جایی که تکنیک و تجربه به هم میرسند

جایی که تکنیک و تجربه به هم میرسند پنجمین دوره کارگاه آموزشی و مسابقه راهنمایان موزه، با برگزاری کارگاه‌های متنوع در حوزه استانداردها و شاخص‌های راهنمایی گردشگری، در روزهای شنبه و یک‌شنبه، ۲۸ و ۲۹آذر ۱۳۹۴ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد. حدود ۱۲۰ نفر از راهنمایان گردشگری و موزه‌ها و دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های موزه‌داری و مدیریت جهانگردی در این دوره از کارگاه و مسابقه حضور یافتند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

کارگاه آموزشی «فنِ پرداز در نقاشی ایرانی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود

کارگاه آموزشی «فنِ پرداز در نقاشی ایرانی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک در تداوم فعالیت‌های نظری و عملی در حوزه گسترش فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی، کارگاه دو روزه آموزشی «فنِ پرداز در نقاشی ایرانی» را با تدریس مجید فداییان، نگارگر و پژوهشگر هنرهای سنتی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

آغاز ثبت نام زمستان برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول

آغاز ثبت نام زمستان برای دوره‌های جدید آموزشی در حوزه هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی/ به پیوست جدول مرکز آموزش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه زمستان ۱۳۹۴ خورشیدی، برای ۶ دوره آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در فصل زمستان ثبت نام می‌کند. گروهی از استادان برجسته در حوزه‌های گوناگون هنری تدریس در این دوره‌های آموزشی را برعهده دارند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

روحانیون دوره قاجار از دریچه دوربین عکاس‌خانه‌های تاریخی

روحانیون دوره قاجار از دریچه دوربین عکاس‌خانه‌های تاریخی ۲۵ آذر «روز عکس تاریخی» بهانه‌ای خوب به شمار می‌آمد تا موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاهی ویژه از عکس‌های جذاب تاریخی برگزار کند؛ تصویرهایی که برخی از آن‌ها تاکنون دیده نشده‌اند. نمایشگاه «حضور؛ عکس‌های روحانیون دوره قاجار»، تصویرهایی روحانیون دوره قاجار را به روایت گزیده آثار موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه دید مخاطبان قرار می‌دهد. در این نمایشگاه گاه چهره‌هایی آشنا همچون روحانیان مبارز جنبش مشروطه را می‌توان دید و گاه عکس‌هایی از روحانیانی پیش روی بازدیدکننده جای می‌گیرد که به حرفه و هنری که بر آن مسلط بودند شناخته می‌شدند؛ کسانی چون میرزا غلامرضا خوش‌نویس، ادیب پیشاوری و ملک‌الشعرا صبوری. برای بازدید از این نمایشگاه، کافی است خود را به محوطه تاریخی میدان مشق، در خیابان امام خمینی، نرسیده به خیابان 30 تیر برسانید؛ بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، این عکس‌ها را به همراه تعدادی نسخه خطی و برخی اسناد تاریخی مرتبط با روحانیان در دوره قاجار، در نگارخانه‌اش به نمایش گذاشته است.

ادامه مطلب

نشست «حضور؛ روایتی دیگر از عکس‌های تاریخی»

نشست «حضور؛ روایتی دیگر از عکس‌های تاریخی» نشست «حضور؛ روایتی دیگر از عکس‌های تاریخی» به مناسبت 25 آذر، روز عکس‌های تاریخی با حضور دو کارشناس حوزه‌های عکاسی و نسخه‌های خطی در روز چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ خورشیدی از ساعت ۱۵ در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

پنجمین کارگاه آموزشی و مسابقه راهنمایان موزه در روزهای ۲۸ و ۲۹ آذر ۱۳۹۴ برگزار می‌شود

پنجمین کارگاه آموزشی و مسابقه راهنمایان موزه در روزهای ۲۸ و ۲۹ آذر ۱۳۹۴ برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک پنجمین دوره «کارگاه آموزشی و مسابقه راهنمایان موزه» را با محور «معرفی استانداردها و شاخص‌های راهنمایی در گردشگری» در آذر ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

​کارگاه ضرب سکه همراه با معرکه‌گیری برای کودکان

​کارگاه ضرب سکه همراه با معرکه‌گیری برای کودکان دانش‌آموزان سوم دبستان پسرانه «سلام صادقیه» هفته دوم آذر به تالارهای موزه‌ای آمدند تا در کنار تماشای جلوه‌هایی از هنر و تاریخ ایران در هزاره‌های گذشته، حضور در یک کارگاه جذاب را تجربه کنند ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

روحانیون دوره قاجار به کتابخانه و موزه ملی ملک می‌آیند

روحانیون دوره قاجار به کتابخانه و موزه ملی ملک می‌آیند تصویر روحانیون دوره قاجار در قاب عکس نمایشگاهی کتابخانه و موزه ملی ملک جای می‌گیرد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «حضور؛ عکس‌های روحانیون دوره قاجار»؛ دربرگیرنده مجموعه‌ای از تصویرهای جذاب تاریخی، از روز سه‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ خورشیدی در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران گشایش می‌یابد. تصویرهای این نمایشگاه حضور، عکس‌های روحانیون دوره قاجار را به روایت منتخب آثار موجود کتابخانه و موزه ملی ملک در آستانه دید مخاطبان قرار می‌دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها برنامه‌های آموزشی

دخترکانی که قصه خود را ساختند

دخترکانی که قصه خود را ساختند کتابخانه و موزه ملی ملک در یک روز پرماجرا و هیجان‌انگیز، میزبان دخترکان باهوش ۶ تا ۹ ساله بود؛ کودکانی که امروز در گیرودار زندگی ماشینی، کم‌تر شگفت‌زده می‌شوند، انگار که بسیاری از رخدادهای زندگی را یکجا با هم آزموده و دیگر چیزی تازه نمی‌تواند آن‌ها را سرذوق آورد ... این زندگی دیجیتال با کودکان ما چه‌ها که نمی‌کند ... اما باز شاید جاهایی و موقعیت‌هایی را بتوان یافت که آنان را در دنیای خیال‌انگیز فرهنگ و ادبیات ایران رها ساخت تا خود، با آن دنیا روبه‌رو شوند و پایانی بر ماجرا رقم بزنند. اینجا در زمره معدود جاهایی است که می‌توان شگفتی این کودکان امروزی را برانگیخت و سر ذوق‌شان آورد ... یک تور هیجان‌انگیز با سرگرمی و بازی برای این دخترکان!

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

مشکل کاهش کیفیت در برابر رشد کمیت، گریبان اصطلاح‌نامه‌های امروزی را گرفته است

مشکل کاهش کیفیت در برابر رشد کمیت، گریبان اصطلاح‌نامه‌های امروزی را گرفته است مشکل اصلی که امروزه گریبان‌گیر شده است کاسته شدن از کیفیت در برابر رشد کمیت‌ها است که هر دو بستر اصطلاح‌نامه‌نویسی و سرعنوان‌نویسی را دربرمی‌گیرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ آذر ۱۳۹۴ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی