوستدار کودک کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران با تمرکز بیش‌تر بر آموزش‌های غیر رسمی کودکان و نوجوانان در سه سال گذشته توانسته است کارنامه‌ای قابل توجه در زمینه ارایه آموزه‌های فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی به ویژه در حوزه آثار تاریخی- فرهنگی بر جای بگذارد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک در سه مرکز نگهداری کودکان خاص کارگاه موزه‌ای برگزار کرد

کتابخانه و موزه ملی ملک در سه مرکز نگهداری کودکان خاص کارگاه موزه‌ای برگزار کرد کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم فعالیت‌های خیرخواهانه و عام‌المنفعه برای کودکان خاص، با برگزاری سه برنامه ویژه کودکان کار در سه منطقه آسیب‌پذیر تهران، خدمات فرهنگی به آنان ارایه کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

سفرنامه‌های تاریخی «خودی» از ما نشان می‌دهند که نکوشیده‌ایم آن را از خود بدانیم

سفرنامه‌های تاریخی «خودی» از ما نشان می‌دهند که نکوشیده‌ایم آن را از خود بدانیم با وجود همه اماها و اگرهایی که درباره سفرنامه‌ها و گزارش‌های نوشتاری فرنگیان وجود دارد، یک نقطه قابل اتکا است که نمی‌توان در آن تردید کرد. آن‌ها خودی از ما دیده‌اند که چندان نکوشیده‌ایم، آن را از خود بدانیم؛ به تعبیری شبیه آنچه در اصطلاح ایرونی‌بازی رخ می‌دهد، در اینجا نیز اتفاق می‌افتد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

درخشش نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر

درخشش نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر تصویر ۱۱۰ اثر موزه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در بیش از ۲۰۰ بیلبورد تبلیغاتی پایتخت به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه بازدید‌های خاص

نماهای تاریخی ایران از نگاه جهانگردان بازتابانده می‌شود

نماهای تاریخی ایران از نگاه جهانگردان بازتابانده می‌شود گروهی از پژوهشگران، تاریخ‌نگاران و جامعه‌شناسان در همایش «بازنمایی ایران و ایرانیان در سفرنامه‌ها»، نماهایی جذاب از روایت جهانگردان از ایران در سفرنامه‌ها و گزارش‌های تاریخی‌شان را بازمی‌تابانند. همایش «بازنمایی ایران و ایرانیان در سفرنامه‌ها» به کوشش پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، کتابخانه و موزه ملی ملک و گروه اخلاق انجمن جامعه‌شناسی ایران، در روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ خورشیدی در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد

نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد نسخه خطی «عرفات العاشقین»، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تذکره‌های عرفانی فارسی متعلق به سده یازدهم هجری که در کتابخانه و موزه ملی ملک موجود است، به عنوان پنجمین اثر دیداری- شنیداری ایران در کمیته منطقه‌ای (آسیا و اقیانوسیه) در حافظه جهانی ثبت شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه

ناصر فکوهی مطرح کرد: پاسخ به کدام چالش‌ها موزه‌های پایدار نامیده می‌شود

ناصر فکوهی مطرح کرد: پاسخ به کدام چالش‌ها موزه‌های پایدار نامیده می‌شود وقتی یک شی به موزه می‌‏رود، می‌‏توانیم با نوشتن جمله‌ای کوچک هویت آن را تغییر دهیم، این تغییر هویت امروز موضوعی بسیار مطرح است. همچنین فرآیند انحصار نیز قابل بحث است. بر اساس این فرآیند شی موزه‎ای از دسترسی آزاد خارج است و تنها در ساعت، زمان و مکانی خاص و با پرداختن پول می‌‏توان به آن دسترسی داشت. تفکر درباره راه حل چنین چالش‎هایی است که موزه پایدار نامیده می‌‏شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی