کارگاه یک‌روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی

کارگاه یک‌روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک همزمان با آغاز دهه کرامت برگزار می‌کند کارگاه یک‌روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی کارگاه یک روزه آموزش رنگ‌آمیزی سنتی کاغذ با بهره‌گیری از رنگ‌های گیاهی با تدریس «شهریار پیروزرام» در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این کارگاه یک‌روزه در راستای گسترش فعالیت‌های آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در روز دوشنبه 18 شهریور 1392 خورشیدی از ساعت 13 تا 16، میزبان هنرجویان و دوستداران فرهنگ و هنر خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

شرح استاد عبدالله انوار بر «نفایس الفنون فی عرایس العیون» در کتابخانه و موزه ملی ملک

شرح استاد عبدالله انوار بر «نفایس الفنون فی عرایس العیون» در کتابخانه و موزه ملی ملک استاد عبدالله انوار به شرح مهم‌ترین اثر علامه شمس‌الدین آملی می‌پردازد آموزش «نفایس الفنون فی عرایس العیون» در کتابخانه و موزه ملی ملک استاد عبدالله انوار در یک دوره جامع آموزشی در کتابخانه و موزه ملی ملک، به شرح و توضیح کتاب «نفایس الفنون فی عرایس العیون» مهم‌ترین اثر علامه محمد بن محمود ملقب به شمس‌الدین آملی می‌پردازد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «نفایس الفنون فی عرایس العیون» مهم‌ترین اثر علامه محمد بن محمود ملقب به شمس‌الدین آملی در سده هشتم هجری است که از جمله کتاب‌های معتبر فارسی شمرده می‌شود. این اثر درباره شرح موضوعات مختلف علوم است که در آن بیش از 120 نوع از علوم و چندین فنون گوناگون یاد شده است. دکتر ذبیح‌الله صفا در تاریخ ادبیات ایران درباره کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون آورده است که حکم دایره‌المعارفی جامع و مفصل در علوم قدیم دارد و شمس‌الدین آملی آن را با نهایت تبحر و دقت نوشته و در همه ابواب چنانکه باید از عهده کار دشوار خود برآمده و مطالب غامض علمی را با انشایی درست و متقن به صراحت و روشنی بیان کرده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گفت‌وگو با «بانو شهیندخت ناصری» اهداکننده کتابخانه شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک

گفت‌وگو با «بانو شهیندخت ناصری» اهداکننده کتابخانه شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک گفت‌وگو با «بانو شهیندخت ناصری» اهداکننده کتابخانه شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک سنت اهدا و وقف آثار فرهنگی باید به فرهنگ همگانی تبدیل شود سنت وقف از جمله سنت‌های نیکویی است که از دیرباز در میان ایرانیان رواج داشته و منشا خدمات گران‌بهایی شده است. وقف و اهدای آثار فرهنگی و تاریخی از سوی اشخاص به موزه‌ها و کتابخانه‌ها دارای برکتی مضاعف است؛ از یک‌سو ترویج و فرهنگ‌سازی این سنت نیکو در جامعه است و از سوی دیگر گامی در جهت حفظ و ماندگاری آثار فرهنگی، تاریخی و هنری این مرز و بوم به شمار می‌آید. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، بانو شهیندخت ناصری (اتابکی) همسر شادروان دکتر «پرویز اتابکی» به تازگی مجموعه‌ای ارزشمند از کتاب‌های شخصی ایشان را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرده‌اند. شادروان دکتر «پرویز اتابکی» سال‌های دراز در وزارت امور خارجه خدمت و در در کشورهای گوناگون به عنوان کارمند، کاردار و سفیر خدمت می‌کرد. بخشی از کتابخانه ایشان اکنون به همت بانوی گران‌قدرشان به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شده است. با این بانوی نیکوکار در این‌باره گفت‌وگو کرده‌ایم. شما اخیرا مجموعه‌ای از کتاب‌های متعلق به کتابخانه مرحوم دکتر اتابکی را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرده‌اید. کتابخانه ایشان چگونه تشکیل شد؟

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

اهدای یک‌هزار نسخه از کتابخانه شخصی شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک

اهدای یک‌هزار نسخه از کتابخانه شخصی شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک با کوشش بانو شهیندخت ناصری صورت گرفت اهدای یک‌هزار نسخه از کتابخانه شخصی شادروان اتابکی به کتابخانه ملی ملک همسر شادروان دکتر «پرویز اتابکی»، بیش از یک‌هزار نسخه از کتاب‌ها و نشریات کتابخانه شخصی این پژوهشگر و نویسنده را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گزارش تصویری مراحل ساخت نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک/ یادگاری که در این گنبد دوار بماند

گزارش تصویری مراحل ساخت نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک یادگاری که در این گنبد دوار بماند صدای پای زمان از جای‌جای این سرای عشق به گوش می‌رسد. این نمادین منزل، یادآور بزرگ‌مردی پارسامنش از تبار جوان‌مردان است؛ او که عشق به معبود ابدی را تنها ثروت جاویدان یافت و زر و زیور دنیا را به گوشه چشمی نظر نکرد و همه ثروت مادی و دنیوی را با یک گوشه چشم یار معاوضه کرد. اتاق مخملی با صندلی چوبی، فرش‌های ظریف ابریشمی و همه موجودی‌اش گویی بار دیگر به حضور صاحب‌خانه اهل دل خود مفتخر است. گویا چرخ زمان به عقب برگشته و حاج حسین آقا با نگاه مهربان و هیبت مردانه خود، نشسته بر صندلی‌اش، خوشامدگوی میهمانان این منزل است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک گشایش یافت

همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک گشایش یافت ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد/ دل رمیده ما را انیس و مونس شد در شبی فرخنده، مزین به نام مبارک کریم اهل بیت علیه‌السلام در ماه مهمانی پروردگار و به پاس گرامی‌داشت سنت نیکوی وقف در موقوفه‌ای که متعلق به حضرت علی ابن موسی‌الرضا علیه‌السلام است، جمعی گرد آمدند تا کار نیک و صالح بزرگ‌مردی فرهیخته از تبار نیکان روزگار را ارج نهند و به سهم خود یاد و نام او را گرامی دارند. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت میلاد نورانی امام حسن مجتبی علیه‌السلام و مراسم باشکوه گشایش «نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک» با حضور بانو «عزت‌ملک ملک»، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک و سخنرانی «سید‌محمد‌مجتبی حسینی» مدیر‌عامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «حمید‌رضا قاسمی» مدیر‌عامل سازمان موقوفات ملک، «محمد‌حسین عادلی» اقتصاددان، نویسنده و مدرس دانشگاه و «محمود صلاحی» استاندار پیشین خراسان رضوی در حضور گروهی از دوستداران فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

تندیس حاج حسین آقا ملک 2 مرداد 1392 رونمایی می‌شود

تندیس حاج حسین آقا ملک 2 مرداد 1392 رونمایی می‌شود ساخت تندیس واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک به وسیله سازنده تندیس مشاهیری چون «عزت‌اله انتظامی» و «محمود فرشچیان» تندیس حاج حسین آقا ملک 2 مرداد 1392 رونمایی می‌شود تندیس «حاج حسین آقا ملک» واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک اثر «حمید کنگرانی» مجسمه‌ساز در روز 2 مرداد همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین مجتبی علیه‌السلام و گشایش نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، با حضور شماری از اهل فرهنگ و هنر رونمایی می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

تبیین کوشش‌های آستان قدس رضوی در تعالی موقوفه حاج حسین آقا ملک

تبیین کوشش‌های آستان قدس رضوی در تعالی موقوفه حاج حسین آقا ملک برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک تبیین کوشش‌های آستان قدس رضوی در تعالی موقوفه حاج حسین آقا ملک آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام در روز دوم مرداد 1392 خورشیدی برابر با 15 رمضان 1434 قمری در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نشست «ایران‌شناسی در قزاقستان» در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

نشست «ایران‌شناسی در قزاقستان» در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نشست «ایران‌شناسی در قزاقستان» در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد استاد ایران‌شناسی دانشگاه دولتی قزاقستان: برای تقویت ایران‌شناسی در قزاقستان می‌کوشیم استاد ایران‌شناسی دانشگاه دولتی قزاقستان در نشستی تخصصی با موضوع «ایران‌شناسی در قزاقستان» گفت: «با وجود تلاش فرهنگی کشورهایی همچون ژاپن، چین و کره جنوبی برای علاقه‌مندسازی دانشجویان قزاقستانی به فراگیری فرهنگ و زبان این کشورها، علاقه‌مندان و دوستداران فرهنگ ایرانی و زبان فارسی می‌کوشند افراد بیش‌تری را به سوی برگزیدن ایران‌شناسی به عنوان رشته دانشگاهی‌شان هدایت کنند». در نشست «ایران‌شناسی در قزاقستان» که با حضور «قالیه قنبر بکووا» (Galiya Kambarbekova) پژوهشگر و ایران‌شناس از قزاقستان و محسن جعفری‌مذهب، پژوهشگر تاریخ و مدیر بخش ایران‌شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد، تحولات ایران‌شناسی در آسیای میانه با تاکید بر وضعیت آن در جمهوری قزاقستان مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

زمان خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در ماه مبارک رمضان

زمان خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در ماه مبارک رمضان برنامه موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی در ماه روزه‌داری برای میزبانی از مخاطبان 9 تا 15؛ زمان خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در ماه مبارک رمضان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ساعت خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مخاطبان و مراجعان تغییر می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه