برنامه «گنج نظامی» یادواره نظامی گنجوی شاعر و داستان‌سرای پارسی‌گوی برگزار می‌شود

برنامه «گنج نظامی» یادواره نظامی گنجوی شاعر و داستان‌سرای پارسی‌گوی برگزار می‌شود کتابخانه و موزه ملی ملک برنامه «گنج نظامی» یادواره نظامی گنجوی شاعر و داستان‌سرای پارسی‌گوی سده ششم هجری را با همکاری بنیاد سعدی برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

​رسول رحمت

​رسول رحمت کتاب رسول رحمت، کتاب‌نامه و فهرستی جامع از مجموعه آثار مکتوب موجود در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک و یادگار واقف ارجمند، حاج حسین آقا ملک است. در مقدمه این کتاب می‌خوانیم «رسول اعظم حضرت محمد مصطفی صلی الله و علیه و آله و سلّم مُراد و مرجع جمله مسلمانان جهان است. خلق و خو، علم و حلم، رحمت و شفقت، و گفتار و کردار او اسوه‌ای کامل است برای انسان بودن، انسان شدن، انسان ماندن و رسیدن که مقام اشرفیت خلق بر قامت آدمی راست آید و زیبنده افتد ...

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ آبان ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

قصیده بردیه؛ یادگاری شگفت‌انگیز در مدح پیامبر اسلام با کتابت نیریزی سلطانی

قصیده بردیه؛ یادگاری شگفت‌انگیز در مدح پیامبر اسلام با کتابت نیریزی سلطانی قصیده بردیه، قصیده‌ای ۱۱۶ بیتی و بی‌گمان یکی از شناخته‌شده‌ترین قصیده‌های عربی در مدح نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله است و در میان مسلمان شهرتی جهانی دارد. بوصیری احتمالا اهل مصر و یا مغرب بوده که در حدود سال‌های ۶۰۸ تا ۶۹۶ هجری قمری می‌زیست. در روایت‌های اسلامی دلیل نام‌گذاری قصیده بردیه را چنین نوشته‌اند که گویا شاعر پیش از سرودن این اشعار بیمار و حتی فلج بوده و پس از سرودن این قصیده زیبا خواب می‌بیند حضرت محمد صلی‌الله علیه به خواب‌اش آمده و ردای خویش را به او عطا می‌کند و نیز دست مبارک خویش را بر پیکر بیمار شاعر می‌کشد و شاعر به هنگام صبح می‌بیند هیچ‌گونه بیماری ندارد. روایت‌هایی دیگر نیز در این‌باره نقل شده است.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۳ آبان ۱۴۰۰ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی

تالارهای جدید خانه تاریخی ملک برای بازدید گردشگران گشایش یافت

تالارهای جدید خانه تاریخی ملک برای بازدید گردشگران گشایش یافت تالارهای جدید خانه تاریخی ملک (اندرونی و تالار نیلوفر و بالاخانه) برای بازدید گردشگران همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اعظم (ص) و جشن میلاد امام جعفر صادق علیه‌السلام گشایش یافت.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۰۱ آبان ۱۴۰۰ در

نمایشگاه «آینه حسن» در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت

نمایشگاه «آینه حسن» در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» همزمان با آغاز هفته وحدت و در آستانه میلاد مبارک و فرخنده پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت.

ادامه مطلب

تالارهای جدید خانه تاریخی ملک برای بازدید گردشگران گشایش می‌یابد

تالارهای جدید خانه تاریخی ملک برای بازدید گردشگران گشایش می‌یابد تالارهای جدید خانه تاریخی ملک برای بازدید گردشگران، همزمان با برپایی آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت میلاد پیامبر اعظم (ص) و جشن میلاد امام جعفر صادق علیه‌السلام گشایش می‌یابد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ مهر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اعظم (ص) را برگزار می‌کند

کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اعظم (ص) را برگزار می‌کند کتابخانه و موزه ملی ملک، آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم را برپایه وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک به همراه جشن میلاد امام جعفر صادق علیه‌السلام برگزار می‌کند.

ادامه مطلب

​زمان خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در روز شنبه یکم آبان 1400 خورشیدی

​زمان خدمات‌رسانی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در روز شنبه یکم آبان 1400 خورشیدی کتابخانه و موزه ملی ملک در روز شنبه یکم آبان 1400 خورشیدی از ساعت 13 تا 15:30 به مخاطبان گرامی خدمات فرهنگی می‌رساند.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۸ مهر ۱۴۰۰ در اخبار موسسه مراسم و آیین‌ها بازدید‌های خاص

کتابخانه و موزه ملی ملک با بنیاد قرآن تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

کتابخانه و موزه ملی ملک با بنیاد قرآن تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد کتابخانه و موزه ملی ملک برای گسترش همکاری‌های فرهنگی، علمی، آموزشی و پژوهشی به ویژه در زمینه نفایس قرآنی، تفاهم‌نامه همکاری‌های بنیاد قرآن امضا کرد.

ادامه مطلب