ام الکتاب

ام الکتاب سوره حمد نخستین سوره در مصحف شریف است. قطعه خوش‌نویسی موجود در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، بر کاغذ دست‌ساز نخودی به خط میرعماد الحسنی کتابت شده است و به دوره صفوی بازمی‌گردد. تزیین‌های به‌کاررفته در این قطعه، هنرهایی چون حل‌کاری، جدول‌کشی، تذهیب و ترصیع را دربرمی‌گیرد. درازای این اثر نوزده سانتی‌متر و پنج میلی‌متر و پهنای آن ده سانتی‌متر و هفت میلی‌متر است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها

بدون نیاز به مراجعه به کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات پژوهشی بگیرید

بدون نیاز به مراجعه به کتابخانه و موزه ملی ملک، خدمات پژوهشی بگیرید کتابخانه و موزه ملی ملک، از زمان آغاز همه‌گیری بیماری کرونا در جهان و ایران که توقف یا تعطیلی مجموعه‌ای از خدمات و فعالیت‌های اجتماعی را در زمینه‌های گوناگون در پی آورد، هم‌زمان با ارایه خدمات غیر حضوری و مجازی به پژوهشگران و گردشگران، با بهره‌گیری از این فرصت، مجموعه‌ای از کوشش‌ها را در زمینه مستندنگاری آثار تاریخی- فرهنگی به انجام رساند. این گنجینه بزرگ اکنون آمادگی دارد هرگونه خدمات غیر حضوری به پژوهشگران را برپایه این گنجینه مجازی ارایه دهد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه ویژه‌ها

خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تا آگاهی بعدی متوقف شد

خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تا آگاهی بعدی متوقف شد خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از روز سه‌شنبه 17 فروردین 1400 خورشیدی، بنابر دستورالعمل ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با توجه به قرارگیری تهران در وضعیت قرمز تا آگاهی بعدی تعطیل است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه ویژه‌ها

​اختلال موقت در خدمات‌رسانی پورتال موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به دلیل پاره‌ای به‌روزرسانی‌های فنی

​اختلال موقت در خدمات‌رسانی پورتال موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به دلیل پاره‌ای به‌روزرسانی‌های فنی پورتال موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی malekmuseum.org به دلیل پاره‌ای به‌روزرسانی‌های فنی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفتم و هشتم فروردین 1400 خورشیدی به گونه موقت از دسترس بیرون خواهد بود.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۷ فروردین ۱۴۰۰ در اخبار موسسه

رونمایی از هفت اثر تاریخی و موزه‌ای با درون‌مایه بهار در کتابخانه و موزه ملی ملک

رونمایی از هفت اثر تاریخی و موزه‌ای با درون‌مایه بهار در کتابخانه و موزه ملی ملک کتابخانه و موزه ملی ملک، از هفت اثر بهاریه در گنجینه آثار تاریخی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، در آستانه فرارسیدن نوروز 1400 خورشیدی و هم‌زمان با برگزاری آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام رونمایی کرد.

ادامه مطلب

گنج ملک در انتظار گردشگران نوروز 1400 با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

گنج ملک در انتظار گردشگران نوروز 1400 با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نخستین موزه وقفی- خصوصی و بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، با آثاری از سه هزار سال پیش تا روزگار معاصر که گنجینه‌ای کم‌نظیر از سکه‌ها و تمبرهای تاریخی، اشیای تزیینی، تابلوهای نقاشی و نگارگری، قلمدان‌ها و آثار لاکی، خوش‌نویسی، اسناد تاریخی و نسخه‌های خطی به ویژه دیوان‌های شعر و قرآن‌های خطی را دربرگرفته است، با مجموعه‌ای از خدمات گسترده به میزبانی از گردشگران و بازدیدکنندگان نوروزی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی می‌نشیند.

ادامه مطلب

خانه تاریخی ملک، میزبان تهرانگردان و گردشگران نوروزی

خانه تاریخی ملک، میزبان تهرانگردان و گردشگران نوروزی خانه تاریخی ملک در بازار بین‌الحرمین تهران با مجموعه‌ای از خدمات گوناگون فرهنگی- تاریخی و گردشگری از گردشگران، تهرانگردان و بازدیدکنندگان نوروزی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی میزبانی می‌کند.

ادامه مطلب

کتابخانه و موزه ملی ملک از هفت اثر تاریخی و موزه‌ای با درون‌مایه بهار رونمایی می‌کند

کتابخانه و موزه ملی ملک از هفت اثر تاریخی و موزه‌ای با درون‌مایه بهار رونمایی می‌کند کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با برگزاری آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام و در آستانه فرارسیدن نوروز 1400 خورشیدی از هفت اثر بهاریه در گنجینه آثار تاریخی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران رونمایی می‌کند.

ادامه مطلب