بر کرانه های ابریشم در کتابخانه و موزه ملی ملک

بر کرانه های ابریشم در کتابخانه و موزه ملی ملک راه ابریشم شناخته شده ترین و در عین حال مهم ترین جاده باستانی در تمدن بشر است. این راه در انتقال فرهنگ و تمدن از جهان باستان آنچنان نقشی داشته که نشست ها ، همایش های جهانی ، مقاله ها ، پژوهش و پایان نامه ها زیادی در مورد آن انجام گرفته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

نمایشگاه قدیمی ترین دستگاه های اداری

نمایشگاه قدیمی ترین دستگاه های اداری موزه ملی ملک وموزه سفیر برگزار میکنند به گزارش روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در آستانه روز جهانی موزه ، ‌موزه ملک با همکاری موزه سفیر نمایشگاهی از ماشین های اداری این موزه را به نمایش خواهد گذاشت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ در اخبار موسسه

کشف اثری نفیس در موسسه ملک

کشف اثری نفیس در موسسه ملک روابط عمومی کتابخانه و موزه ی ملی ملک کشف یک اثر نفیس را در این مجموعه خبر می دهد. موزه ی ملک دارای مجموعه نفیسی از آثار لاکی از جمله 96 عدد جعبه قلمدان های لاکـــــــــــــــــی با تصاویری منحصر به فرد است؛ در راستای اجرای طرح مرمت آثار ، قلمدانی مرمت شد با نقاشی با طرح بیضی و به سبک اروپایی که احتمالاً کپی از روی یک کار اروپایی است، قلمدانی از نوع کشویی واز جنس کاغذ فشرده (پاپیه ماشه) و با تذهیب بر روی ورق طلا.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ در اخبار موسسه

همزمان با روز معلم بازدید از موزه ملک برای معلمان و خانواده هایشان رایگان است

همزمان با روز معلم بازدید از موزه ملک برای معلمان و خانواده هایشان رایگان است به گزارش روابط عمومی مؤسسه کتابخانه موزه ملی ملک، موزه ملک درروزهای شنبه ویکشنبه و دوشنبه ، 11و 12 و13 اردیبهشت ماه 1389 وهمزمان با بزرگداشت روز معلم، بصورت رایگان میزبان معلمان و مدرسان خواهد بود. با توجه به نیت واقف کتابخانه و موزه ملک، مرحوم حاج حسین آقا ملک، که در بنیانگذاری موزه هدف آن را ترقی دانش و پیشبرد معارف دانسته و با توجه به جایگاه معلمان که مهمترین عامل آموزشی در جامعه و گسترش علوم و دانش هستند، در این سه روز موزه ملک بصورت رایگان پذیرای معلمان و مدرسان خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ در اخبار موسسه

موزه ملک با کمال الملک به مدارس می رود

موزه ملک با کمال الملک به مدارس می رود به گزارش روابط عمومی و مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ، موزه ملک از اول اردیبهشت ماه سال 1389 با برگزاری نمایشگاه سیاری از تابلوهای کمال الملک به مدارس تهران میرود. محمد غفاری معروف به کمال الملک در سال 1227 شمسی در روستایی نزدیک کاشان به دنیا آمد. پدرش میرزا بزرگ، عمویش صنیع الملک و برادرش ابوتراب غفاری بود. وی در سن 12 سالگی به تهران آمد، به مدرسه دارالفنون رفت و پس از مدتی نشان علمی گرفت. با کشیدن تصویر اعتضادالدوله مدیر مدرسه، نظر ناصرالدین شاه را جلب کرد و در سال 1261ه. ش لقب نقاش باشی را گرفت و مقام معلمی شاه را پیدا کرد. در سال 1269 ه.ش از طرف ناصرالدین شاه لقب کمال الملک را گرفت. پس از برقراری مشروطه در سال 1298 ه.ش مدرسه صنایع مستظرفه را تاسیس نمود. وی در سن 95 سالگی در سال 1319 ه.ش درگذشت .

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۸۹ در اخبار موسسه

جشن میلاد رسول اکرم (ص) و رونمایی از دو نسخه خطی در موزه ملی ملک

به گزارش روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک ، آیین گرامیداشت سالروز ولادت حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) با حضور رئیس فرهنگستان هنر در این مؤسسه برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۸۸ در اخبار موسسه

سند ازدواج امیرکبیر مرمت شد

سند ازدواج امیرکبیر مرمت شد سند ازدواج میرزا تقی خان امیرکبیر با خواهر ناصرالدین شاه قاجار توسط کارشناسان موزه ملی ملک مرمت شد. به گزارش روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، این سند تاریخی که بر اثر عواملی چون آلودگی های بیولوژیکی و شرایط نامطلوب نگهداری به شدت آسیب دیده بود، پس از مستند نگاری، طرح برداری و طراحی های اولیه مرمت شد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ اسفند ۱۳۸۸ در اخبار موسسه