معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج در کتابخانه و موزه ملی ملک

معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج در کتابخانه و موزه ملی ملک سخنرانی «عبدالمجید شریف‌زاده» در آیین گرامی‌داشت مبعث حضرت رسول (ص) معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج در کتابخانه و موزه ملی ملک «سیدعبدالمجید شریف‌زاده» نگارگر و پژوهشگر حوزه هنرهای سنتی در آیین گرامی‌داشت مبعث حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه و آله در کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره معراج‌نامه‌ها و نگارگری‌های معراج سخنرانی خواهد کرد. «شریف‌زاده» به ویژگی‌های هنری و معنوی نگاره‌های مرتبط با معراج خواهد پرداخت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

با حضور 3 استاد ابری‌ساز از 19 تا 21 خرداد برگزار می‌شود/ کارگاه آموزش عملی ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک

با حضور 3 استاد ابری‌ساز از 19 تا 21 خرداد برگزار می‌شود/ کارگاه آموزش عملی ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک 3 تن از استادان ابری‌ساز ایران با حضور در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در یک کارگاه 3 روزه عملی، تکنیک‌های گوناگون ابری‌سازی را به علاقه‌مندان و دوستداران هنرهای ایرانی- اسلامی آموزش خواهند داد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «ابری» در اصطلاح، کاغذی است که با درآمیختن رنگ‌های گوناگون روی آن، نقوشی درهم شبیه به ابر یا امواج آب بر آن، پدید می‌آید. از این‌گونه کاغذ برای آراستن حاشیه کتاب‌های نفیس خطی، مرقعات، متن قطعات خط و نقاشی، روی جلد، آستربدرقه کتاب، زمینه قلمدان و جعبه‌های روغنی استفاده می‌شده است. این کاغذ امروزه اما بیش‌تر برای قطعه‌نویسی به کار می‌رود. «شهریار پیروزرام»، «مهدی سهرابی نصر» و «محمدحسین قربانی» در این کارگاه سه روزه، هر یک به شیوه خویش، روش‌ها و طرح‌ها گوناگون ساخت کاغذهای ابری را اجرا می‌کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند

مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند رونمایی از دو مناجات نفیس خطی از مولای شیعیان و گشایش یک نمایشگاه آثار اهدایی در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی (ع) مناجات امیر‌المومنین (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک طنین افکند آیین گرامیداشت میلاد مولی‌الموحدین علی (ع) با مراسم رونمایی از مناجات منثور حضرت امیر‌المومنین (ع) (اهدایی استاد مجتبی ملک‌زاده به کتابخانه و موزه ملی ملک)، رونمایی از باز‌نشر مناجات منظوم منسوب به حضرت امیر‌المومنین علی (ع) به خط سلطان‌محمد خندان و بازگشایی نمایشگاه آثار اهدایی دکتر علی حجت‌زاد در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

پنج‌شنبه 2 خرداد 1392، برگزاری آیین گرامی‌داشت حضرت علی (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک

پنج‌شنبه 2 خرداد 1392، برگزاری آیین گرامی‌داشت حضرت علی (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام- بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک- با برنامه‌های گوناگون فرهنگی در حوزه نمایشگاه‌های موزه‌ای و نسخه‌های نفیس خطی از میهمانان و فرهیختگان میزبانی می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ خرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نمایشگاه آثار تاریخی اهدایی آقای علی حجت‌زاد

نمایشگاه آثار تاریخی اهدایی آقای علی حجت‌زاد همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی (ع) در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد نمایشگاه آثار تاریخی اهدایی آقای علی حجت‌زاد دومین نمایشگاه آثار تاریخی اهدایی به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1392 خورشیدی، دربرگیرنده آثار اهدایی آقای «علی حجت‌زاد»، همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام گشایش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود

نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی نسخه بازنشر مناجات امیرالمومنین به خط سلطان‌محمد خندان رونمایی می‌شود موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت میلاد حضرت علی علیه‌السلام در آیینی باشکوه از نسخه بازنشر «مناجات» منسوب به امیرالمومنین علیه‌السلام به خط «سلطان‌محمد خندان» رونمایی می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

ضرورت تصویب سند ملی استانداردسازی موزه‌های ایران با همکاری همه موزه‌ها

ضرورت تصویب سند ملی استانداردسازی موزه‌های ایران با همکاری همه موزه‌ها مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در هفته میراث فرهنگی یادآور شد ضرورت تصویب سند ملی استانداردسازی موزه‌های ایران با همکاری همه موزه‌ها موزه ملی ملک به عنوان نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران زیر نظر آستان قدس رضوی، آمادگی دارد با همکاری و اجماع موزه‌های دیگر و کمیته ملی موزه‌های ایران، زمینه تنظیم برنامه و سندی مدون برای ارتقا و توسعه موزه‌داری در کشور را فراهم آورد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بازدید رایگان از موزه ملی ملک در روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی

بازدید رایگان از موزه ملی ملک در روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی بازدید از موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، به مدت یک هفته رایگان خواهد بود. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند از روز شنبه 28 اردیبهشت 1392 خورشیدی همزمان با روز جهانی موزه و آغازین روز از هفته میراث فرهنگی تا روز پنج‌شنبه 2 خرداد 1392 خورشیدی از ساعت 8:15 تا ساعت 16:30 (پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:30)، به شیوه رایگان از تالارهای موزه‌ای موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کنند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

آشنایی با تولیدات فرهنگی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه کتاب تهران

آشنایی با تولیدات فرهنگی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه کتاب تهران موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان یکی از موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی با حضور فعال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1392 خورشیدی، نمایی از فعالیت‌های خود در سال گذشته در حوزه‌های گوناگون مرتبط با نسخه‌های خطی و کتاب‌های چاپ قدیمی (سنگی و سربی)، فعالیت در زمینه کتابخانه مجازی، تولیدات فرهنگی و انتشارات مشارکتی با ناشران بزرگ و نهادهای فرهنگی را در آستانه دید علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار داده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها/ رونمایی از نسخه بازنشر دیوان حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی

آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها/ رونمایی از نسخه بازنشر دیوان حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی برگزاری آیین گرامی‌داشت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی از نسخه بازنشر دیوان حافظ به خط میرزا علی‌نقی شیرازی آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها و بزرگداشت روز زن در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 خورشیدی برگزار شد. در این آیین، برگی دیگر بر دفتر کهن نیک‌اندیشی و نیکومنشی این سرزمین کهن افزوده شد و تصویری زیبا از یک هنر کهن در ایران به نمایش درآمد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ در اخبار موسسه