نقاشی وزیر دانشمند قاجاری و نخستین وزیر علوم ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک

نقاشی وزیر دانشمند قاجاری و نخستین وزیر علوم ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک یک تابلوی زیبا در میانه آثار نقاشی کتابخانه و موزه ملی ملک به چشم می‌آید که یکی از رجال خوش‌نام و دانشمند دوران قاجار را به یاد می‌آورد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

برشی از دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های عملی کتابخانه و موزه ملی ملک در تابستان 1402

برشی از دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های عملی کتابخانه و موزه ملی ملک در تابستان 1402 همواره باور داشته‌ایم «کتابخانه» و «موزه»، تنها، نهادهایی خدماتی در زمینه «کتاب» و «اثر تاریخی» نیستند. رویکرد سنتی به این دو نها فرهنگی بدان‌گونه بوده که این‌ها زمینه‌ای فراهم می‌کنند تا پژوهشگران (در زمینه کتاب) و گردشگران (در زمینه بازدید اثر تاریخی) بتوانند بهره‌های مستقیم بگیرند؛ برای مطالعه یا پژوهش به کتابخانه و برای بازدید آثار تاریخی به موزه بیایند.

ادامه مطلب

شاه قاجار، صدراعظم و ایلچی ایران به دربار تزار در کتابخانه و موزه ملی ملک!

شاه قاجار، صدراعظم و ایلچی ایران به دربار تزار در کتابخانه و موزه ملی ملک! یک نقاشی منحصربه‌فرد بر دیوار تالاری موزه‌ای در کتابخانه و موزه ملی ملک به چشم می‌خورد که با درخششی چشم‌نواز، نگاه بیننده را به خود می‌کشاند؛ «نگاره ناصرالدین شاه و رجال»!

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص

هشت نسخه ویژه خطی مرتبط با امام رضا علیه‌السلام را دانلود کنید

هشت نسخه ویژه خطی مرتبط با امام رضا علیه‌السلام را دانلود کنید کتابخانه و موزه ملی ملک، فهرست نسخه‌های خطی مرتبط با موضوع امام رضا علیه‌السلام را به مناسبت فرارسیدن سال‌روز شهادت ثامن‌الحجج علیه‌السلام بارگذاری کرد. پژوهشگران و دوستداران فرهنگ و تمدن می‌توانند در کنار این فهرست، هشت نسخه ویژه خطی در این زمینه را به رایگان دریافت کنند.

ادامه مطلب

موزه ملی ملک؛ گشت‌وگذاری سه هزار ساله در تاریخ ایران

موزه ملی ملک؛ گشت‌وگذاری سه هزار ساله در تاریخ ایران موزه ملی ملک، گنجینه‌ای سه هزار ساله از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی دارد. آثار تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک اکنون در 11 تالار و یک نگارخانه برای برپایی نمایشگاه‌های دوره‌ای به نمایش درآمده‌اند.

ادامه مطلب

بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک در هفته پایانی تابستان رایگان شد

بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک در هفته پایانی تابستان رایگان شد کتابخانه و موزه ملی ملک از روز یک‌شنبه تا روز پنج‌شنبه (26 تا 30 شهریور 1402) از گردشگران و دوستداران موزه و آثار تاریخی به رایگان میزبانی می‌کند.

ادامه مطلب

​تور ویژه قصه‌گویی امام رضا (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

​تور ویژه قصه‌گویی امام رضا (ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد کتابخانه و موزه ملی ملک، تور ویژه قصه‌گویی با موضوع روایت‌های مربوط به امام رضا علیه‌السلام را برگزار کرد.

ادامه مطلب

مهر شاه اسماعیل صفوی بر قرآن کریم به خط کوفی در کتابخانه و موزه ملی ملک

مهر شاه اسماعیل صفوی بر قرآن کریم به خط کوفی در کتابخانه و موزه ملی ملک یک نسخه منحصربه‌فرد قرآن کریم به خط کوفی در کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می‌شود که مهر شاه اسماعیل صفوی (بنیان‌گذار حکومت صفوی) را بر یکی از برگ‌ها دارد.

ادامه مطلب

به دیدار «شاهنامه بایسنغری» در کتابخانه و موزه ملی ملک بیایید

به دیدار «شاهنامه بایسنغری» در کتابخانه و موزه ملی ملک بیایید یک نسخه منحصربه‌فرد تاریخی خطی در گوشه‌ای از «تالار هزارداستان» کتابخانه و موزه ملی ملک آرام نشسته است. شاهکار حکیم ابوالقاسم فردوسی، در نسخه‌ای به یادگارمانده از دوران شکوه هنری تیموریان در ایران، این‌جا جلوه‌ای دیگر دارد.

ادامه مطلب

منتشر شده در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ در اخبار موسسه برنامه‌های آموزشی بازدید‌های خاص ویژه‌ها

بزرگ‌ترین مجموعه آثار تاریخی اهدایی یک بانوی هنرشناس و نیکوکار کجاست

بزرگ‌ترین مجموعه آثار تاریخی اهدایی یک بانوی هنرشناس و نیکوکار کجاست تالار آثار اهدایی بانو عزت‌ملک ملک را تاکنون ندیده‌اید؟ بزرگ‌ترین مجموعه آثار تاریخی که یک بانوی هنرشناس و نیکوکار به موزه‌های ایران اهدا کرده، در گوشه‌ای از قلب تاریخی تهران آرام گرفته است؛ در کتابخانه و موزه ملی ملک!

ادامه مطلب