به شیوه چاپ عکسی از روی نسخه نفیس موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک/ کلیات اشعار خواجوی کرمانی بازنشر شد

به شیوه چاپ عکسی از روی نسخه نفیس موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک/ کلیات اشعار خواجوی کرمانی بازنشر شد «کلیات اشعار خواجوی کرمانی» از شاعران بزرگ ایران در سده هشتم هجری، از روی نسخه خطی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک بازنشر شد. به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کتاب ارزشمند «کلیات اشعار مولانا الاعظم خواجو الکرمانی» به شیوه چاپ نفیس عکسی، با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، کتابخانه و موزه ملی ملک تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در یک‌هزار نسخه بازنشر شده است. نسخه منتشر شده، نسخه‌ای از کلیات خواجوی کرمانی است که به شماره ثبت 5980 در کتابخانه و موزه ملی ملک نگه‌داری می‌شود. این نسخه به وسیله محمد ابن عمران کرمانی در سال 750 هجری کتابت شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

محرم، باز آمد ... ماه سوگواری سیدالشهدا

محرم، باز آمد ... ماه سوگواری سیدالشهدا محرم، باز آمد ... ماه سوگواری سیدالشهدا ... بزرگ‌مردی از خانواده خوبان ... او که با ایثار و شهادت خود مسیر تاریخ را تغییر داد. محرم، حال شهر و مردمانش، دگر می‌شود ... محرم، خاطره همه نسل‌هایی است که فداکاری و فداکاران را دوست می‌دارند و می‌ستایند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بازدید «استفان زاگمایستر» طراح گرافیک سرشناس و مطرح جهان از کتابخانه و موزه ملی ملک

بازدید «استفان زاگمایستر» طراح گرافیک سرشناس و مطرح جهان از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید «استفان زاگمایستر» طراح گرافیک سرشناس و مطرح جهان از کتابخانه و موزه ملی ملک تلاقی هنر نوین گرافیک با کتابت و کتاب‌آرایی، از دریچه نسخه‌های خطی گنجینه ملک به یمن انفاس بهشتی هشتمین نور الهی و به پاس عمل نیک بزرگ‌مردی از دیار پاکان، با گذشت بیش از هفت دهه از وقف کتابخانه و موزه ملی ملک، این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی، چون گلی بهاری در محاصره برگ‌های رنگارنگ پاییز درختان محوطه باغ ملی تهران رخ می‌نمایاند و در هیاهوی بی‌امان زمانه و روزگار، این موقوفه معطر به عطر رضوی، همچنان میعادگاه شیفتگان و ارادتمندان اهل دل از گوشه و کنار این پهنه خاکی است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ آبان ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

مردی از قبیله جاودانان

مردی از قبیله جاودانان مهدی یساولی پرده نخست؛ تهران، باغ ملی، سال 1392خورشیدی، یک روز دل انگیز پاییزی «خیلی ممنون آقا! باغ ملی پیاده می‌شم» ... به سرعت از تاکسی پایین آمده کرایه‌ام را می‌پردازم. از زیر دروازه‌ای که نماد تاریخی پایتخت 200 ساله ‌ایران است، گذشته، وارد محوطه خاطره‌انگیز باغ ملی می‌شوم. این محوطه تاریخی و زیبا اگر دلتنگ باشی می‌تواند گوشه خلوتی برای دلتنگی‌هایت باشد. باورت نمی‌شود چند صد متر دورتر بازار فیلم و نوار و سی دی برپا است و کمی آن‌سوتر بازار دارو و دوا و بالاتر از آن بورس دلار و فرانک و یورو. اینجا اما در فضای ساکت و آرام‌اش چنان قراری می‌یابی که می‌خواهی ساعت‌ها بنشینی و بیندیشی. اینجا آمده‌ام تا از وضعیت موقوفه‌ای خبر بگیرم که شهرتش همه جا را برداشته است. اهل فرهنگ و معرفت،‌ اینجا و نامی را ‌که با آن جاودانه شده است می‌شناسند و اگر نشناسند باید کمی به معرفت خود شک کنند. چند ده متری که‌ از سردر رفیع باغ ملی فاصله می‌گیری، ساختمانی را می‌بینی که بر پیشانی‌اش روی کاشی‌های لاجوردی نوشته شده «کتابخانه و موزه ملی ملک».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ آبان ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

بررسی ضرابخانه‌های اشکانی به استناد یافته‌های باستان‌شناسی و سکه‌ها

بررسی ضرابخانه‌های اشکانی به استناد یافته‌های باستان‌شناسی و سکه‌ها ششممین نشست تخصصی سکه نمایندگان موزه‌های سکه تهران در موزه مقدم برگزار می‌شود بررسی ضرابخانه‌های اشکانی به استناد یافته‌های باستان‌شناسی و سکه‌ها ششمین نشست از مجموعه نشست‌های تخصصی سکه نمایندگان موزه های سکه تهران، پس از برگزاری 5 نشست نخست در کتابخانه و موزه ملی ملک، در آبان 1392 خورشیدی با موضوع «بررسی ضرابخانه‌های اشکانی به استناد یافته‌های باستان‌شناسی و سکه‌ها» در موزه مقدم برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۴ آبان ۱۳۹۲ در

اهدای نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک

اهدای نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر بن محمدتقی مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی اهدا شد. «سیدحسین حسامی» از دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی در اقدامی نیک‌اندیشانه، یک نسخه نفیس خطی متعلق به سده 12 هجری تالیف علامه محمدباقر مجلسی را به کتابخانه ملی ملک اهدا کرد. این کتاب ارزشمند که به خط نسخ کتابت شده، به شماره 6723 در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک ثبت شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

استاد عبدالله انوار: گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است

استاد عبدالله انوار: گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است استاد عبدالله انوار از نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک می‌گوید گنجینه نسخه‌های خطی حاج حسین آقا ملک در دنیا کم‌نظیر است «اصطلاحی در میان کتاب‌شناس‌ها وجود دارد به نام کتاب بُنجل. شما در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک حتی یک کتاب بُنجل هم نمی‌بینید. بهترین کتاب‌ها و نسخه‌های خطی ایران در این کتابخانه وجود دارد. حاج حسین آقا ملک، این بازرگان بزرگ که این مجموعه را پایه‌گذارده است، برای کمیت، کیفیت را فدا نکرده است». این‌ها را استاد «سیدعبدالله انوار» نسخه‌شناس مشهور درباره ویژگی‌های مهم کتاب‌های خطی مجموعه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه آستان قدس رضوی می‌گوید. او با اشاره به شخصیت حاج حسین آقا ملک تاکید می‌کند که این بازرگان فرهیخته «کتاب‌شناسی قهار» بود و با علم و آگاهی، به گردآوری نسخه‌های خطی می‌پرداخت. گفت‌وگو با این استاد بزرگ نسخه‌شناس می‌تواند بیانگر نکته‌های مهمی از گنجینه وقفی حاج حسین آقا ملک باشد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه

استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند

استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند استاد «محمود فرشچیان» در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک: آثار نفیس مجموعه حاج حسین آقا ملک، بوی بهشت می‌دهند موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی، در نخستین روزهای پاییزی 1392 خورشیدی، میزبان هنرمندی برجسته از اهالی ایران‌زمین، مهد فرهنگ و هنر بود. استاد «محمود فرشچیان» مینیاتوریست برجسته و خالق اثر جاویدان عصر عاشورا در بازدید از موقوفه معطر به عطر رضوی، دلبستگی حاج حسین آقا ملک به هنر و فرهنگ ایران‌زمین را ستود و برکت و شکوه این موزه و این مجموعه را از الطاف ویژه خداوند و نگاه آسمانی علی‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام دانست.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۵ مهر ۱۳۹۲ در اخبار موسسه