​ششمین مسابقه راهنمایان موزه، در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

ششمین مسابقه راهنمایان موزه، با محور «تدوین برنامه برای راهنمایی یک تالار موزه‌ای» در روزهای هفتم، هشتم و نهم اسفند ۱۳۹۵ خورشیدی با حضور و شرکت حدود ۴۰ نفر از راهنمایان گردشگری و موزه و دانش‌آموختگان حوزه‌های موزه‌داری، میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

​ششمین مسابقه راهنمایان موزه، در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

ششمین مسابقه راهنمایان موزه، در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

راهنمایی گردشگری در یک تالار موزه‌ای چگونه می‌تواند باشد

ششمین مسابقه راهنمایان موزه، با محور «تدوین برنامه برای راهنمایی یک تالار موزه‌ای» در روزهای هفتم، هشتم و نهم اسفند 1395 خورشیدی با حضور و شرکت حدود 40 نفر از راهنمایان گردشگری و موزه و دانش‌آموختگان حوزه‌های موزه‌داری، میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، شرکت‌کنندگان در ششمین دوره مسابقه راهنمایان موزه با اهداف «بالا بردن سطح دانش راهنمایان موزه‌ها»، «ایجاد فرصت برای تجربه کار گروهی در موزه»، «ایجاد پیوند میان آثار موزه برای رسیدن به راهنمایی یک تالار نمایشگاهی» و «خلاقیت و جذابیت در راهنمایی موزه با تاکید بر تعامل و روایت» در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران حضور یافتند تا پس از برگزاری نشست‌های توجیهی، آشنایی با تالارهای موزه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک، نیز نشست‌های مشاوره‌ای با فعالان حوزه راهنمایی گردشگری، برنامه خود را در مسابقه اجرا کنند.

جمع‌شان جمع است؛ «راهنمایان موزه» برای ششمین سال پیاپی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک گرد هم آمدند تا در مسابقه راهنمایان موزه شرکت کنند. ششمین مسابقه راهنمایان موزه با محوریت «تدوین برنامه برای راهنمایی یک تالار موزه‌ای» طراحی شده بود، از این‌رو شرکت‌کنندگان، در روز نخست پس از آشنایی با فضاها و تالارهای گوناگون کتابخانه و موزه ملی ملک و آگاهی از روش و شیوه اجرا و برگزاری مسابقه، در گروه‌های سه نفره دسته‌بندی شده، تالار و نمایشگاه مورد نظر خود را برای روز اجرا برگزیدند. روز دوم، گروهی از راهنمایان و فعالان حوزه‌های گردشگری و موزه در میان شرکت‌کنندگان حضور یافتند تا با آنان درباره تکنیک‌ها و روش‌های گوناگون راهنمایی و معرفی تالارهای یک موزه گفت‌وگو کرده، مشاوره‌های مورد نیاز را به آنان ارایه دهند. گروه‌های سه نفره بدین‌ترتیب، برنامه خود را در تالار مورد نظر تمرین کردند تا برای روز مسابقه مهیا شوند.

روز سوم، نهم اسفند 1395 خورشیدی به اجرای مسابقه اختصاص یافته بود. داوران مسابقه امسال، جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران، سیداحمد محیط طباطبایی رییس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم ایران)، امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رضا دبیری‌نژاد معاون فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک و مهسا ملک‌مرزبان مجری، گوینده و تهیه‌کننده تلویزیون و رادیو، در روز سوم برای تماشا و ارزیابی چگونگی اجرای هر گروه در کتابخانه و موزه ملی ملک حضور یافتند. گروه‌های شرکت‌کننده سپس برنامه راهنمایی خود را در تالار برگزیده خود به اجرا گذاردند و در این راه کوشیدند به شیوه‌های گوناگون به ویژه با بهره‌گیری از خلاقیت و روش‌های متنوع جذب مخاطب، اجرایی متفاوت به نمایش بگذارند.

داوران ششمین مسابقه راهنمایان موزه، در پایان با ارزیابی اجراهای گروه‌های گوناگون، جمع‌بندی خود را برای برگزیدن بهترین اجراها ارایه کردند تا پس از مشخص شدن برگزیدگان، کتابخانه و موزه ملی ملک در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها از آنان تقدیر کند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، ششمین دوره مسابقه راهنمایان موزه را با همکاری سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم ایران) برگزار کرده است. 

نظر شما: