سخنرانی دکتر وستا سرخوش مسوول سکه‌های مشرق‌زمین موزه بریتانیا در کتابخانه و موزه ملی ملک*/ سکه‌شناسی در غرب در دهه‌های اخیر دگرگون شده است

سخنرانی دکتر وستا سرخوش مسوول سکه‌های مشرق‌زمین موزه بریتانیا در کتابخانه و موزه ملی ملک*/ سکه‌شناسی در غرب در دهه‌های اخیر دگرگون شده است به نام خدا. ابتدا می‌خواهم اساسا درباره فعالیت‌های خودم، فعالیت‌های موزه بریتانیا در لندن و برنامه‌های سکه‌شناسی که در دو سه دهه گذشته و البته چند سال اخیر انجام شده است، صحبت کنم. من در لندن مسوول سکه‌های خاورمیانه موزه بریتانیا هستم و اکنون حدود 16 سال است که در آنجا به کار مشغولم. تخصص من، دوره پیش از اسلام به ویژه دوره‌های ساسانی و اشکانی است که امروز درباره این مساله، بیش‌تر با هم صحبت می‌کنیم. البته سکه‌های پس از اسلام نیز در بخش سکه‌های خاورمیانه موزه بریتانیا وجود دارد. مجموع سکه‌های این بخش، حدود 45 تا 50 هزار سکه است که در اختیار ما قرار گرفته و باید از آن‌ها مراقبت کنیم. البته گنجینه سکه‌های موزه بریتانیا در حدود یک میلیون سکه است که دوره‌های گوناگون مانند سکه‌های یونانی، رومی، قرون وسطای اروپا، انگلوساکسون و هند را دربرمی‌گیرد. ​کلکسیون سکه‌های هند ما بسیار عالی است که این مساله به تاریخچه استعمار و حضور بریتانیا در آنجا بازمی‌گردد. از مهم‌ترین سکه‌های پیش از اسلام هندی ما، سکه‌های کوشانی یا باختریان هند است که فکر می‌کنم یکی از بهترین‌ها در دنیا به شمار می‌آید.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ اسفند ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

نشست علمی «تیپ‌شناسی سکه‌های تراز ساسانی طبرستان»

نشست علمی «تیپ‌شناسی سکه‌های تراز ساسانی طبرستان» «مجید حاجی‌تبار» کارشناس سکه‌های تاریخی روز سه‌شنبه 8 اسفند 1391 خورشیدی برای کارشناسان سکه و پول موزه‌های بزرگ تهران درباره «تیپ‌شناسی سکه‌های تراز ساسانی طبرستان در سده‌های اول و دوم هجری» سخنرانی خواهد کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۶ اسفند ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

برگزاری کارگاه آموزشی تشعیر در نسخه‌های خطی

برگزاری کارگاه آموزشی تشعیر در نسخه‌های خطی دومین کارگاه از مجموعه نشست‌های شرح و حاشیه رسالات قدیم، با موضوع «تشعیر در متون و نسخه‌های کهن ایرانی- اسلامی»، با حضور «مجید فداییان» نقاش و نگارگر در روز یکم اسفند 1391 خورشیدی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

برگزاری دوره فوق ممتاز خط شکسته استاد ملک‌زاده در کتابخانه و موزه ملی ملک

برگزاری دوره فوق ممتاز خط شکسته استاد ملک‌زاده در کتابخانه و موزه ملی ملک «مجتبی ملک‌زاده» استاد برجسته خوش‌نویسی ایران از برگزاری دوره تکمیلی و فوق ممتاز خط شکسته در کتابخانه و موزه ملی ملک از بهمن 1391 خورشیدی خبر داد و افزود: «کسانی که دوره‌های عالی انجمن خوش‌نویسان ایران را گذرانده و دست‌کم در سطح ممتاز باشند می‌توانند در این کلاس‌های ثبت نام و شرکت کنند».

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

نمایشگاه نسخه‌های خطی ادبیات فارسی و عربی در نعت محمد مصطفی (ص)

همزمان با جشن بزرگ میلاد پیامبر اسلام محمد مصطفی صلی‌الله و علیه و آله در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نسخه نفیس خطی «برده بوصیری» برای سه ماه به نمایش درخواهد آمد، دو نمایشگاه از نسخه‌های منحصربه‌فرد خطی منثور و منظوم در نعت حضرت محمد (ص) برگزار خواهد شد و «دکتر غلامعلی حداد عادل» رییس فرهنگستان زبان و ادب در منقبت آخرین پیام‌آور آسمانی سخنرانی خواهد کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۸ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

«برونو فوشه» سفیر فرانسه در ایران: گنجینه نسخه‌های خطی و سکه‌های تاریخی ملک شگفت‌انگیز است

«برونو فوشه» سفیر فرانسه در ایران: گنجینه نسخه‌های خطی و سکه‌های تاریخی ملک شگفت‌انگیز است سفیر فرانسه در ایران در روز سه‌شنبه 3 بهمن 1391 خورشیدی با حضور در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، به تماشای هنر و فرهنگ ایرانی- اسلامی نشست و آثار نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و گنجینه خطی یکی از 6 کتابخانه نفیس خطی کشور را شگفت‌آور خواند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

بزرگان فرهنگ و ادب ایران، تاریخ شفاهی زندگی حاج حسین آقا ملک را روایت می‌کنند

بزرگان فرهنگ و ادب ایران، تاریخ شفاهی زندگی حاج حسین آقا ملک را روایت می‌کنند چهارصد و هفدهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حالی برگزار شد که مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و گروه همراه وی به دعوت دکتر «غلامعلی حداد عادل» رییس فرهنگستان در این نشست شرکت کرده بودند تا زمینه‌های اجرایی مناسب برای عملیاتی کردن تفاهم‌نامه اخیر میان این دو نهاد فرهنگی را فراهم آورند. مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در این نشست، همچنین اعلام کرد که پروژه‌ای مهم در حوزه گردآوری تاریخ شفاهی زندگی «حاج حسین آقا ملک» واقف و بنیان‌گذار این نهاد بزرگ فرهنگی آغاز شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

برگزاری کارگاه «آشنایی با موزه‌های سکه، نقش، جایگاه و راه‌های همکاری»

عضو کمیته موزه‌های پول شورای بین‌المللی موزه‌ها در نشستی با حضور کارشناسان موزه‌های سکه و پول در مکان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره آشنایی با موزه‌های سکه و پول و نقش و جایگاه این نهاد فرهنگی- تاریخی سخنرانی خواهد کرد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ بهمن ۱۳۹۱ در اخبار موسسه

فراخوان دومین مسابقه راهنمایی موزه 1391

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد، پس از برگزاری نخستین دوره مسابقه راهنمایی موزه که در سال 1390 خورشیدی برگزار شد، اقدام به برگزاری دومین دوره این مسابقه کرده‌اند. از آنجا که هدف این مسابقه تشویق فعالان عرصه راهنمایی موزه و همچنین کمک به ترویج دانش‌های مورد نیاز در این حوزه است، کمیته برگزاری در نظر گرفته است تا این مسابقه را در دو بخش کارگاه آموزشی و مسابقه برگزار کند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۱ در اخبار موسسه