استاد عبدالله انوار: گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است

استاد عبدالله انوار: گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است استاد عبدالله انوار از نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک می‌گوید گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است «اصطلاحی در میان کتاب‌شناس‌ها وجود دارد به نام کتاب بُنجل. شما در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک حتی یک کتاب بُنجل هم نمی‌بینید. بهترین کتاب‌ها و نسخه‌های خطی ایران در این کتابخانه وجود دارد. حاج حسین آقا ملک، این بازرگان بزرگ که این مجموعه را پایه‌گذارده است، برای کمیت، کیفیت را فدا نکرده است». این‌ها را استاد «سیدعبدالله انوار» نسخه‌شناس مشهور درباره ویژگی‌های مهم کتاب‌های خطی مجموعه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه آستان قدس رضوی می‌گوید. او با اشاره به شخصیت حاج حسین آقا ملک تاکید می‌کند که این بازرگان فرهیخته «کتاب‌شناسی قهار» بود و با علم و آگاهی، به گردآوری نسخه‌های خطی می‌پرداخت. گفت‌وگو با این استاد بزرگ نسخه‌شناس می‌تواند بیانگر نکته‌های مهمی از گنجینه وقفی حاج حسین آقا ملک باشد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند

استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی، در نخستین روزهای پاییزی 1392 خورشیدی، میزبان هنرمندی برجسته از اهالی ایران‌زمین، مهد فرهنگ و هنر بود. استاد «محمود فرشچیان» مینیاتوریست برجسته و خالق اثر جاویدان عصر عاشورا در بازدید از موقوفه معطر به عطر رضوی، دلبستگی حاج حسین آقا ملک به هنر و فرهنگ ایران‌زمین را ستود و برکت و شکوه این موزه و این مجموعه را از الطاف ویژه خداوند و نگاه آسمانی علی‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام دانست.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

نشست «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

نشست «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد نشست «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد روایت یک رویداد مهم عصر ساسانی از دریچه سکه‌های تاریخی «بررسی قیام بهرام چوبین و وستهم به استناد اسناد، سکه‌ها و مدارک نویافته» عنوان نشستی تخصصی است که در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد. «فریدون آورزمانی» از پژوهشگران حوزه سکه‌شناسی عصر ساسانی در این نشست سخنرانی کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی

بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی علاقه‌مندان و دوستداران آثار موزه‌ای و تاریخی، به مناسبت فرارسیدن روز جهانی جهانگردی، می‌توانند در روز پنج‌شنبه 4 مهرماه 1392 خورشیدی به رایگان از موزه ملی ملک بازدید کنند. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «مهدی یساولی» مدیر روابط عمومی این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی با بیان این خبر افزود: «کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان موقوفه حاج حسین آقا ملک بر آستان مقدس امام هشتم شیعیان، هر سال در مناسبت‌هایی همچون روز جهانی موزه‌ها و روز جهانی جهانگردی، با هدف تشویق شهروندان به آشنایی با گذشته تاریخی و فرهنگی سرزمین خود، در پی آن است تا تسهیلاتی را ایجاد کند».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

گزارش تصویری/ حضور سفیران کشورهای خارجی در آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک

گزارش تصویری/ حضور سفیران کشورهای خارجی در آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک گزارش تصویری حضور سفیران کشورهای خارجی در آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در کتابخانه و موزه ملی ملک آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام و مراسم پایانی جشنواره ماه هشتم در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در شرایطی در این موقوفه آستان قدس رضوی برگزار شد که دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی به ویژه سفیران و رایزنان فرهنگی کشورهای دیگر در این برنامه، حضوری چشم‌گیر در این آیین داشتند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

کتابخانه و موزه ملی ملک از موجبات فخر دنیای اسلام و مرهون عنایات امام رضا علیه‌السلام است

«سیدصادق خرازی» در آیین گرامیداشت میلاد حضرت امام رضا علیه‌السلام در موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی: کتابخانه و موزه ملی ملک از موجبات فخر دنیای اسلام و مرهون عنایات امام رضا علیه‌السلام است آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام و مراسم پایانی جشنواره ماه هشتم در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در شرایطی در این موقوفه آستان قدس رضوی برگزار شد که دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی به ویژه سفیران و رایزنان فرهنگی کشورهای دیگر در این برنامه، حضوری چشم‌گیر در این آیین داشتند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

هشت فوتوکلیپ معرفی آثار شاخص کتابخانه و موزه ملی ملک در فضای مجازی، رونمایی می‌شود

هشت فوتوکلیپ معرفی آثار شاخص کتابخانه و موزه ملی ملک در فضای مجازی، رونمایی می‌شود همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در موقوفه آستان قدس رضوی 8 فوتوکلیپ معرفی آثار شاخص کتابخانه و موزه ملی ملک در فضای مجازی، رونمایی می‌شود مجموعه 8 فوتوکلیپ دربرگیرنده معرفی آثار شاخص کتابخانه و موزه ملی ملک، همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام، در وب‌سایت این موقوفه آستان قدس رضوی بارگزاری شده و در آستانه دید علاقه‌منداو و دوستداران قرار خواهد گرفت. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «علی صداقت‌بین» مسوول فناوری اطلاعات کتابخانه و موزه ملی ملک درباره چگونگی ساخت این فوتوکلیپ‌ها گفت: «ساخت این 8 فوتوکلیپ از جمله اقدامات در مسیر گسترش حضور کتابخانه و موزه ملی ملک در فضای مجازی است که به علاقه‌مندان آثار فرهنگی تاریخی امکان می‌دهد در فضای وب به تماشای آثار برجسته و شاخص گنجینه وقفی حاج حسین آقا ملک بنشینند».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در موقوفه آستان قدس رضوی

برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در موقوفه آستان قدس رضوی کتابخانه و موزه ملی ملک میزبان بازدیدکنندگان نمایشگاه‌ها و ویژه‌برنامه‌های جشنواره ماه هشتم برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام در موقوفه آستان قدس رضوی آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا علیه‌السلام بنا بر سنت حاج حسین آقا ملک واقف فقید کتابخانه و موزه ملی ملک در روز سه‌شنبه 26 شهریور 1392 خورشیدی از ساعت 17 در این موقوفه آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

رونمایی از 2 نمایشگاه و یک تور مجازی در وب‌سایت کتابخانه و موزه ملی ملک؛ سفری مجازی به گنجینه ملک

رونمایی از 2 نمایشگاه و یک تور مجازی در وب‌سایت کتابخانه و موزه ملی ملک؛ سفری مجازی به گنجینه ملک رونمایی از 2 نمایشگاه و یک تور مجازی در وب‌سایت کتابخانه و موزه ملی ملک سفری مجازی به گنجینه ملک 2 نمایشگاه مجازی و یک تور بازدید مجازی، به مناسبت آغاز دهه کرامت و برگزاری جشنواره ما هشتم در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، در وب‌سایت این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی آغاز به کار کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این امکان تازه موزه‌ای که در فضای وب برای علاقه‌مندان و دوستداران فرهنگ و هنر فراهم شده است، «نمایشگاه مجازی سکه‌های عباسیان»، «نمایشگاه مجازی سکه‌های صفویان» و «تور بازدید مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک» را دربرمی‌گیرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

ماه هشتم» در آسمان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک»

ماه هشتم» در آسمان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک» موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت، پنجمین جشنواره فرهنگی و هنری ماه هشتم را برگزار می‌کند. این جشنواره در قالب برنامه‌های گوناگون فرهنگی و هنری از میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها تا میلاد امام رضا علیه‌السلام (16 تا 26 شهریور) در این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، هر سال در 7 مناسبت آیینی مذهبی در این مجموعه وقفی، آیین‌های گرامی‌داشت برپا می‌شود. فاصله ده روزه میلاد حضرت معصومه سلام‌الله علیها تا میلاد امام رضا علیه‌السلام که دهه کرامت نام دارد، مناسبتی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری و آیینی در این مجموعه به شمار می‌آید. برنامه‌هایی که در دهه کرامت برگزار می‌شود افزون بر رویکردهای مذهبی و آیینی، حوزه‌های تخصصی مرتبط با فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی را نیز دربرمی‌گیرد. از جمله این برنامه‌ها نمایش سکه‌های ولایت‌عهدی امام رضا علیه‌السلام در بخش موزه است. روایت‌خوانی ضمانت‌نامه آهو همراه با موسیقی و تصویر، برگزاری نشست‌های علمی و آموزشی و رونمایی از ده کلیپ معرفی آثار هنری اسلامی موزه‌ای مرتبط در وب‌سایت کتابخانه و موزه ملی ملک، از دیگر برنامه‌های دهه کرامت و جشنواره ماه هشتم است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ در اخبار موسسه