گفت‌وگو با دکتر محمدعلی رجبی به مناسبت برگزاری نمایشگاه سی‌مرغ در کتابخانه و موزه ملی ملک

گفت‌وگو با دکتر محمدعلی رجبی به مناسبت برگزاری نمایشگاه سی‌مرغ در کتابخانه و موزه ملی ملک  نقش‌آفرینی پرندگان در ادبیات عرفانی و تمثیلی ایران «آثاری که در مجموعه کتابخانه و موزه ملک با نقش پرنده وجود دارد، جلوه‌ای تابان از زیبایی‌های بخشی از هنر ایرانی اسلامی نگارگری را دربرگرفته است که فرصت مناسبی برای پژوهشگران و دوستداران هنر به شمار می‌آید».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ مهر ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

همزمان با چهارمین جشنواره فرهنگی - هنری ماه هشتم، کتابخانه و موزه ملک 5 نمایشگاه را برگزار میکند

همزمان با چهارمین جشنواره فرهنگی - هنری ماه هشتم، کتابخانه و موزه ملک 5 نمایشگاه را برگزار میکند به گزارش روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، همزمان با دهه کرامت و زادروز فرخنده امام رضا (علیه السلام)، چهارمین دوره جشنواره ماه هشتم با پنج نمایشگاه در محل این مؤسسه برگزار میشود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ مهر ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

مجموعه‌ای کم‌نظیر از عکس‌های حرم امام هشتم در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی می‌شود؛ ایستاده به احترام آستان رضا (ع)

مجموعه‌ای کم‌نظیر از عکس‌های حرم امام هشتم در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی می‌شود؛ ایستاده به احترام آستان رضا (ع) 6 مهرماه 1391 خورشیدی، تصویرهایی متفاوت از بارگاه باشکوه امام هشتم شیعیان در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درمی‌آید. در جشنی که روز پنج‌شنبه 6 مهرماه به مناسبت میلاد امام رضا (ع) در این نهاد فرهنگی و موزه‌ای کشور برگزار می‌شود، کتاب «بر آستان رضا» رونمایی می‌شود. این کتاب، مجموعه‌ای جذاب از عکس‌های گوناگون حرم رضوی است که «محمد خوشرو» عکاس و پژوهشگر معماری ایرانی اسلامی، در یک پروژه بزرگ، آن‌ها را عکاسی کرده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مرداد ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

گفت‌وگو با «سیدمحمد بهشتی» درباره نمایشگاه پرندگان در فرهنگ و هنر ایرانی «سی‌مرغ»؛ پرنده در هنر ایرانی، نماد مسافری است که به هر دو جهان سر

گفت‌وگو با «سیدمحمد بهشتی» درباره نمایشگاه پرندگان در فرهنگ و هنر ایرانی «سی‌مرغ»؛ پرنده در هنر ایرانی، نماد مسافری است که به هر دو جهان سر کتابخانه و موزه ملی در زادروز میلاد اما رضا (ع) و دهه کرامت (28 شهریور تا 7 مهر) به مناسبت برگزاری چهارمین جشنواره ماه هشتم، زمینه آشنایی فرهنگ‌دوستان و دوستداران تمدن ایرانی اسلامی را با نقش و حضور پرندگان در پهنه تاریخی و جغرافیای ادب و فرهنگ ایران فراهم آورده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۲ مرداد ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

بر کرانه های ابریشم در کتابخانه و موزه ملی ملک

بر کرانه های ابریشم در کتابخانه و موزه ملی ملک راه ابریشم شناخته شده ترین و در عین حال مهم ترین جاده باستانی در تمدن بشر است. این راه در انتقال فرهنگ و تمدن از جهان باستان آنچنان نقشی داشته که نشست ها ، همایش های جهانی ، مقاله ها ، پژوهش و پایان نامه ها زیادی در مورد آن انجام گرفته است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

نمایشگاه قدیمی ترین دستگاه های اداری

نمایشگاه قدیمی ترین دستگاه های اداری موزه ملی ملک وموزه سفیر برگزار میکنند به گزارش روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در آستانه روز جهانی موزه ، ‌موزه ملک با همکاری موزه سفیر نمایشگاهی از ماشین های اداری این موزه را به نمایش خواهد گذاشت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ در اخبار موسسه

کشف اثری نفیس در موسسه ملک

کشف اثری نفیس در موسسه ملک روابط عمومی کتابخانه و موزه ی ملی ملک کشف یک اثر نفیس را در این مجموعه خبر می دهد. موزه ی ملک دارای مجموعه نفیسی از آثار لاکی از جمله 96 عدد جعبه قلمدان های لاکـــــــــــــــــی با تصاویری منحصر به فرد است؛ در راستای اجرای طرح مرمت آثار ، قلمدانی مرمت شد با نقاشی با طرح بیضی و به سبک اروپایی که احتمالاً کپی از روی یک کار اروپایی است، قلمدانی از نوع کشویی واز جنس کاغذ فشرده (پاپیه ماشه) و با تذهیب بر روی ورق طلا.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ در اخبار موسسه

همزمان با روز معلم بازدید از موزه ملک برای معلمان و خانواده هایشان رایگان است

همزمان با روز معلم بازدید از موزه ملک برای معلمان و خانواده هایشان رایگان است به گزارش روابط عمومی مؤسسه کتابخانه موزه ملی ملک، موزه ملک درروزهای شنبه ویکشنبه و دوشنبه ، 11و 12 و13 اردیبهشت ماه 1389 وهمزمان با بزرگداشت روز معلم، بصورت رایگان میزبان معلمان و مدرسان خواهد بود. با توجه به نیت واقف کتابخانه و موزه ملک، مرحوم حاج حسین آقا ملک، که در بنیانگذاری موزه هدف آن را ترقی دانش و پیشبرد معارف دانسته و با توجه به جایگاه معلمان که مهمترین عامل آموزشی در جامعه و گسترش علوم و دانش هستند، در این سه روز موزه ملک بصورت رایگان پذیرای معلمان و مدرسان خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ در اخبار موسسه